Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 Wyróżnienie w Krakowie dla ZS nr 1  

 

Zespół Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej wyróżniony w ogólnopolskim projekcie promującym transplantologię "Zgoda na życie". Diagnoza: „nowotwór”, brzmi jak wyrok. Jednak istnieją choroby rokujące znacznie gorzej: nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że chorzy z ciężką niewydolnością serca, trzustki czy nerek umierają szybko i nieuchronnie, chyba, że ….. otrzymają dar na wagę życia: przeszczep. Temu tematowi poświęcony jest program Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej „Zgoda na życie”, promujący ideę przeszczepiania narządów w naszym kraju.

 

Loading ....

Jego częścią był ogólnopolski konkurs „Przeszczep darem życia”, w którym kategorię literacką wygrał esej maturzystki z Mszany Dolnej, Racheli Antosz-Rekuckiej. 8 czerwca w Szpitalu im Jana Pawła II w Krakowie odbyła się uroczysta gala konkursu połączona z debatą „Jak rozmawiać o transplantacji narządów”. Mszański ogólniak reprezentowała laureatka, dyrektor Elżbieta Magierska, oraz nauczycielki promujące ten ważny temat w lokalnym środowisku. Szkoła została uhonorowana piękną statuetką, Rachela otrzymała ogromne brawa od licznie zgromadzonych.

 

Loading ....

Po rozdaniu nagród dla wyróżnionych szkół odbyła się debata o transplantologii z udziałem autorytetów medycznych, w tym takich legend jak prof. Antoni Dziatkowiak, nestor polskiej kardiochirurgii, członek zespołu prof. Molla, który dokonał pierwszego przeszczepu serca w Polsce, a także szef Poltransplantu prof. Roman Danielewicz. Zaproszono lekarzy, psychologów, etyków oraz osoby po przeszczepach, żyjące dzięki przeszczepom. Jednym z prelegentów okazał się pierwszy katecheta w mszańskim LO, ks. profesor Andrzej Muszala, obecnie kierownik Katedry Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, który przedstawił – bardzo pozytywne! - stanowisko Kościoła w kwestii przeszczepów jako najwyższego wymiaru miłości bliźniego. Edukacja w tym tak ważnym temacie, jakim jest transplantologia, jest niezwykle potrzebna, zwłaszcza w naszej części kraju, który – niestety – pozostaje w tyle za Polską centralną czy północną w ilości dawstwa życiodajnych narządów. Projekt ma służyć pozytywnej zmianie w tym zakresie.
 

 

red. materiały ZS nr 1

 

 

Tekst przeczytany: 1047.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/wyroznienie-w-krakowie-dla-zs-nr-1.html