Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: sobota, 20.07.2024r. Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013
Archiwum 2013

Nowe stawki i deklaracje

Od 1 stycznia 2014 obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Rada Miasta Mszana Dolna podjęła uchwałę w dniu 25 października br. zmieniającą stawki za gospodarowanie odpadami z uwagi na to, że koszty funkcjonowania systemu nie były pokrywane w całości z wpływów z tych opłat. 

03.01.2014 zobacz więcej »

Pod papieskim oknem...

Któż z nas nie pamięta wzruszających spotkań z Janem Pawłem II w Krakowie, pod Jego dawnym domem - krakowską kurią. A chyba najbardziej utkwiły nam w pamięci słowa wypowiedziane podczas Jego ostatniej wizyty skierowane z najsłynniejszego chyba okna na świecie. Powiedział wtedy do młodzieży zebranej pod kurią: "... jakby się kto pytał, Franciszkańska 3".  Dziś Jana Pawła II nie ma już pośród nas - z radością czekamy na kwiecień roku 2014. To wtedy na Placu św. Piotra papież Franciszek ogłosi naszego Rodaka świętym Kościoła Katolickiego.

23.12.2013 zobacz więcej »

''T'' jak TURBACZ - ''T'' jak TAJDUŚ

Przesądni mówią, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, ale Marian Tajduś przesądami się nie przejmuje i kilku dni temu oficjalnie przejął opiekę nad I drużyną IV-to ligowego K.S. TURBACZ. W klubie pod Lubogoszczą znany i niezwykle ceniony szkoleniowiec już pracował, a było to w latach 90. Ci co pamiętają tamte czasy wiedzą, że z Turbaczem wówczas się liczono - mają zatem nadzieję i dziś, że wraz z przyjściem do mszańskiego klubu tego fachowca, beniaminek się otrząśnie i do zdobytych w rundzie jesiennej zaledwie 4 punktów, dorzuci tyle, żeby w IV lidze nie tylko się utrzymać, ale i zadomowić się na dłużej.

18.12.2013 zobacz więcej »

Tablica ''utrwalaczy'' ludowej władzy zdemontowana

W roku 2014 będziemy w naszym kraju uroczyście świętować setną rocznicę wybuchu I wojny światowej - rozpoczęła się pod koniec lipca 1914 roku, zaś data 11 listopada 1918 roku uznana jest przez historyków, jako ostatni dzień "wielkiej wojny", bo i tak nazywa się ten trwający ponad cztery lata konflikt zbrojny w czasie którego życie straciło ponad 8,5 mln. ludzi.

 

Po jednej stronie stanęły armie państw ententy - Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia, Włochy i Stany Zjednoczone. Po drugiej stronie okopów armie państw centralnych: Austro- Węgry i Niemcy. Polski na mapie świata wtedy nie było, ale paradoksalnie I wojnie światowej zawdzięczamy powstanie naszego państwa.

17.12.2013 zobacz więcej »

Dyżury Radnych Miasta

DYŻURY  RADNYCH

 

Rady Miasta Mszana Dolna

 

 

 

Rada Miasta informuje iż  w każdy wtorek od godz. 10:00 do godz. 13:00 w Urzędzie Miasta, ul.Piłsudskiego 2, będą pełnione dyżury Radnych Miasta Mszana Dolna dla mieszkańców miasta.
 

 

06.06.2013 zobacz więcej »

Darmowa nauka języka dla ludzi biznesu

Instytut Austriacki zaprasza pracowników i właścicieli mikro, małych i średnich firm oraz osoby samozatrudnione do udziału w projekcie pt. ,,Skuteczni w biznesie”. Dzięki funduszom unijnym przeszkolonych zostanie aż 100 osób.  Ruszyła rekrutacja do projektu, który gwarantuje dwa lata bezpłatnej nauki języka niemieckiego. Nabór uczestników do projektu potrwa do 17 stycznia 2014 roku. Kurs rozpocznie się w lutym 2014 roku.

29.11.2013 zobacz więcej »

Hojni pomocnicy św. Mikołaja

Radość z otrzymanych prezentów od najbardziej kochanego świętego - biskupa z Miry, św. Mikołaja pewnie jeszcze w wielu domach trwa, a zatem nie jest za późno napisać o wizycie hojnego biskupa w naszym mieście. Gości u naszych milusińskich od niepamiętnych czasów, ale od trzech lat wizyty św. Mikołaja w Mszanie Dolnej mają wyjątkowy charakter, bowiem obdarowuje tych, którzy z różnych przyczyn w latach minionych z Nim się nie spotykali. Trzy lata temu mszańscy radni tworzący Komisję Zdrowia i Spraw Socjalnych wpadli na pomysł, by zorganizować wielkie spotkanie ze św. Mikołajem.

16.12.2013 zobacz więcej »

Książka o nas

Są tacy, którzy mówią, że o Zagórzanach prawie wszystko już powiedziano i napisano, mówiła na spotkaniu promującym najnowszą księgę o zagórzańskich góralach, Dorota Majerczyk z Rabki, jedna z 12 autorów tego pasjonującego dzieła i dodała: ".... z ogromną satysfakcją powiem im, że o Zagórzanach powstanie jeszcze niejedna książka, bo ich dzieje są jak witraż na który składają się wielobarwne elementy i dopiero razem poskładane stanowią cudowną całość".

10.12.2013 zobacz więcej »

40 lat minęło, jak jeden dzień ...

Był październik roku 1973, na skraju parku, tuż pod okiem Spółdzielni Pracy Meblomet wyrosła mała, kolorowa chatka - tak dziś gościom i swoim wychowawcom opowiadały przedszkolaki o początkach zakładowego przedszkola w naszym mieście, a w ogóle drugiego w ówczesnym województwie nowosądeckim. Prężna firma, jaką był w tamtych czas mszański Meblomet, zatrudniała kilkaset osób, często były to młode małżeństwa. Ich potrzeby dostrzegł prezes firmy Sławomir Genej. Przed pracą, mamy zostawiały pociechy po drugiej stronie ulicy, a po godz. 14 dzieciaki razem z nimi wracały do domów. 

12.12.2013 zobacz więcej »

Z przeterminowanymi lekami do apteki

Zwykle z apteki wychodzimy z lekami zapisanymi przez lekarza, ale od 4 grudnia możemy również nasze leki, którym skończyła się "ważność", przynieść do apteki i bezpłatnie wrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w pięciu mszańskich aptekach. O kłopotach z przeterminowanymi lekami informowali urząd właściciele aptek, do których często z torbami niepotrzebnych medykamentów przychodzili mieszkańcy.

05.12.2013 zobacz więcej »

Karol Wojtyła tu był...

W kronice parafii św. Michała zapisano, że 19 czerwca roku 1962 w małej, kamiennej kapliczce na os. Wojtyczki w Łostówce, modlił się bp. Karol Wojtyła. Nie tylko się modlił, ale i przemówił do wiernych, którzy gromadnie przyszli powitać dostojnego Gościa z Krakowa. A bp. Karol Wojtyła wizytował tego lata parafie dekanatu mszańskiego. A że znał bardzo dobrze ówczesnego mszańskiego proboszcza ks. Mieczysława Noworytę, chętnie z propozycji wyjazdu na Łostówkę skorzystał. Musiało się bp. Wojtyle to miejsce spodobać, bo już rok później, w pierwszym tygodniu sierpnia 1963roku, znów przyjechał do Mszany Dolnej, by z grupą studentów i profesorów przemierzyć beskidzkie szlaki. Wyruszyli z Mszany Dolnej i drogą "Pod Skałą" doszli do Łostówki, a potem wdrapali się na Ogorzałą, Ostrą, Kobylicę i Jasień, by wędrówkę zakończyć w Dolinie Kamienicy.

10.12.2013 zobacz więcej »

Akatyst - hymn ku czci Bogurodzicy

Przełom wieków V i VI, to czasy kiedy powstał ten maryjny hymn - tu historycy są raczej zgodni, ale wciąż do końca nie wiadomo, kto Akatyst napisał. Jedni mówią, że zrobił to św. Roman Pieśniarz, inni że autorem tego liturgicznego hymnu jest patriarcha Konstantynopola, Sergiusz. Pewne jest jedno - Akatyst uroczyście wyśpiewano po raz pierwszy w podzięce za uratowanie Konstantynopola podczas oblężenia awarskiego w roku 626.

10.12.2013 zobacz więcej »

Uwaga - zmiana terminu wywozu odpadów

Uprzejmie informujemy, iż w grudniu 2013 r. zmienia się termin wywozu odpadów niesegregowanych i odpadów biodegradowalnych (worek szary i brązowy) dla następujących ulic: Orkana, Marka, Mroza, Kościuszki, Ogrodowej, I Armii Wojska Polskiego, Asnyka, Orzeszkowej, Zakopiańskiej, Zarabie, Stawowej, Piłsudskiego, Jana Pawła II, Rynek, Leśnej, Matejki, Grunwaldzkiej, Malinowej, Flizaka, Smrekowej, Szymanowskiego, Rakoczego, Słomka.
 
 
Odbiór ww. odpadów nastąpi w sobotę 21 grudnia 2013 roku, zamiast pierwotnie planowanego 24 grudnia 2013 r. (Wigilia)
16.12.2013 zobacz więcej »

Tańce od rana do wieczora

Już po raz ósmy taneczne pary z różnych stron Małopolski, ale i Śląska zjechały na cieszący się znakomitą opinią i reputacją Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Miasta Mszna Dolna. Po raz pierwszy nasze miasto gościło tancerzy w roku 2006 - z roku na rok impreza "dorastała", nabierała mistrzowskich szlifów, a pod Lubogoszcz zjeżdżały pary prezentujące mistrzowski poziom.

13.12.2013 zobacz więcej »

Wystawa za wystawą

Nasza Biblioteka nieustannie zaprasza na organizowane przez siebie wystawy. Odpowiednio przygotowana i odremontowana sala wystawowa aż się o to prosi. Jesienią w ramach podsumowania wystawy “Na szlaku kapliczek przydrożnych i krzyży Beskidu Śląskiego” z młodzieżą szkolną oraz Klubem Seniora spotkał się autor prac Jerzy Hac. Kolejną wystawą, którą obecnie możemy podziwiać to wystawa malarstwa Józefy Potaczek p.n. "Obrazy...Obrazy...".

03.12.2013 zobacz więcej »

''Zapal Światło Wolności'' pamięci ofiar stanu wojennego

O uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie symbolicznej świeczki w 32. rocznicę jego wprowadzenia apeluje IPN. Akcja „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestów solidarności mieszkańców państw Zachodu z Polakami w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. 

11.12.2013 zobacz więcej »

Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych

Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego zaprasza na XVI Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych połączone z uroczystością wręczenia nagród „Amicus Hominum” i „Kryształy Soli”, które odbędzie się w dniu 12 grudnia 2013 r. o godz. 16.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (Kraków, ul. Konopnickiej 26).

10.12.2013 zobacz więcej »

Grali ministranci

W ostatnią sobotę (23 listopada) Miejska Hala Sportowa gościła ministrantów-piłkarzy. W roku ubiegłym o prymat w mszańskim dekanacie rywalizowali ministranci i lektorzy aż z 9 parafii. Do ostatniego turnieju akces zgłosiły tylko 4 wspólnoty, na 13 parafii tworzących mszański dekanat. Ministrancko-lektorskie turnieje rozgrywane są w trzech kategoriach. O miano najlepszych rywalizują chłopcy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięskie drużyny z każdej kategorii awansują do etapu rejonowego.

27.11.2013 zobacz więcej »
 
OGŁOSZENIE - SOLARY - PILNE
 
Uczestnicy projektu pn. „Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich” proszeni są o dokonanie wpłaty drugiej raty, co jest warunkiem podpisania umowy i  umieszczenia w harmonogramie montażu w 2014 r. Szczegółowe informacje można uzyskać w pok. Nr 210 – II piętro sekretariat, tel. 183310417 wew. 117.

My uczniowie klas pierwszych - ślubujemy...

Zgodnie z szkolną  tradycją, po dwóch miesiącach adaptacji do szkolnego życia odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów  z trzech klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 i oficjalne  przyjęcie do społeczności uczniowskiej.  W listopadzie przed swoimi rodzicami, gośćmi, pierwszaki  mistrzowsko zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, muzyczne i taneczne. Po złożeniu uroczystego ślubowania na sztandar szkoły, w którym pierwszaki obiecały przestrzegać wszystkich szkolnych zasad, zostały pasowane kolorowym ołówkiem na uczniów sienkiewiczowskiej szkoły.

03.12.2013 zobacz więcej »

Promocja nowej książki w Bibliotece

Miejska Biblioteka serdecznie zaprasza na promocję książkę „Kultura Ludowa Górali Zagórzańskich”. Spotkanie prezentujące nową książkę odbędzie się 9 grudnia o godz. 16.00.  Jest to już czwarty tomu z serii „Kultura Ludowa” przygotowywany pod redakcją Urszuli Janickiej-Krzywdy. Dotychczas ukazały się  tomy opisujące górali babiogórskich, orawskich i spiskich. Tom ten poświęcony został kulturze ludowej Zagórzan.

04.12.2013 zobacz więcej »

Tato, jedź do Rabki

Serdecznie zapraszamy wszystkich ojców na organizowane w Rabce warsztaty na temat efektywnego ojcostwa. Dwudniowe spotkanie organizowane jest przez Fundację im. Św. Metodego i Cyryla, która prowadzi portal Tato.net. Warsztaty "7 sekretów efektywnego ojcostwa", czyli na ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci.

28.11.2013 zobacz więcej »

Szlachetna Paczka w Mszanie Dolnej

W tym roku po raz pierwszy zespół 14 wolontariuszy  z terenu miasta i gminy Mszana Dolna bierze udział w ogólnopolskim projekcie “Szlachetna Paczka”, który ma na celu udzielenie mądrej pomocy potrzebującym rodzinom. Wolontariusze udali się  do najbardziej potrzebującym rodzin w naszym rejonie – odwiedzono 38 rodzin z terenu miasta i gminy Mszana Dolna w celu zapoznania się z sytuacją rodzin, poznania ich samych i ustalenia, jak moglibyśmy pomóc rodzinie wyjść z ich trudnej sytuacji.

28.11.2013 zobacz więcej »

Sesje pod czujnym okiem króla

Już najbliższej sesji Rady Miasta i innym spotkaniom zaplanowanym w Sali Konferencyjnej mszańskiego urzędu, będzie się "przysłuchiwał" spoglądając z niewysokiego cokołu ten, który gród Mszana w roku 1345 założył - król Kazimierz Wielki. 

20.11.2013 zobacz więcej »

''Laudate Dominum'' po raz siódmy

Zagórzańskie Spotkania Chórów "Laudate Dominum" na trwałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych mapy naszego miasta. Zorganizowane po raz pierwszy we wrześniu 2007r. cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Podobnie, jak w roku ubiegłym, tak i tym razem, organizatorzy musieli ograniczyć listę chórów chętnych do zaprezentowania swojego artystycznego dorobku przed mszańską publicznością. Ramy czasowe wymuszają bez mała, co do minuty porządek popołudniowego koncertowania.

27.11.2013 zobacz więcej »

Nie mamy się czego wstydzić

Mija właśnie drugi tydzień "życia" Mojego Rynku - inwestycji zbudowanej przy udziale unijnych środków. Jedni narzekają, że nowa miejska targowica to pomysł chybiony, inni, że wreszcie to miejsce nabrało cywilizowanego wyglądu. 

16.11.2013 zobacz więcej »

Honory dla dra Mieczysława Janiszewskiego

5 września br. setne urodziny świętował dr Mieczysław Janiszewski, z naszym miastem związany od roku 1973, kiedy to zamieszkał w co dopiero oddanych do użytku blokach przy ul.Starowiejskiej. W ten wyjątkowy jesienny dzień był jednak daleko od Mszany, pośród swoich najbliższych - córki i syna wraz z rodzinami we Wrocławiu - mieście, które dostojny Jubilat darzy wyjątkową sympatią.

15.11.2013 zobacz więcej »

Zima przyszła nocą

Niespodzianki nie było - "zimowy tort" podzielony na pół. Dwie mszańskie firmy złożyły oferty do przetargu na zimowe utrzymanie sieci dróg i chodników w Mszanie Dolnej. Tak jak w minionym sezonie ze śniegiem i gołoledzią w prawobrzeżnej Mszanie "walczyć" będzie Kazimierz Dudzik i pracownicy firmy CATBUD, zaś ulice i chodniki po lewej stronie rz. Mszanki w należytym stanie zobowiązał się utrzymywać Marcin Kuc - firma MARKOM.

25.11.2013 zobacz więcej »

Polowania czas zacząć

Nie przy polowym ołtarzu w leśnych ostępach, nie przy kapliczce na polanie, ale po raz pierwszy w kościele myśliwi z mszańskiego Koła Łowieckiego "Grunwald" stanęli przy ołtarzu, by wieczorną mszą św. zainaugurować jesienno-zimowy sezon polowań.

18.11.2013 zobacz więcej »

Będzie chodnik, oświetlenie i zatoki

Spółka "PROFEXIM" wybuduje, tak długo oczekiwany, chodnik przy ruchliwej i bardzo niebezpiecznej ul. Krakowskiej, będącej fragmentem DW 968 z Lubnia do Zabrzeży. Ta inwestycja, choć planowana już dwa lata temu, dopiero teraz nabiera realnych kształtów. 

05.11.2013 zobacz więcej »

Siatkarze zagrają dla dzieci

W najbliższą niedzielę 1 grudnia Miejsko-Gminny Klub Sportowy „Mszanka” zaprasza na III Turniej Piłki Siatkowej „Siatkarze dzieciom”, który odbędzie się w Hali Sportowej ZSM nr 1 przy ul. Sienkiewicza 2 o godz. 15.00. Czeka mnóstwo atrakcji, konkurs gwoździa, konkurs dla dzieci, zagrywki VIP'a. W trakcie turnieju prowadzona będzie zbiórka pieniędzy dla potrzebujących. 

29.11.2013 zobacz więcej »

Uczestniczą w konkursie i noszą odblaski

W trosce o bezpieczeństwo uczniów Szkoła Podstawowa nr 1 zgłosiła się do uczestnictwa w konkursie „Odblaskowa szkoła” zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Nadrzędnym celem było nie tylko wzbogacenie wiedzy uczniów dotyczącej bezpiecznego poruszania się i zachowania na drodze, przestrzegania obowiązujących przepisów w tym zakresie, ale przede wszystkim wdrożenie do systematycznego, codziennego noszenia elementów odblaskowych, uświadomienia znaczenia ich posiadania w ruchu ulicznym.  

08.11.2013 zobacz więcej »

Po raz dwunasty przy pingpongowym stole

W sobotę, 9 listopada odbył się XII Turniej Tenisa Stołowego Szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w hali sportowej ZSM nr 1. Dla organizatorów czyli TKKF „Lubogoszcz”, UKS „Top”   i KS. Turbacz, gdzie działa sekcja tenisa stołowego dwunasta już edycja tego turnieju świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu tej dyscypliny. Tym bardziej, zgłosiło się 59 osób, które startowały w pięciu kategoriach.

20.11.2013 zobacz więcej »

Wiercą i kopią - szukają wody

Przedsiębiorstwo Geologiczne S.A. z Krakowa, które we wrześniu złożyło ofertę wykonania dokumentacji hydrogeologicznej, z zacisznych biur wyruszyło w teren. Oznacza to, że pracownicy krakowskiej firmy rozpoczęli ostatni etap swojego zobowiązania. Do 17 grudnia kompletna dokumentacja winna się znaleźć zgodnie z podpisaną umową na biurku burmistrza.

14.11.2013 zobacz więcej »

Detektory na ujęciach

Mszańskie ujęcia wody wyposażone zostały w moduły powiadamiania i sterowania GSM - terminale GSM. Są to mikrokomputery wyposażone w procesory logiczne, które mają możliwość sterowania 4 urządzeniami i monitorowania 8 urządzeń wejściowych. Wszystko może odbywać się poprzez sieć GSM (telefonii komórkowej).

24.10.2013 zobacz więcej »

Czyje husky?

W okolicach ul. Słomka oraz ul. Starowiejskiej w Mszanie Dolnej znaleziono 2 psy (w typie) rasy husky (14.11.2013). Jeżeli ktoś rozpoznaje psy proszony jest o kontakt z urzędem miasta. 

14.11.2013 zobacz więcej »

Za 95 lat wolnej Ojczyzny

Kiedy wieczorem 10 listopada roku 1918 z wagonu na peron warszawskiego dworca kolejowego wysiadał Józef Piłsudski czekała na niego garstka ludzi - historycy mówią, że było ich siedmioro. Może i tamten jesienny wieczór był ponury i zimny? A może najzwyczajniej niewielu wiedziało, że salonka wraz z Piłsudskim przywiozła Polsce wolność i niepodległość na którą czekaliśmy aż 123 lata.

14.11.2013 zobacz więcej »

Plac targowy w rękach kupców

Jan Kokot z okolic Szczyrzyca, rolnik sprzedający mieszkańcom Mszany Dolnej i przyjezdnym już ponad 20 lat to, co urodzi jego ziemia i sady, wespół z Wicemarszałkiem Małopolski Stanisławem Sorysem, posłem na Sejm RP Wiesławem Janczykiem, gospodarzami miasta i wykonawcami robót, dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi otwierającej nowe miejskie targowisko - Mój Rynek.

31.10.2013 zobacz więcej »

Mszanka odczarowana!

Długo przyszło czekać kibicom w Mszanie Dolnej na premierowe zwycięstwo Mszanki w III lidze. Długo, ale… nareszcie się udało!. W IV kolejce podopieczni Artura Żaby pokonali rezerwy krakowskiego Hutnika 3:1, dzięki czemu wskoczyli na drugie miejsce w ligowej tabeli! Rzadko zdarza się rozgrywać spotkania w niedzielne południe (godzina 12:30), co widać było w początkowej fazie spotkania. Obie drużyny potrzebowały trochę czasu na przebudzenie oraz przyzwyczajenie do oślepiającego słońca, które skutecznie utrudniało grę rozgrywającym.

 

12.11.2013 zobacz więcej »

Zaczęło się od króla Władysława IV Wazy

Nie wiemy w którym dokładnie miejscu 400 lat temu, a być może i wcześniej, odbywały się w Mszanie Dolnej targi i jarmarki. Może było to miejsce i dziś wykorzystywane na ten cel, a może nasi praojcowie chadzali na targowisko w zupełnie inny rejon ówczesnej Mszany? Tego już się nie dowiemy. Z całą pewnością możemy jednak powiedzieć, że dzisiejsza targowica ma swoją długą i barwną historię, "pisaną" w tym miejscu z pewnością od ponad wieku.

29.10.2013 zobacz więcej »

Na Bołdony już bez strachu

Usunięcie drogowego znaku informującego o czynnym osuwisku przy drodze do os. Bołdony (ul.Zakopiańska) było symbolicznym końcem robót stabilizacyjnych w tym rejonie. Oznacza to również, że już bez strachu i lęku można dojechać do tego pięknego zakątka  Mszany Dolnej. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą, bo dziś, gdyby zaszła potrzeba, bez przeszkód dojedzie do nich karetka pogotowia, czy inne służby ratownicze. Za pasem zima - minione będą złym wspomnieniem. Na Bołdony trudno było dotrzeć - nikt nie zamierzał ryzykować życiem i zlecać odśnieżanie tego odcinka.

21.10.2013 zobacz więcej »

Schodami w dół, schodami w górę

Jeszcze przed zimą zakończą się prace przy budowie schodów prowadzących z ul. Fabrycznej do Parku Miejskiego - mieszkańcy tej części miasta wiele razy wskazywali, że brak bezpiecznego zejścia w tym rejonie, to duży mankament robót rewitalizacyjnych w parku. 
21.10.2013 zobacz więcej »

Tony śmieci nad Porębianką

Trzy dni trzeba było, by uporać się z ponad 8 tonami śmieci, które zalegały przy dróżce wzdłuż potoka Porębianka (ul.Orkana - pod Łysokiem.) O dzikim wysypisku tzw. "elektrośmieci" pisały w ubiegłym tygodniu lokalne media, sprawą zajęło się sądeckie radio RDN.

31.10.2013 zobacz więcej »

XII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Lubogoszcz” w Mszanie Dolnej, Uczniowski Klub Sportowy „TOP” przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej oraz sekcja tenisa stołowego KS Turbacz zaprasza na XII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych

28.10.2013 zobacz więcej »

Nowa strona Mszanki

Zapraszamy na nową stronę internetową Miejsko-Gminnego Klubu Sportowego MSZANKA Mszana Dolna.

29.10.2013 zobacz więcej »

Wszystkich Świętych - zmiana organizacji ruchu

W związku z odbywającymi się nabożeństwami w dniu 1 listopada br. (Wszystkich Świetych) na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej w godzinach 11.00-16.00 zostanie zamknięta ul. Matejki oraz ul. Ks. Józefa Stabrawy (dawna Cmentarna). Prosimy również kierowców, by respektowali "zakaz parkowania" po prawej stronie ul. Leśnej (jadąc od Rynku). Parkować na tej ulicy można jedynie po jej lewej stronie. Porządku będą pilnować funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.

30.10.2013 zobacz więcej »

Zdążyć przed zimą

Od 1 września br. Miejskie Przedszkole nr 2 (koło Meblometu) ma nowego dyrektora - odchodzącą po ponad 40 latach pracy Teofilę Latoś, zastąpiła Halina Domiter - przez ponad 20 lat "podglądała" swoją szefową, uczyła się od niej troski i dbałości o powierzoną placówkę. Przez te wszystkie lata wrosła niejako w przedszkole i podobnie, jak była dyrektorka, zna bolączki i najpilniejsze potrzeby tej publicznej placówki. Nie dziwi zatem, że wzorem swojej poprzedniczki, od pierwszego dnia zakasała rękawy i zabrała się ze swoimi współpracownicami do pracy.

24.10.2013 zobacz więcej »

Bezmyślność, czy...?

Uprzykrzają nam życie dziury w drogach, narzekamy na stan ich nawierzchni, dopominamy się u zarządców, by stale monitorowali to, co na nich się dzieje. I słusznie, ale najczęściej nasze oburzenie kierujemy na innych. Kiedy jednak nam zwracana jest uwaga, że postępujemy niewłaściwie, zapala się w nas święty ogień oburzenia. 
20.07.2024 zobacz więcej »

Wytrwajcie w miłości mojej ...

O fragment z Ewangelii św. Jana zachęcającej do trwania w miłości, oparł swoją homilię do Małżonków- Jubilatów obchodzących Złote Gody, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia ks.dr Tadeusz Mrowiec. Uroczysta Eucharystia sprawowana przez obu mszańskich proboszczów w kościele św.Michała Archanioła, była pierwszym punktem sobotnich (5 października) uroczystości, podczas których medale Prezydenta RP Za długoletnie Pożycie Małżeńskie odebrało z rąk burmistrza Tadeusza Filipiaka 15 z 24 zaproszonych Złotych Par.

 

Mszy świętej przewodniczył ks. Jerzy Raźny, a miłą niespodziankę Jubilatom i ich najbliższym, również obecnym w kościele, sprawili chórzyści, którzy zadbali, by świętujący Złote Gody poczuli się, jak 50 lat temu.

09.10.2013 zobacz więcej »

Ranking samorządowego długu

Jednym ze wskaźników, który mówi o kondycji samorządów, ale także pośrednio o inwestowaniu i życiu „na kredyt”, a zarazem który bardzo interesuje opinię publiczną jest wskaźnik zadłużenia. Po raz kolejny Pismo Samorządu i Administracji „Wspólnota” przedstawiło i omówiło ranking zadłużenia gmin. Wg gazety ogólne zadłużenie województw, powiatów i gmin w stosunku do ubiegłego roku nieznacznie spadło.

01.10.2013 zobacz więcej »

Zagłosuj w plebiscycie Gazety Krakowskiej

Już po raz 14. Gazeta Krakowska wybiera najlepszych gospodarzy gmin w plebiscycie "Najpopularniejszy wójt i burmistrz Małopolski". W pierwszym etapie czytelnicy gazety zgłaszali swoich kandydatów do tego tytuł - wśród zgłoszonych znalazł się również Tadeusz Filipiak burmistrz Mszany Dolnej.

07.10.2013 zobacz więcej »

Udana inauguracja Mszanki

Od wygranej rozpoczęła drużyna MGKS Mszanki Mszana Dolna swoje występy w III lidze małopolskiej w sezonie 2013/2014. W pierwszym meczu, zespół Artura Żaby los skojarzył z beniaminkiem – TS Podhalański Czarny Dunajec. Spotkanie rozgrywane w hali w Czarnym Dunajcu przysporzyło licznie zgromadzonej publiczności sporej dawki emocji, a co najważniejsze zakończyło się po myśli MGKS. W ten sposób, do Mszany Dolnej przywieziono bezcenne trzy punkty – pierwsze, historyczne na tym poziomie rozgrywek, trzy punkty!

17.10.2013 zobacz więcej »

Bieszczady tylko jesienią

Podobno właśnie jesienią Bieszczady są najpiękniejsze, szlaki turystyczne puste a połoniny mienią się paletą pięknych złotordzawych barw. Warto było pojechać na taką wyprawę - zgodnie twierdzą wszyscy uczestnicy. Trudno się z nimi nie zgodzić patrząc na zdjęcia, które i  tak w niewielkim stopniu oddają to co można było podziwiać na miejscu. By dojechać na najdzikszy zakątek Polski trzeba było wstać naprawdę wcześnie rano – zbiórka 4 rano. Zapisana grupa liczyła 50 osób – wszyscy chętni, zwarci i gotowi, bo ta dwudniowa wycieczka zapowiadała się naprawdę ciekawie.

27.09.2013 zobacz więcej »

Na koniec Szczebel

Każdemu komu brakowało czwartego szczytu do kolekcji, a zatem do koszulki z logo Koła Terenowego PTTK mobilizował siły i w minioną niedzielę – 22 września zdobywał Szczebel. To już ostatnie zaplanowane wspólne wyjście w ramach „IX Spotkań w górach”. Powitanie kalendarzowej jesieni niestety nie było zbyt gorące, ciemne czapy chmur straszyły nad szczytem góry ale wytrawni turyści po zapisaniu się w zeszyt potrzebny do weryfikacji zdobytych szczytów skupili się wokół dużego ogniska i nikt nie narzekał.

27.09.2013 zobacz więcej »

To oni są przyszłością i nadzieją naszej piłki

Piłka nożna w naszym kraju nie ma ostatnio dobrej prasy - krytykowany jest selekcjoner reprezantacji narodowej Waldemar Fornalik, kibice gwizdami "dopingują" Roberta Lewandowskiego, na brazylijski mundial raczej nie pojedziemy, Ligę Mistrzów możemy zobaczyć w kodowanej telewizji, a piłkarze Ekstraklasy grają przed paroma tysiącami widzów (wyjątek to stadiony Legii, Lecha, Lechii). Na boiskach lokalnych też różnie bywa - trzymamy kciuki za Sandecję, Kolejarza Stróże i za najbliższą nam, debiutującą na boiskach II ligi - Limanovię. Wiedzie im się różnie. W IV lidze gra nasz Turbacz i Tymbark - powodów do radości nie mamy.

30.09.2013 zobacz więcej »

Mszana Dolna - piłkarską stolicą województwa

Takiego oblężenia mszański stadion nie pamięta - 2 października (miniona środa) na obiektach K.S. TURBACZ rozegrano Finał Małopolski IV Turnieju ORLIKA o Puchar Premiera RP Donalda Tuska. Dla ponad 1300 młodych dziewcząt i chłopców z całej Małopolski, którzy przez kilka miesięcy na 105 gminnych i miejskich "orlikach" rywalizowali w meczach eliminacyjnych, Mszana Dolna była przysłowiową metą - stąd najlepsi pojadą do Warszawy, gdzie 12 października na obiektach stołecznego TORWARU spotkają się już najlepsi z najlepszych.W wielkim finale zagrają triumfatorzy rozgrywek na szczeblu wszystkich województw. W tegorocznej edycji na 1390 orlikowych obiektach w całej Polsce do rywalizacji przystąpiło 18 tys. drużyn utworzonych ze 174 tys. dziewcząt i chłopców.

03.10.2013 zobacz więcej »

Odmieniona Mszanka przez sezonem 2013-2014

Sporo czasu minęło od ostatnich siatkarskich emocji w małopolskiej III lidze. Hale dawno opustoszały, sprzątaczki kilkukrotnie starły osiadający kurz, piłki znudzone zapadły w letni sen w ciepłych magazynach, a stroje zakopały się głęboko w szafie. Najwyższy czas to zmienić. Najwyższy czas podwinąć rękawy, zabrać się do pracy, zrzucić zbędne kilogramy i wrócić na siłownię. Następny sezon zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim, „idzie nowe”. I to dosłownie, również w Mszanie Dolnej.

16.10.2013 zobacz więcej »

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych

Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Mszana Dolna do wzięcia udziału w spotkaniu - konsultacjach „rocznego programu współpracy Miasta Mszana Dolna z organizacjami pozarządowymi na rok 2014”, które odbędzie się w dniu 16.10.2013r. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta w Mszanie Dolnej ul. Piłsudskiego 2.

01.10.2013 zobacz więcej »

Ogłoszenie OSP - sprzedaż samochodu pożarniczego

Ochotnicza Straż Pożarna 

w Mszanie Dolnej

sprzeda samochód STEYR 791 4x4

 
Rok. produkcji: 1977
 
Przebieg: 31 300 km
 
Pojemność beczki: 2 000 l
 
Pojemność zbiornika środka pianotwórczego: 200 l
 
Autopompa: Rosenbauer
26.09.2013 zobacz więcej »

Konkurs ofert na realizację zadania publicznego

Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn. „XVI Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych”. Serdecznie zapraszamy do składania ofert w terminie do dnia 8 października 2013 roku.

23.09.2013 zobacz więcej »

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych - OSTATNI DZIEŃ !!!

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych: mebli, opon, zużytego sprzętu RTV i AGD odbędzie się w dniach 7-10 października br. zgodnie z umieszczonym na stronie harmonogramem.
 
Prosimy o składanie „wielkogabarytów” wzdłuż wymienionych ulic lub w ich pobliżu, w określonych powyżej dniach, lecz w sposób nie zakłócający ruchu kołowego i pieszego!
10.10.2013 zobacz więcej »

Zmarł Jan Szczypka

... w poniedziałkowy, wczesny ranek światła w oknach domu Janka Szczypki przy ul.Starowiejskiej nie zapaliły się, jak każdego dnia, gdy wybierał się do pracy. Nie odbierał telefonu od zaniepokojonych Jego nieobecnością kolegów. Niektórzy przeczuwali, że mogło stać się coś złego, ale nikt nie myślał o najgorszym. Jak grom z nieba spadła na nas wieść o Jego śmierci.

09.10.2013 zobacz więcej »

Zmiana ceny za wodę

Zakład Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. 2006, nr 123, poz. 858 z późn. zm.) oraz Uchwałą nr VIII/42/2007 Rady Miasta Miasta Mszana Dolna z dn. 13.04.2007 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu dostarczania wody informuje, że od dnia 1 października 2013 roku obowiązują nowe taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę.

19.09.2013 zobacz więcej »

Śmieci na minusie - radni przed trudną decyzją

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem zapłacimy więcej za śmieci - przed paroma dniami podczas trwającego prawie 4 godziny wspólnego posiedzenia komisji budżetowej i ochrony środowiska z burmistrzem i skarbnikiem miasta, dokonano podsumowania dwóch pełnych miesięcy (lipiec i sierpień) funkcjonowania nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  w Mszanie Dolnej. Wnioski, niestety, nie są optymistyczne. Prawie 28% z nas, mimo złożenia podpisu na deklaracji, a tym samym zobowiązania się do regularnego opłacania usługi odbioru odpadów, o zapłacie zapomina

01.10.2013 zobacz więcej »

''SPORTOWA JEDYNKA'' WCIĄŻ PRZEWODZI

Koniec wakacji to koniec roku szkolnego i czas na podsumowania. Tak też było w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej. Na szczególną uwagę zasługują osiągnięcia sportowe, bo właśnie w sporcie Szkoła Podstawowa nr 1 przewodzi w powiecie od 2 lat. „Powiatowy System Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży Szkolnej” prowadzony jest przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Limanowej od 4 lat.

09.09.2013 zobacz więcej »

OFERTA PROJEKTU ''CENTRUM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ''

Centrum Aktywności Lokalnej to projekt oferujący kompleksowe wsparcie dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych działających na terenie województwa małopolskiego.
Celem projektu jest zwiększenie potencjału ludzkiego i instytucjonalnego organizacji pozarządowych oraz harmonijny rozwój małopolskiego trzeciego sektora.

16.09.2013 zobacz więcej »

XXXI WIECZORNY ZŁAZ TURYSTÓW GÓRSKICH

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Limanowskiej zaprasza uczniów wraz z opiekunami Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych na XXXI WIECZORNY ZŁAZ TURYSTÓW GÓRSKICH na Golcowie, który odbędzie się 30 września 2013 r./poniedziałek/. Zakończenie Złazu nastąpi na Golcowie obok Kapliczki Przewodnickiej o godz. 15:00.

16.09.2013 zobacz więcej »

Ogłoszenie - zbiórka odpadów komunalnych

Na wniosek Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych EMPOL, które odbiera odpady z terenu miasta, prosimy o wystawianie zapełnionych worków z odpadami:

- po zewnętrznej stronie ogrodzenia posesji

- od strony drogi dojazdowej do posesji

- przed godz. 7.00 w dniu wyznaczonym do odbioru

 

Stosowanie się do tych zaleceń usprawni odbiór nieczystości.

04.09.2013 zobacz więcej »

Opłaty za wpis do ''prywatnych'' rejestrów przedsiębiorców

Komunikat Departamentu Handlu i Usług Ministerstwa Gospodarki w sprawie pobierania opłat za wpis do "prywatnych" rejestrów przedsiębiorców.

Ministerstwo Gospodarki otrzymuje szereg sygnałów oraz wniosków o interwencję, w związku z mnożącymi się w obrocie gospodarczym kolejnymi firmami „prowadzącymi rejestry”. Firmy te wykorzystują fakt rejestracji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

09.09.2013 zobacz więcej »

Ustawa (''śmieciowa'') swoje, a przyzwyczajenia swoje

Minęły dwa miesiące nowych porządków w gospodarce odpadami - od 1 lipca br. na mocy sejmowej ustawy, "właścicielem" śmieci stały się gminy. To na samorządach lokalnych spoczywa obowiązek zorganizowania sprawnego systemu odbioru śmieci z każdej posesji, ale też osiedli bloków mieszkalnych. Inaczej rzecz ma się z właścicielami firm i sklepów - zawierają oni umowy indywidualnie i wybierają firmę według własnych preferencji. Jak nowe porządki funkcjonują w naszym mieście? Po ponad dwóch miesiącach można już pokusić się o małe podsumowanie.

11.09.2013 zobacz więcej »

Zapomniana limanowszczyzna?

Tytułowe pytanie trochę prowokuje, ale taki jest nasz zamysł - chcemy na forum publicznym, kiedy zawodzą inne sposoby, upomnieć się u zarządcy DK 28 o zwrócenie uwagi na miejskie (mszańskie) odcinki krajowej "28". Droga ta rozpoczyna się w Wadowicach, a kończy aż w Medyce. W naszym mieście jej odcinki nazywamy odpowiednio: ul. Zakopiańską, ul. M. M. Kolbego, ul. Piłsudskiego i ul. Słomka. Na przełomie lat 2006/2007 zarządca drogi zakończył gruntowny remont "krajówki" w centrum Mszany Dolnej - zakres prac obejmował nawierzchnię i chodniki. 

16.09.2013 zobacz więcej »

''Zielone'' plaże nad Mszanką dzięki RZGW

Wakacje minęły, dzieci wróciły do szkolnych ław, dorośli do pracy - na błogi czas odpoczynku musimy poczekać prawie rok. W wakacyjny czas jedni pojechali nad Bałtyk, inni wybrali Chorwację, ale wielu z nas urlopy spędziło w Mszanie Dolnej. W tym roku aura nas rozpieszczała - cudowne słońce, temperatury jak w kurortach południowej Europy i ciepła woda, kusiły do wypadów nad nasze potoki i rzeki. I tu niestety porównania się kończą - powakacyjny spacer brzegami Mszanki musi przerażać.

09.09.2013 zobacz więcej »

Blisko, coraz bliżej wody

Jest światełko w tunelu, a mówiąc innymi słowy, jest wielka szansa na ostateczne rozwiązanie kłopotów z wodą pitną na potrzeby naszego miasta. Finałem starań II etapu "wyścigu po wodę" było podpisanie przez burmistrza Tadeusza Filipiaka 28 sierpnia br. umowy z Przedsiębiorstwem Geologicznym S.A. z Krakowa. Pod dokumentem, którego dość skomplikowany tytuł brzmi: "Wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej dla zadania pn.; Przeniesienie ujęcia wody pitnej wraz z infrastrukturą zlokalizowanego na potoku Szklanówka w miejsce wolne od zagrożenia ruchami masowymi Ziemi - budowa alternatywnych ujęć wody pitnej wraz z infrastrukturą", swoje podpisy pod umową, oprócz burmistrza, złożyli w imieniu krakowskiej spółki, jej Prezes Krzysztof Szeląg i Prokurent Adam J.Krawczyk.

04.09.2013 zobacz więcej »

Teatr, plastyka, taniec, śpiew i muzyka - w MOK'u

Nie tylko w szkołach zaczyna się nowy rok, to również czas rozpoczęcia dodatkowych zajęć w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej. Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w artystycznych działaniach, twórczych grupach, spotkać innych o podobnym hobby, znaleźć inspirację czy odkryć swój ukryty talent – zapraszamy do MOK'u. Wszystkich  chętnych - małych i dużych – zainteresowanych propozycjami naszej instytucji na rok szkolnym 2013/2014 zachęcamy do zapisów.

02.09.2013 zobacz więcej »

Urodził się 100 lat temu

100 lat temu, 5 września 1913 roku w Kołomyi (dziś zachodnia Ukraina) nad Prutem urodził się Mieczysław Janiszewski - lekarz weterynarii, absolwent Uniwersytetu Lwowskiego, od kilkudziesięciu lat mieszkaniec naszego miasta. Ten niezwykły dzień Jubilat przeżywa w gronie swoich najbliższych,  w rodzinnym domu swojego syna i jego rodziny, we Wrocławiu.

20.07.2024 zobacz więcej »

Na grzyby

Ciepłe początki września połączone z przelotnym deszczem spowodowały, że zaczęły się żniwa dla grzybiarzy. Lasy zaroiły się od prawdziwków, kozaków, podgrzybków. Przypomniał nam o tym mieszkaniec ul. Starowiejskiej w Mszanie Dolnej - Pan Jacek Kolarski, który po obfitym grzybobraniu na Małej Górze zawitał do Urzędu Miasta, aby pochwalić się swoim dziennym, leśnym urobkiem.

20.07.2024 zobacz więcej »

Widoki na sztukę

W sobotnie popołudnie, 24 sierpnia tłum oblegał nowo otwartą galerię przy ulicy Marszałka Piłsudskiego 39/2. Zaproszeni goście to przede wszystkim rodzina, przyjaciele i najbliżsi znajomi Michała Liszki. Nie zabrakło również uczniów, którzy w pracowni Michała poznają tajniki sztuk plastycznych. Prężnie działająca pracownia, organizacja międzynarodowych spotkań artystów i w tym wszystkim jeszcze znalazł się czas by przygotować miejsce na galerię nie wspominając o obrazach z cyklu “Po-Widoki”, które wisiały na ścianach.  

29.08.2013 zobacz więcej »

OGŁOSZENIE Burmistrza Miasta Mszana Dolna

 

o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego MIASTA MSZANA DOLNA

27.08.2013 zobacz więcej »

Obywatel SENIOR w Mszanie Dolnej

W nawiązaniu do II Kongresu "Obywatel Senior" organizowanego przez Park Śląski w Chorzowie w dniach 16-17.09.2013r. pod honorowym patronatem prof.Ireny Lipowicz - Rzecznika Praw Obywatelskich, zapraszamy na cykl spotkań pt. "Obywatel SENIOR w Mszanie Dolnej", który odbędzie się 19 września (czwartek) w godz.10:00-14:30 w Urzędzie Miasta Mszana Dolna (sala narad).

16.09.2013 zobacz więcej »

TAXI - przeprowadzka na raty

W skrzynce z blachy telefon już nie zadzwoni, a na "przystanku" pod słynną gruszą nie zatrzymają się już busy - ponad miesiąc trwała przeprowadzka mszańskich taksówkarzy na nowy postój. O zamysłach magistratu dowiedzieli się późną jesienią ubiegłego roku. Jedni pomysł zaakceptowali, inni do zmiany miejsca podeszli bez entuzjazmu. Postój dla popularnych "taryf" w starym miejscu miał sens do czasu równoległego funkcjonowania PKP i PKS-u. Pasażerowie tych przewoźników na postój trafiali dokładnie w połowie swojej drogi między obu dworcami. Od dobrych kilku lat mszański dworzec kolejowy ożywa jedynie kilka razy w roku, gdy na pordzewiałe tory wjeżdża skład "retro" z parową lokomotywą na czele.

31.08.2013 zobacz więcej »

Św.Mikołaj na Bołdony dotrze już bez przeszkód

Z końcem lipca minęły 3 lata od nocy po której mieszkańcy os.Bołdony (ul.Zakopiańska) z przerażeniem stwierdzili, że dopiero co oddana do ich użytku nowa, asfaltowa droga do osiedla, została zniszczona przez osuwisko. Kilkudniowe, intensywne opady deszczu spowodowały, że nasiąknięta niczym gąbka ziemia, nie wytrzymała obciążenia i ogromne masy gruntu, potężne drzewa, ale niestety także i asfaltowa droga na kilkudziesięciometrowym odcinku "zjechała", jak po przysłowiowym maśle, w stronę koryta Raby.

27.08.2013 zobacz więcej »

Nabór członków do Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Zapraszamy do zgłaszania przedstawicieli organizacji pozarządowych na członków Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Do 6 września br. organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego na terenie Województwa Małopolskiego mogą zgłaszać kandydatów na członków Rady.

27.08.2013 zobacz więcej »

Lubomir przed Bieszczadami

Ten niewysoki szczyt, jedyne 904m. n.p.m. ulokowany w paśmie Łysiny, nazwany został by uhonorować darczyńcę – Księcia Kazimierza Lubomirskiego, który przekazał swój domek myśliwski na potrzeby krakowskich astronomów. Podobno niebo tu jest najciemniejsze i najmniej "zanieczyszone" światłami wielkich miejskich skupisk takich, jak niedaleki Kraków. To niewielkie obserwatorium astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na szczycie Lubomira ma na swoim koncie odkrycie dwóch komet. W minioną niedzielę, 25 sierpnia zostało tam wyznaczone spotkanie Koła Terenowego PTTK.

26.08.2013 zobacz więcej »

Patron Koła PTTK uhonorowany

Kiedy wyznaczony pierwszy termin przejścia szlaku im. Juliana Tolińskiego i Elfrydy Tolińskiej został przesunięty z uwagi na doskwierające upały nikt nie spodziewał się, że zmiana terminu z 4 sierpnia na 18 sierpnia niewiele zmieni. By upamiętnić osobę znanego nauczyciela, Juliana Tolińskiego, którego za patrona od tego roku wybrało sobie Koło Terenowe  PTTK, przedstawiony został pomysł, by przejść tym nowym szlakiem od Rabki do Mszany. To przeszło 16 km pomimo, że szlak przedstawiony jest jako mało wysiłkowy i wyjątkowo łagodny.

23.08.2013 zobacz więcej »

RUSZA INWAZJA INICJATYW DLA MŁODZIEŻY

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłasza kolejną edycję Regionalnego Konkursu Grantowego w ramach Programu „Równać Szanse 2013” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Celem projektów realizowanych w ramach Programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (13-19 lat) z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich kompetencji i rozwój umiejętności społecznych. Chcemy aby młodzież realizująca projekty, poprzez aktywne działania, mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

09.08.2013 zobacz więcej »

BESKIDZKA PODKÓWECKA 2013

III  FESTIWAL ZESPOŁÓW REGIONALNYCH BESKIDU WYSPOWEGO

BESKIDZKA PODKÓWECKA 2013

8.09.2013   GODZ.12.00   BOISKO LKS TOPÓR W TENCZYNIE

02.09.2013 zobacz więcej »

NABÓR DO SZKÓŁKI PIŁKARSKIEJ

KLUB SPORTOWY TURBACZ MSZANA DOLNA

 

OGŁASZA NABÓR DO SZKÓŁKI PIŁKARSKIEJ

 

DZIECI  Z  ROCZNIKÓW:  1999 - 2007.

02.09.2013 zobacz więcej »

Słonecznie i przyjaźnie – Pltnicky Den na Słowacji

Kolejny już wyjazd na tradycyjne święto zaprzyjaźnionej gminy Niżna na Słowacji - Dzień Flisaka (Pltnicky Den) – rozpoczął się w sobotę (17 sierpnia 2013) pakowaniem 2 busów mszańskimi specjałami i smakołykami, którymi zamierzaliśmy częstować naszych braci Słowaków, tak aby poznali jeden z elementów naszej kultury, czyli polskie jedzenie. Gotowanie, pieczenie charakterystycznych dla obu zaprzyjaźnionych miast potraw to element wspólnego projektu „Spoznajme sa bližšie na základe spoločných aktivít Obce Nižná a Mesta Mszana Dolna”, realizowanego w 2013 roku na terenie obu samorządów. 

20.08.2013 zobacz więcej »

Ujarzmiony potok - mieszkańcy spokojni

Niepozorny potok wzdłuż drogi przez osiedla Bodziochy i Krystusy przy ul. Słomka, już wiele razy w przeszłości pokazał swoją siłę - co prawda przez ostatnie tygodnie nie ma w nim ani kropli wody, ale gdy nadciągają burze i nawałnice, lub przychodzi czas wiosennych roztopów, leniwy zwykle potoczek zamienia się w groźny i rwący górski potok. Dobiera się wtedy do osiedlowej drogi i zagraża domostwom położonym tuż przy nim. Potok niesie wody z okolicznych pól tutejszych rolników położonych powyżej zabudowań.

09.08.2013 zobacz więcej »

Dwa wakacyjne turnieje w ramach Dni Mszany Dolnej

Zawsze wakacyjną porą Ognisko TKKF “Lubogoszcz” stara się urozmaicić obchody święta miasta czyli Dni Mszany Dolnej. Od kilku lat tym zwyczajem organizowane są dwa sportowe turnieje: Turniej Siatkówki Plażowej i Turniej Tenisa Ziemnego. I tak według utartego podziału w lipcu króluje siatkówka, a w sierpniu tenis.

23.08.2013 zobacz więcej »

71 rocznica mordu

W tym roku, w porównaniu z zeszłorocznymi okrągłymi obchodami, 71 rocznica masakry na mieszkańcach Mszany pochodzenia żydowskiego była zdecydowanie skromniejsza. Ale nie o rozmach chodzi w takich przypadkach, lecz o pamięć, która bywa ulotna. Niezwykle pomocni w takich sytuacjach są najstarsi mszaniacy, którzy pamiętają i dzielą się często bolesnymi wspomnieniami.

23.08.2013 zobacz więcej »

Lato w mieście dla najmłodszych z mszańskiej Jedynki

Okres wakacyjny jeszcze trwa, uczniowie odpoczywają w różny sposób w zależności od urlopu rodziców i zasobności ich portfela .

Chociaż nie jest łatwo z finansami, rodzice starają się zadbać o swoje pociechy, aby im wspomnień z wakacji nie zabrakło i z radością mogli rozpocząć nowy rok szkolny. 

14.08.2013 zobacz więcej »

Praca jako wolontariusz w MOPSie

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej ogłasza nabór kandydatów na świadczenie pracy o charakterze wolontarystycznym na stanowiskach:  pomoc administracyjna w Dziale Pomocy Społecznej,  pomoc administracyjna w Dziale Świadczeń Rodzinnych oraz pracownik ds. zarządzania stroną internetową w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej, ul. Starowiejska 2.

20.08.2013 zobacz więcej »

Policja ma już 94 lata

"Sędziwa" jubilatka skończyła 24 lipca już 94 lata - powołana na mocy ustawy o policji państwowej w roku 1919 przetrwała burzliwe dzieje, przechodząc w tym długim okresie wiele zmian. Po niechlubnych czasach PRL-u, od roku 1989 zmieniło się bardzo dużo. Dziś policjantów postrzega się coraz lepiej, rośnie też społeczne poparcie wobec tej umundurowanej formacji powołanej do ochrony bezpieczeństwa obywateli RP, a także porządku i ładu. Dziś w Polsce w szeregach Policji służy ok. 100 tys. funkcjonariuszy - co szóstego z nich spotkamy na ulicy i w radiowozie.

01.08.2013 zobacz więcej »

Bój o wodę dla miasta rozpoczęty

26 lipca w poczcie, jak co dzień dostarczonej na biurko burmistrza, jedna koperta, ta z pieczęcią Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAiC) przykuła uwagę - od kilku dni czekaliśmy na potwierdzenie dobrych wieści przekazanych do mszańskiego magistratu przez dyr. Stanisława Siemka odpowiadającego z ramienia Wojewody Małopolskiego za łagodzenie skutków klęsk żywiołowych w Małopolsce. Jak obiecał dyr. Siemek, tak też zrobił - wniosek o dodatkowe środki dla naszego miasta podpisał wojewoda Jerzy Miller, a później sprawy potoczyły się już bardzo szybko.

31.07.2013 zobacz więcej »

Konkursy o Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego

Informujemy o inicjatywach Województwa Małopolskiego i zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami :

 

  •  Trwa Nabór do VIII edycji konkursu o Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych "Amicus Hominum".
29.07.2013 zobacz więcej »

Udogodnienia na głównym skrzyżowaniu

Tak fetowane przed laty pierwsze "światła" w Mszanie Dolnej, bardzo szybko okazały się największą zmorą kierowców przejeżdżających przez nasze miasto, ale też samych mieszkańców. Kiedy zapadały decyzje budowie sygnalizacji świetlnej na obu największych mszańskich skrzyżowaniach, nikt nie mówił, że światła, rosnącego już wtedy ruchu nie upłynnią, że na pewno nie będą panceum na pojawiające się już wówczas korki. I wtedy, i dziś fachowcy zgodnym chórem powtarzają, że sygnalizatory świetlne sprawiają, że skrzyżowania stają się bezpieczniejsze, ale z pewnością na płynność ruchu wpływają negatywnie.

25.07.2013 zobacz więcej »

Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej

Towarzystwo Oświatowe Ziemi Chrzanowskiej w Chrzanowie - Partner projektu zachęca wszystkie stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne, WTZ, CIS, KIS do skorzystania z bezpłatnych usług marketingowych/ księgowych oraz prawnych realizowanych w ramach projektu "Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej".

29.07.2013 zobacz więcej »

Przystanki są - busów nie ma !

Pod koniec lutego zapadły decyzje o przejęciu linii komunikacyjnej z Mszany Dolnej do Glisnego przez limanowskie Przedsiębiorstwo Pasyk&Gawron. Każdego dnia na tej trasie przewoźnik zaplanował trzy kursy. Była nawet mowa, że znalazł się jeszcze jeden prywatny przewoźnik, chętny do obsługi tej niezbyt rentownej linii. Busy limanowskiego PKS-u ruszyły na trasę z Mszany Dolnej, ale na Glisne jadą przez ... Rabę Niżną, tzw. trasą przez Gęsią Szyję, mijając Zarabie, przynależną do miasta ulicę. 

19.07.2013 zobacz więcej »

INFORMACJA - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej ogłasza nabór na stanowisko Głównego Księgowego na czas zastępstwa, na okres 1 roku.

Zgodnie z art. 54 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) wymagania wobec osoby ubiegającej się o zatrudnienie są następujące: ... 

08.07.2013 zobacz więcej »

Przejście szlakiem z PTTK

Koło Terenowe PTTK w Mszanie Dolnej, w związku z nadaniem mu imienia Juliana Tolińskiego zaprasza na wycieczkę pieszą z Rabki do Mszany Dolnej czarnym szlakiem im. Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskego w dniu 18 sierpnia, wyjście z Parku Zdrojowego, zbiórka przy rabczańskiej tężni o godz. 9.00.

02.08.2013 zobacz więcej »

Pamięć żołnierzom

Serdecznie zapraszamy na dwie żołnierskie uroczystości, które odbywać się będą w naszej okolicy. 15 sierpnia w kościele w Glisnem o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza Święta i Apel Poległych. Są to uroczystości upamiętniające poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „ADAMA”. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na święto partyzanckie pod Luboniem. Natomiast w Szczawie odbędzie się dwudniowa impreza partyzancka: 17-18 sierpnia.

13.08.2013 zobacz więcej »

Inauguracja pod Giewontem

W najbliższą sobotę (10 sierpnia) jesienną rundę rozpoczyna IV liga piłkarska, a w jej "wschodniej" grupie beniaminek z Mszany Dolnej.  Piłkarze Turbacza jadą w ten weekend do Zakopanego. O godz. 17.00 rozpocznie się ich mecz z KS Zakopane - spotkanie pod Giewontem będzie debiutem na czwartoligowych boiskach. I kibice, i piłkarze, ale także trener i klubowi działacze, zdają sobie sprawę, że łatwo nie będzie.  Nową umowę podpisał z klubem trener Franciszek Mrózek, który od kilku tygodni prowadzi z piłkarzami zajęcia.

07.08.2013 zobacz więcej »

Zawyją syreny

W tym roku to już 69 rocznica Powstania Warszawskiego, dlatego też we wszystkich miastach Polski, w dniu 1 sierpnia o godz. 17.00 zawyją syreny. Są one apelem do mieszkańców o chwilę milczącej zadumy nad heroizmem i ofiarą naszych ojców i dziadów w walce o naszą wolność.

29.07.2013 zobacz więcej »

Święto miasta bez ''gwiazdy''

Na scenie gwiazd nie było, ale jeśli ktoś dotrwał do końca święta naszego miasta, to na bezchmurnym niebie w "towarzystwie" pełnego księżyca, prawdziwych gwiazd pojawiły się miliony. W latach minionych na Dniach Mszany Dolnej koncertowały większe i pomniejsze gwiazdy i gwiazdeczki. Jeśli grały Czerwone Gitary, to malkontenci mówili, że to już "prehistoria", jeśli Brathanki, to pojawiały się głosy, że przecież można było dołożyć raz tyle i pod Lubogoszczą posłuchalibyśmy np. Budki Suflera. 

24.07.2013 zobacz więcej »

Mszana prezentuje to co najlepsze w Buzodromie

Serdecznie zapraszamy na limanowski Rynek - w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej na odwiedzających czeka ciekawa prezentacja naszego miasteczka. Zadbał o to Michał Liszka, jego uczniowie oraz artyści związani z pracownią. Co miesiąc w "buzodromowej" galerii swoje walory i bogactwo wystawiają poszczególne gminy i miasta powiatu limanowskiego. Pracownia i galeria Michała Liszki, młodego i ambitnego artysty spod Lubogoszcza, znana jest z wielu akcji organizowanych w Mszanie Dolnej, ale i i poza jej granicami.  

21.07.2013 zobacz więcej »

Nowy postój czeka na taksówkarzy - taksówkarze na telefon

Właściwie, prawie wszystko zapięte na przysłowiowy "ostatni guzik" - jest nowa, przeszklona wiata dla klientów, wybrukowane dojście od centrum handlowego, wymalowane przejście i linia wyznaczająca nowy postój TAXI w naszym mieście, obsadzony krzewami został także skwer. Czego zatem brakuje, by nowy postój zaczął "żyć" ? Dział Techniczny TP SA w przekazanej dziś burmistrzowi korespondencji, informuje; "... w związku ze złożonym zamówieniem na przeniesienie numeru 183310040, informuję, że zlecenie nie zostało zrealizowane, ze względu na brak możliwości technicznych." 

19.07.2013 zobacz więcej »

''Uwarzyli''... telewizor

Każdego lata, od roku 2008, spora grupa mieszkańców naszego miasta jedzie do Niżnej, zaś Słowacy z tej niewielkiej gminy oddalonej od Mszany Dolnej ok. 70km, w rewanżu przyjeżdżają pod Lubogoszcz. Okazją do odwiedzin braci Słowaków są dwie plenerowe imprezy - Niżnianski Kotlik i Pltnicky Den, czyli w "wolnym" tłumaczeniu, wielkie gotowanie gulaszu i święto niżniańskich flisaków. W minioną sobotę (13 lipca) do Niżnej wybrała się prawie 40-to osobowa grupa mszaniaków.

16.07.2013 zobacz więcej »

Europejska wystawa w parku miejskim

Od środy w Mszanie Dolnej, w parku miejskim mamy możliwość obejrzenia ciekawej wystawy „Małopolska – PRZEMIANA!”. Wystawa prezentuje najciekawsze projekty z województwa małopolskiego, które otrzymały dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

25.07.2013 zobacz więcej »

Zapraszamy na Mszę Św. na Luboniu Wielkim

W najbliższą niedzielę 28 lipca na Luboniu Wielkim o godz.12:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Jest to msza, która odprawiana jest zawsze w ostatnią niedzielę lipca jako podziękowanie za uratowanie schroniska z pożogi wojennej. Serdecznie zapraszamy w imieniu gospodarza schroniska i oddziału PTTK Rabka Zdrój. Do zobaczenia!

26.07.2013 zobacz więcej »

Przeprowadzka - TAXI na nowym miejscu

Jeszcze w lipcu mszańscy taksówkarze przeprowadzą się na nowe miejsce, oddalone od starego nie więcej niż 200m. Starsi mieszkańcy Mszany Dolnej pamiętają postój jeszcze przy ul.Starowiejskiej (naprzeciw domu P.P.Krupińskich), ale większość z nas mszańskie "taksówki" kojarzy z obecnym miejscem pomiędzy ulicami Starowiejską i M.M.Kolbe. Na "łączniku" tych dwóch głównych ulic miasta taksówkarze są już prawie 40 lat - w najbardziej "tłustych" latach w tym miejscu na klientów czekały, aż trudno uwierzyć, 42 "taryfy".

12.07.2013 zobacz więcej »

Z biskupami Ukrainy w rocznicę Grunwaldu i Wołynia

Po raz czwarty w lipcowy wieczór spotkaliśmy się pod krzyżem na naszym mszańskim Grunwaldzie - początków trzeba szukać w roku 2010. Wtedy to przypadała okrągła 600-na rocznica grunwaldzkiej Victorii z 15 lipca 1410 roku. Wtedy też po raz pierwszy zaprosiliśmy mieszkańców Mszany Dolnej i gości do wspólnej modlitwy w intencjach naszej Ojczyzny. Od tamtego czasu, rok w rok wychodzimy na Grunwald i przy polowym ołtarzu, pod białym krzyżem polecamy polskie i mszańskie sprawy Bogu, modlimy się za wszystkich, których ofiara życia sprawiła, że żyjemy w niepodległej Ojczyźnie, co nie oznacza, że wolnej od niebezpieczeństw i zagrożeń.

17.07.2013 zobacz więcej »

''Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary'' 70-ta rocznica ludobójstwa na Wołyniu

Blisko połowa Polaków (49%) nie wie kto był sprawcą, a kto ofiarą zbrodni ludobójstwa na Wołyniu, a 7% z nas w roli oprawców widzi Niemców i Rosjan. Dlatego chcemy w kilku choćby zdaniach przybliżyć tragiczne wydarzenia sprzed 70 lat - okrutne zbrodnie dokonane na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów z UPA, ale także przez mieszkających tuż obok sąsiadów.

12.07.2013 zobacz więcej »

Wraca do miejsc, gdzie cierpiał najbardziej

Moses Aftergut - w roku 1942 miał zaledwie 15 lat. W tamten sierpniowy dzień 71 lat temu patrzył na rzeź urządzoną przez hitlerowskich gestapowców 881 jego rodaków - Żydów mieszkających w Mszanie Dolnej i okolicznych wioskach. Moses Aftergut urodził się w roku 1927 w Przemyślu - po dziś zakochany w mieście swojego dzieciństwa, pamięta nazwy ulic i jednym tchem wymienia te, po których maszerowali żołnierze na uroczystości 3 Maja. W ubiegłym roku przypadała okrągła, 70-ta rocznica masowej zagłady Żydów z 19 sierpnia 1942 roku- sędziwy świadek tatmtych wydarzeń i jedyny, cudem ocalały skazaniec, dziś 86 letni już Moses Aftergut, bardzo chciał być w tamtej chwili w miejscu, gdzie najbardziej wycierpiał - nad zbiorową mogiłą w której spoczywają jego Rodzice i rodzeństwo.

03.07.2013 zobacz więcej »

IX Turniej Siatkówki Plażowej

Serdecznie zapraszamy na IX Turniej Siatkówki Plażowej o puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna organizowany przez TKKF Ognisko „Lubogoszcz” w ramach „Dni Mszany Dolnej 2013”. Turniej zostanie rozegrany w sobotę, 20 lipca,  na boisku siatkówki plażowej przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, ul. Starowiejska 4.

12.07.2013 zobacz więcej »

Zwrot podatku akcyzowego w październiku 2013 roku

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Każdy rolnik, który chce odzyskać w 2013 r. część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2013 r. 

03.07.2013 zobacz więcej »

Radość pod Lubogoszczą

Latem 2008 roku K.S. TURBACZ doczekał się swojego sztandaru - okazja była znakomita, bo mszańskiemu klubowi stuknęło właśnie 55 lat istnienia. Wyczuwało się jednak wielki niedosyt - piłkarze grali w limanowskiej klasie A, choć apetyty były tu zawsze większe. Już wtedy stery mszańskiego klubu mocno dzierżył w rękach prezes Władysław Szczypka - nie mówił głośno o awansie do wyższej klasy rozgrywkowej, ale kto go znał wcześniej, wiedział że były zawodnik Turbacza zrobi wszystko, by swój ukochany klub "postawić na nogi", by kibice oglądali piłkę na wyższym poziomie.

09.07.2013 zobacz więcej »

Odbiór odpadów - zgłaszanie nieprawidłowości

2 lipca br. rozpoczął się odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców miasta przez przedsiębiorstwo EMPOL. Urząd Miasta otrzymuje sygnały, że nie do wszystkich zamieszkałych domostw dotarli pracownicy firmy odbierającej śmieci oraz, że nie wszyscy otrzymali worki do segregacji. 

 

W związku z tym prosimy o sygnały, w które rejony miasta lub do których domostw odbierający odpady nie dotarli oraz gdzie nie zostały dostarczone worki. Prosimy wskazywać również inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu nowego systemu odbioru odpadów. Pozwoli to wskazać firmie nieprawidłowości, wyegzekwować ciążące na niej obowiązki i uniknąć nieprawidłowości w przyszłości.

03.07.2013 zobacz więcej »

Zapraszamy na Grunwald

W lipcu 2010 roku po raz pierwszy spotkaliśmy się przy krzyżu na naszym mszańskim Grunwaldzie, by uczcić 600 rocznicę zwycięskiej bitwy polskiej husarii z 1410 roku. W kolejne lata, każdego 15 lipca zapraszaliśmy mieszkańców i gości przebywających na wakacjach w Mszanie Dolnej na wspólną modlitwę i Eucharystię w intencji poległych w obronie naszej Ojczyzny. W tym roku kontynuując tę piękną tradycję, zapraszamy w poniedziałek, 15 lipca, na mszę polową o godz. 19.30.

11.07.2013 zobacz więcej »

Bezpański labrador

5 lipca br. na ul. Orkana znaleziono bezpańskiego psa rasy labrador, maści brązowej, bardzo łagodnego i ułożonego. Właściciel lub osoba rozpoznająca psa proszeni są o zgłoszenie się do Urzędu Miasta Mszana Dolna. Aktualnie pies jest poddawany kwarantannie w schronisku dla zwierząt. Po tym okresie, gdy nie zgłosi się właściciel, zwierze zostanie przeznaczone do adopcji. 

20.07.2024 zobacz więcej »

Czas pożegnań, czas podsumowań

Po 40 latach pracy w jednym miejscu - Przedszkolu (przy Meblomecie) Miejskim nr 2, swoją przygodę z wychowaniem najmłodszych obywateli naszego miasta, kończy dyr. Teofila Latoś. Wszystko zaczęło się jeszcze w minionym, XX wieku. Jesienią roku 1973 świeżo upieczona absolwentka Liceum Pedagogicznego po raz pierwszy trafia do przedszkola. Za dwa miesiące, 31 sierpnia przyjdzie tam po raz ostatni - tego dnia, na chwilę przed nowym rokiem szkolnym przekaże dyrektorski gabinet i fotel, a wraz z nimi i troskę o dzieci, budynek i wszystko, co mieści się pod nazwą Przedszkole Miejskie nr 2 im. Janiny Porazińskiej, swojej następczyni wyłonionej w majowym konkursie - Halinie Domiter.

02.07.2013 zobacz więcej »

Łopień czeka

Kiedy w czerwcu turyści z Koła PTTK zbierali się do zdobycia Polany Wały wyprawie towarzyszyła obawa, że polana znajdująca się pod Jasieniem znowu będzie niełaskawa. Odkąd wyznaczane były tam „Spotkania w górach”, zawsze sięgając pamięcią była to mokra wycieczka. Teraz można już napisać, że zła passa została przełamana – nie dość, że turyści dopisali, zebrała się ich spora grupka, bo 41 osób, to jeszcze pogoda...

12.07.2013 zobacz więcej »

KOMUNIKAT Burmistrza Miasta Mszana Dolna

BURMISTRZ MIASTA MSZANA DOLNA INFORMUJE:
 


W dniu 11 lipca 2013 r. o godzinie 12.00 na okres jednej minuty na terenie Miasta Mszana Dolna zostaną uruchomione syreny alarmowe. W ten symboliczny sposób uczcimy pamięć ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

08.07.2013 zobacz więcej »

Udana wyprawa na Magurę

Można napisać, że niedawna wycieczka Koła Terenowego PTTK na Magurę Małastowską była puzzlem do kompletu. Niedzielny wyjazd 9 czerwca był dla zeszłorocznych uczestników wyjazdu na Magurę Wątkowską zaliczeniem całego pasma magurskiego wchodzących w skład Beskidu Niskiego. To właśnie Magura Małastowska i Wątkowska są charakterystycznym długimi grzbietami wyróżniającymi się w tym urokliwym terenie.

24.06.2013 zobacz więcej »

Matematyczne orły w Mszanie

Nasze miasto jest ośrodkiem przygotowań olimpijskich, ale do tej pory była to informacja pilnie strzeżona. Tak jakby wizyty łamaczy matematycznych łamigłówek były  tajemnicą poliszynela. Mszana Dolna to nie słynne Cetniewo, znany od dziesięcioleci ośrodek przygotowań olimpijskich we Władysławowie, ale w środowisku matematycznym już od 2011 roku zaistniała jako miejsce obozów naukowych najbardziej utalentowanych matematyków szkół średnich z całej Polski. Po ogranizowanym już trzeci raz takim obozie goszczący matematyków Stefan Kaleta doszedł do wniosku, że warto uchylić rąbka tajemnicy.

20.06.2013 zobacz więcej »

Jednogłośna aprobata - absolutoryjna Sesja

Do 30 czerwca rady wszystkich gmin w Polsce miały czas na ocenę pracy prezydentów, wójtów i burmistrzów za rok 2012. Wiele lokalnych parlamentów uporało się z tym w pierwszych dniach czerwca, ale większość, tak jak np. na limanowszczyźnie, nad tzw. absolutorium głosowało w ostatnich dniach tego miesiąca. Zanim jednak radni w głosowaniu jawnym na sesji rady podniosą ręce "za" bądź "przeciw", praca gminnego/miejskiego włodarza podlega surowej i wnikliwej ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. 

02.07.2013 zobacz więcej »

Są solary - jest ciepła woda

W czwartkowy poranek dokonano pierwszego odbioru instalacji solarnej w Mszanie Dolnej - patrząc na niebo, prawie bezchmurne, można śmiało powiedzieć, że kolektory słoneczne na dachu domu Państwa Małgorzaty i Wojciecha Gacków, to przysłowiowy strzał w "10". Pan Wojciech był pierwszym mieszkańcem naszego miasta, który zaufał szwajcarsko-polskiemu programowi i przystał na oferowane warunki.

17.06.2013 zobacz więcej »

Nowy numer POD LUBOGOSZCZĄ

      Wakacyjne wydanie kwartalnika samorządowego "Pod Lubogoszczą" do zabrania w Biurze Obsługi Mieszkańca, na parterze budynku Urzędu Miasta

02.07.2013 zobacz więcej »

Padwa i Mszana Dolna - Kto nas łączy ?

Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych Andrzej Dębski, uczniowie, nauczyciele, ich rodziny oraz ks. Mateusz Korpak z parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej i franciszkanin z Karkowa – brat Piotr Dąbek uczestniczyli w trwającej 6 dni szkolnej pielgrzymce do Padwy, aby uczcić i przywieźć do Mszany Dolnej relikwie św. Antoniego z Padwy, które na stałe znajdą swoje miejsce w parafialnym kościele.

10.06.2013 zobacz więcej »

O wakacjach, bezpieczeństwie i ... śmieciach

W tym tygodniu we wszystkich szkołach po raz ostatni usłyszymy szkolne dzwonki - nastanie czas letnich wakacji. Czekali na to uczniowie i nauczyciele. Właściwie już od paru dni, kiedy roczne oceny znalazły się w dziennikach lekcyjnych, wszyscy szukają pomysłów na zagospodarowanie ostatnich dni roku szkolnego 2012/13. Wycieczki, kino, zabawy i gry sportowe to tylko niektóre propozycje. Ale można też nieco ambitniej - w mszańskiej "jedynce" o bezpieczeństwie i ... śmieciach, z najmłodszymi dyskutowali komendant Straży Miejskiej Jakub Spędzia i zajmująca się wdrożeniem nowego systemu gospdarowania śmieciami w naszym mieście - Lidia Niedośpiał.

26.06.2013 zobacz więcej »

Bioodpady częściej

Uprzejmie informujemy, że Urząd Miasta w porozumieniu z firmą wywożącą odpady ustalił, że: bioodpady, gromadzone w workach brązowych, odbierane będą dodatkowo również w dniach oznaczonych w harmonogramach odbioru odpadów jako dni odbioru odpadów pozostających po segregacji tzw. zmieszanych (worek szary).

20.06.2013 zobacz więcej »

Rada Miasta w pełnym składzie - ''bojowy chrzest'' nowej radnej

Po raz pierwszy od ponad pół roku Rada Miasta obradowała w pełnym, 15-sto osobowym składzie. Wybory uzupełniające zarządzone przez Wojewodę Małopolskiego na 12 maja br. wyłoniły wtedy z dwójki kandydatów zwycięzcę - została nim Agnieszka Rataj, wdowa po zmarłym w styczniu radnym Robercie Rataju. Na początku sesji nowa radna złożyła ślubowanie i odebrała z rąk Przewodniczącego Rady Adama Malca zaświadczenie o złożeniu ślubowania, a chwilę później wzięła udział w bardzo ważnym głosowaniu.

17.06.2013 zobacz więcej »

Ten film trzeba obejrzeć - CRISTIADA w kinie LUBOŃ

"Cristiada" jest filmem dla katolików, katolickich rodzin, ale również dla tych, którzy Boga szukają - historia Cristeiros jest bowiem wspaniałym przykładem walki o wolność i wiarę. Trafia do każdego widza. Film Deana Wrighta swoją światową premierę miał w roku 2012, zaś w naszym kraju po raz pierwszy można go było zobaczyć 7 kwietnia 2013 roku.

12.06.2013 zobacz więcej »

XXXIX zwyczajna sesja Rady Miasta Mszana Dolna

ZAWIADOMIENIE


Działając na podstawie art.20, ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz.1591 z późn.zm.)


z w o ł u j ę


XXXIX zwyczajną sesję Rady Miasta Mszana Dolna na dzień 27 czerwca 2013r. (czwartek) na godzinę 13.00.

24.06.2013 zobacz więcej »

Zapraszamy Seniorów do MOKu

Zapraszamy na spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej w najbliższą sobotę, 22 czerwca o godz. 16.00. To jedno ze spotkań organizowanych dla seniorów w ramach programu bezpłatnych zajęć informatycznych. Warto zajrzeć i przekonać się, że Internetu nie należy się bać.  Po spotkaniu zapraszamy na spektakl grupy teatralnej “Wizja” prowadzonej przez Monikę Antosz-Grodzicką. Serdecznie zapraszamy!

20.06.2013 zobacz więcej »

Na koniec roku...

Serdecznie zapraszamy na dwa kulturalne podsumowania: w niedzielne popołudnie, 23 czerwca do sali Miejskiego Ośrodka Kultury. Odbędzie się wtedy „Koncert na Finał” – czyli podsumowanie zajęć dla uczniów uczęszczających na warsztaty muzyczne MOK. Zaprezentuje się nam również Chór Dziecięcy MOK Mszana Dolna.

21.06.2013 zobacz więcej »

PIERWSZY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ FIRM

PIERWSZY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ FIRM O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

 

22 CZERWIEC 2013  -  ORLIK MSZANA DOLNA

12.06.2013 zobacz więcej »

Przed wakacjami - nauka pływania

Do wakacji niewiele ponad miesiąc - to ostatni dzwonek, by nauczyć się pływać! Od kilku lat Województwo Małopolskie wspiera finasowo w ramach Programu "JUŻ PŁYWAM" samorządy, które deklarują udział w projekcie i wygospodarują środki na jego realizację. Samorząd naszego miasta, tak jak w latach poprzednich, tak i teraz do projektu przystąpił i do 6300 zł z kasy Województwa Małopolskiego dołożył 10300 zł własnych środków.

08.05.2013 zobacz więcej »

Leśna ''zaścielona'' asfaltem

Przed końcem miesiąca dwa remontowane za "ministerialne" pieniądze odcinki ul. Leśnej zostaną przekazane do pełnego użytkowania - w miniony czwartek (13 czerwca) korzystając z pięknej i słonecznej pogody, na obu fragmentach tej miejskiej ulicy udało się położyć nową, dwuwarstwową nawierzchnię. Zakres prac przewiduje jeszcze utwardzone pobocza, a także udrożnienie starych i posadowienie na niektórych odcinkach betonowych korytek. 

14.06.2013 zobacz więcej »

O KORYO znów głośno

Młodzi taekwondziści UKS KORYO nie zwalniają tempa - kilka tygodni temu pisaliśmy o ich sukcesach w Puławach i Bornem-Sulinowo, a dziś kolejne dobre wieści o podopiecznych Zbyszka Karpierza.   8 czerwca br. aż 23 zawodników mszańskiego klubu wzięło udział w międzynarodowym turnieju o Puchar ARCUSA - do Krynicy zjechało aż 150 adeptów taekwondo z Czech, Słowacji i Polski. Może trudno w to uwierzyć, ale w tym doborowym towarzystwie, reprezentanci mszańskiego klubu, wszyscy bez wyjątku, stanęli na podium !

17.06.2013 zobacz więcej »

KOMUNIKAT Burmistrza Miasta Mszana Dolna

 

Na podstawie ostrzeżeń meterologicznych przekazujemy naszym mieszkańcom informację o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia gwałtowych burz na naszym terenie z opadami gradu i mocnymi porywami wiatru.

19.06.2013 zobacz więcej »

Ułatwienia w obowiązku meldunkowym

Od 1 stycznia 2013 r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym możemy załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Od początku roku nie musimy najpierw wymeldowywać się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać meldunku. Przy zameldowaniu nie podajemy informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym. Nie ma również obowiązku przedkładania książeczki wojskowej.

03.06.2013 zobacz więcej »

Startujemy z kampanią Zachowaj Trzeźwy Umysł 2013

Nasz samorząd po raz drugi przystąpił do największej ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Zachowaj Trzeźwy Umysł.  W projekcie bierze udział blisko 900 zaangażowanych gmin z całej Polski, podejmując aktywną profilaktykę. 

06.05.2013 zobacz więcej »

Boniek pod Wawelem - docenieni samorządowcy

Podniosła uroczystość z udziałem ok. 150 osób odbyła się we wtorek w krakowskim magistracie - nadano tytuły Mecenasa Małopolskiego Futbolu.

Otóż Stowarzyszenie Gmin i Powiatów oraz Małopolski Związek Piłki Nożnej postanowiły uhonorować najbardziej zasłużonych samorządowców i sponsorów nadzwyczaj przychylnych piłce nożnej odznaczeniem „Mecenas Futbolu Małopolskiego”. Odznaczonych zostało 76 osób.

05.06.2013 zobacz więcej »

Pokazowe zajęcia z zawodnikiem Wisły Kraków

 

Akademia Piłkarska „Budujemy Sukces” zaprasza wszystkie dzieci na pokazowe zajęcia i trening z zawodnikiem Wisły Kraków, Reprezentantem Polski do lat 19  PAWŁEM STOLARSKIM oraz Reprezentantem Polski do lat 21 w futsalu MATEUSZEM STOLARSKIM

14.06.2013 zobacz więcej »

Deklaracje śmieciowe - do 14 czerwca!

Przypominamy, że deklaracje dotyczące obliczenia wysokości opłaty za wywóz i utylizację odpadów komunalnych należy złożyć w formie papierowej w Urzędzie Miasta Mszana Dolna do dnia 14 czerwca 2013 roku (piątek).

20.07.2024 zobacz więcej »

DZIŚ ul. LEŚNA ZAMKNIĘTA

W związku z prowadzonymi robotami budowlanymi związanymi z wykonaniem nawierzchni bitumicznej na ul. LEŚNEJ w km 0+800 do 1+000 oraz 1+300 – 1+400 ulica ta na czas "ścielenia" na niej asfaltu będzie całkowicie wyłączona z ruchu (od domu P.P. Nawieśniaków) w godzinach od 7.00 do 17.00

 

DZIŚ (tj. czwartek, 13 czerwca) OD SAMEGO RANA CZEKAJĄ NA KIEROWCÓW UTRUDNIENIA NA REMONTOWANYM ODCINKU  TEJ ULICY ZWIĄZANE Z POŁOŻENIEM NAWIERZCHNI ASFALTOWEJ.

 

 

 

                       ZA  WSZELKIE  UTRUDNIENIA  PRZEPRASZAMY

13.06.2013 zobacz więcej »

Ministerialne pieniądze na remont ul. Leśnej

Dwa odcinki ul. Leśnej - w stronę kapliczki przy "Antoszówce" (200mb) i ujęcia wody na potoku Szklanówka (100mb) za kilka tygodni przestaną być zmorą dla kierowców - na tych odcinkach o łącznej długości 300 mb. pojawi się nowa, dwuwarstwowa nawierzchnia asfaltowa. Prace obejmują także wymianę podbudowy, odwodnienie całego odcinka - dodatkowo ułożone zostanie 180 mb. korytek ściekowych, jak również wykonanie poboczy i umocnienia skarpy tuż przy przepuście.

20.05.2013 zobacz więcej »

Z Bornego bez złota

Borne Sulinowo - do roku 1993 ta niewielka miejscowość mimo, że położona w granicach Polski, była wyłączona spod polskiej administracji. To tu, pośród pięknych krajobrazów zachodniego Pomorza, nad jeziorem Pile, przez ponad 47 lat stacjonowała ..... Armia Czerwona. Kontygent 6 Witebsko-Nowogródzkiej Gwardii Zmechanizowanej liczył ponad 15 tys. żołnierzy. Niedaleko Bornego "krasnoarmiejcy" przechowywali broń nuklearną - dziś po przewoźnych wyrzutniach rakiet SS-20 pozostały jedynie schrony. Dopiero 5 czerwca 1993 roku nastąpiło uroczyste otwarcie miasta.

21.05.2013 zobacz więcej »

Poznaj swojego dzielnicowego

Wszyscy w Mszanie Dolnej wiedzą, gdzie jest Komisariat Policji, wielu kojarzy podinsp. Marka Szczepańskiego - to szef mszańskich stróżów prawa, ale gdyby przeprowadzić uliczną sondę i zadać tylko jedno pytanie; "jak nazywa się dzielnicowy rejonu w którym mieszkasz?" - wyniki takiego sondażu wydają się być przesądzone. Nie znamy policjantów z imienia i nazwiska, bo wydaje nam się to do niczego nie potrzebne, na nr 997 dzwonimy tylko w ostateczności i też chcemy uchronić naszą prywatność zżymając się na dyżurnego, który pyta o nasze dane personalne.

22.05.2013 zobacz więcej »

Kto wywiezie śmieci z Mszany?

W środowe południe (22 maja br.) Burmistrz miasta – Tadeusz Filipiak podpisał umowę z Prezesem Marcinem Maurerem, reprezentującym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „EMPOL” Sp. z o. o. z Tylmanowej, które złożyło ofertę w przetargu na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie miasta Mszana Dolna”.

22.05.2013 zobacz więcej »

Gospodarka odpadami - deklaracja właściciela nieruchomości

Do każdej nieruchomości na terenie miasta w najbliższych dniach poprzez kuriera dotrze deklaracja, którą będzie obowiązany wypełnić właściciel nieruchomości. Właściciel zadeklaruje sposób gromadzenia odpadów (selektywny, bądź nieselektywny) oraz liczbę osób zamieszkującą nieruchomość. Na tej podstawie wyliczy on  miesięczną opłatę, którą następnie należy wnieść na rachunek Urzędu Miasta Mszana Dolna bez dodatkowego wezwania ze strony Urzędu
 
31.05.2013 zobacz więcej »

Mszana pobiegła po raz szósty!

Majowa niedziela, w Dzień Matki, już po raz szósty zarezerwowana była dla tych, którzy mieli ochotę stawić się na starcie biegu w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”. Jak zwykle  uczestniczą w nim zawodnicy Sekcji Biegów Górskich i Długodystansowych MOK Mszana Dolna, biegaczy przywitali Prezes Sekcji Włodzimierz Łyżnicki i Wicestarosta Franciszek Dziedzina, dopingował ich również kontuzjowany Piotr Majkowski – dwukrotny wicemistrz limanowskiego Kieratu.

05.06.2013 zobacz więcej »

Dzień Dziecka!

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Chyba tylko te, które bały się deszczowej pogody, siedziały w domu i nie pojawiły się w niedzielę na boisku sportowym przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych. To właśnie tam został zorganizowany Dzień Dziecka z masą atrakcji konkursów i niespodzianek. Połączone siły Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki, kolorowej i poprzebieranej ekipy z Młodzieżowego Wolontariatu, Koła Wędkarskiego „Mszanka”, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych a nawet Policji nie pozwoliła na nudę. Czasami tylko fale drobnego czerwcowego deszczu straszyły amatorów sportowych konkurencji, ale tylko na krótko.

05.06.2013 zobacz więcej »

Przygotuj się na Zbiórkę Krwi

W tym roku odbędzie się już szósta edycja Zbiórki Krwi przy Parafii Miłosierdzia Bożego. Ta szlachetna akcja nabrała już takiego rozpędu, że wydaje się, że nawet dwa dni ustalone na oddawanie krwi to za mało. Już teraz przypominamy wszystkim zainteresowanym o dacie: 8 i 9 czerwiec 2013 - w salkach przykościelnych od rana będzie można oddać krew. Ta edycja jest darem dla małych pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii w Warszawie.

05.06.2013 zobacz więcej »

Ogłoszenie - punkt poboru wody czystej

W związku z przekroczeniem wskaźnika mętności dla ujęcia wody Szklanówka, z którego zasilana jest sieć wodociągowa prawobrzeżnej część miasta oraz niekorzystnymi prognozami pogody na najbliższe dni, Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, że na Rynku zorganizowany jest punk poboru wody czystej

20.07.2024 zobacz więcej »

Ostatnie atrakcyjne działki budowlane do sprzedaży

 

W dniu 3 czerwca br. odbędzie się przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż działek budowlanych na os. Pańskie w Mszanie Dolnej. Cena wywoławcza netto działek o powierzchni 8,07 - 12,22 ara waha się od 54 000 do 80 000 zł. Zainteresowani nabyciem tych nieruchomości mogą wpłacać wadium do 29 maja br. do godz. 15.00. 

20.07.2024 zobacz więcej »

Polana słońcem oblana

Kolejna turystyczna niedziela Koła Terenowego PTTK  pozwoliła cieszyć się pięknem przyrody w Gorcach. Wyznaczone spotkanie na Polanie Podskały dla niektórych było punktem docelowym, a dla innych polana była tylko rozgrzewką, pokusili się nawet na dłuższą wyprawę – na Kudłoń, Gorc czy Turbacz... Pogoda jak na zamówienie tylko do tego zachęcała. Podczas tego „Spotkania w górach” odnotowaliśmy 70 osób.

23.05.2013 zobacz więcej »

Prezent na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka tuż, tuż - nasi milusińscy czekają na prezenty od mamy i taty, babci i dziadka. Ale o najmłodszych obywatelach miasta nie zapomniał także magistrat. Podobnie, jak w roku ubiegłym, na kilka dni przed świętem dzieci, ogród wokół Przedszkola nr 1 przy ul. Leśnej zamienił się w mały plac budowy - pracownicy Firmy KORA z Biadolin Szlacheckich (pow. brzeski) montowali kolejne elementy drewnianego placu zabaw. Uwinęli się szybko i sprawnie, podobnie jak w roku ubiegłym.

24.05.2013 zobacz więcej »

Solary - INFORMACJA

UWAGA!   Uczestnicy projektu 

 

Projekt jaki został przez Państwa odebrany z właściwego Urzędu musi zostać przedstawiony podczas rozpoczynającej prace instalacyjne wizyty inspektora nadzoru i kierownika brygad.

13.05.2013 zobacz więcej »

Dyżury Radnych Miasta

DYŻURY  RADNYCH

 

Rady Miasta Mszana Dolna

 

 

 

 

 

Rada Miasta informuje, iż  w każdy wtorek od godz. 10:00 do godz. 13:00 w Urzędzie Miasta, ul.Piłsudskiego 2, będą pełnione dyżury Radnych Miasta Mszana Dolna dla mieszkańców miasta.
 

 

06.06.2013 zobacz więcej »

''Polska biega'' w Mszanie

Sekcja Biegów Górskich i Długodystansowych MOK Mszana Dolna serdecznie zaprasza wszystkich na bieg organizowany w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska Biega" w niedzielę, 26 maja. Startujemy na ulicy Spadochroniarzy, z parkingu przy skarpie obok Kościoła i Urzędu Gminy Mszana Dolna o godz. 16.30.Opiekunem naszego biegu będzie Zygmunt Łyżnicki złoty medalista maratonu z Chicago wraz z zawodnikami z Sekcji Biegów Górskich i  Długodystansowych działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury.  

21.05.2013 zobacz więcej »

Kolej na majówkę - przystanek w Mszanie

Zapraszamy serdecznie na trzecią edycję przejazdu pociągiem retro pod hasłem „Kolej na majówkę! Parowozem przez Galicyjską Kolej Transwersalną” organizowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Nowego Sącza. To właśnie z Nowego Sącza 26 maja, w niedzielę wyruszy zabytkowa lokomotywa parowa po trasie, która uznawana jest za najbardziej zjawiskową w południowej Polsce. Wzorem minonych lat, skład będzie zatrzymywał się na każdej stacji, gdzie będą czekały atrakcje dla turystów podróżujących pociagiem.

21.05.2013 zobacz więcej »

XII Notariada w Mszanie

W Mszanie Dolnej w dniach 23-26 maja odbędzie się XII Olimpiada Notarialna. Uroczyste otwarcie odbędzie się 24 maja o godz. 9.30 na stadionie sportowym wraz z defiladą poszczególnych Izb Notarialnych. W zawodach sportowych występują poszczególni przedstawiciele 11 Izb Notarialnych z Polski, Rosji, Słowacji, Czech, Ukrainy, Estonii, Węgier, Bułgarii, Turcji i Austrii – notariusze, asesorzy i aplikanci.

21.05.2013 zobacz więcej »

Pokierują mszańską oświatą

Uczniowie myślą już o wakacjach, wielu nauczycieli także - wszak letnia kanikuła tuż, tuż, ale są i tacy, którzy myślą już o 1 września 2013 roku, a więc o pierwszym dniu nowego roku szkolnego 2013/14. Wczorajszy dzień (czwartek 16 maja br.) był dniem bardzo gorącym dla czworga kandydatów na trzy dyrektorskie fotele w samorządowych placówkach oświatowych prowadzonych przez samorząd miasta Mszana Dolna. 

17.05.2013 zobacz więcej »

Dobro wspólne - jedni budują, drudzy dewastują

Krótkim żywotem cieszyło się drogowe lustro zainstalowane na skrzyżowaniu ulic Starowiejska - Tolińskiego - Podhalan. Służyło wielu, ale innym, pewnie nielicznym, musiało bardzo wadzić - w ubiegłym tygodniu zostało zniszczone. Podobny los spotkał ławki na ul. M.Kopernika - nikomu przecież nie powinny przeszkadzać. Przy odbudowie tej ulicy z myślą o ławeczkach zaprojektowano specjalne miejsca na ich montaż - poza linią chodnika. Wandalom jednak przeszkadzały - wcześniej zginął już kosz, łamano solidne listwy siedzisk.

12.06.2013 zobacz więcej »

Zaskoczeni nad Mszanką

Kiedy w sobotę, 11 maja,  wędkarze rozdzielali między sobą obszary, które zamierzali sprzątać nastawiali się na długą walkę ze śmieciami. Tak wyglądał początek zbiórki wyznaczonej przez Koło Wędkarskie przy stadionie miejskim nad rzeką Mszanka. Grupka zapaleńców, głównie członków PZW Koła “Mszanka”, w tym jeden, niezawodny przy takich akcjach, radny miejski Jan Stożek zwierała szyki, do nierównej walki z pozimowymi “niespodziankami”, które czekały na brzegach rzeki.

16.05.2013 zobacz więcej »

Rada Miasta w komplecie - wybory uzupełniające za nami

O godzinie 22 lokal wyborczy w ZSM nr 2 przy Rynku został zamknięty - Obwodowa Komisja Wyborcza oficjalnie zakończyła pracę, ale przecież trzeba było jeszcze sporządzić protokoły w których wpisano wszystko, co najistotniejsze przy wyborach. Drzwi Urzędu Miasta za ostatnim członkiem Komisji Miejskiej zamknęły się zatem dopiero o godzinie 0.30. Jeszcze dziś (poniedziałek 13 maja) wszystkie protokoły i zestawienia trafią na biurko Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu.

20.07.2024 zobacz więcej »

W Puławach, pół na pół

Apetyt na sukcesy trenera Zbigniewa Karpierza opiekuna młodych mszańskich taekwondzistów z UKS KORYO jest zawsze bardzo spory, ale sport rządzi się swoimi prawami i nie zawsze z zawodów wraca się z przysłowiowym workiem medali. Na eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Puławach, trener Karpierz zabrał szóstkę młodych zawodników. Do finałów zakwalifikowała się trójka podopiecznych - Patrycja Kornaś stanęła na najwyższym stopniu podium.

14.05.2013 zobacz więcej »

Z przedstawicielami zarządów o śmieciach

Zapraszamy przedstawicieli zarządów wszystkich spółdzielni, TBS-u i wspólnot mieszkaniowych na spotkanie dotyczące nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi (kwestie zbierania opłat, organizacji odbioru).

14.05.2013 zobacz więcej »

Ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Starostwo Powiatowe w Limanowej za pośrednictwem Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii informuje, że w dniach od 8 do 19 maja 2013 r. na obszarze woj. małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

06.05.2013 zobacz więcej »

II Edycja Pucharu Polski #2 DH GRAVITY CUP KONINKI

18 i 19 maja w Koninkach odbędzie się II Edycja Pucharu Polski #2 DH GRAVITY CUP KONINKI.

14.05.2013 zobacz więcej »

Kolejne ''Spotkanie w górach''

Serdecznie zapraszamy na kolejne wyjście w ramach „IX Spotkań w górach”. Terenowe Koło PTTK w niedzielę, 19 maja zaprasza na Kudłoń - Polanę Podskały. To charakterystyczna polana z bacówkami na żółtym szlaku prowadzącym z Lubomierza - Przełęcz Przysłop na Kudłoń. Dla wszystkich zainteresowanych wspólnym wędrowaniem przekazujemy informację, iż regulamin spotkań nie uległ zmianie. Uczestnicy wybierają trasy tak, aby spotkać się na szczycie lub w innym wyznaczonym miejscu w godzinach 13.00-14.00.

14.05.2013 zobacz więcej »

Wózki z Holandii dla niepełnosprawnych

Kolejny już raz Gerard Duijn, Holender mieszkający w Mszanie Dolnej wraz z grupą swoich przyjaciół i znajomych pomyślał o najbardziej potrzebujących - o osobach niepełnosprawnych. Wielki TIR wyładowany szkolnymi mebelkami dla naszych szkół pomieścił także kilka wózków inwalidzkich - jeden z nich trafił już do osoby potrzebującej w Limanowej. Do dyspozycji jest jeszcze sześć, w tym jeden dla dziecka. 

11.05.2013 zobacz więcej »

Niespodzianka pod siatką

Już po raz czternasty siatkarze-amatorzy walczyli o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna - pierwszy taki turniej odbył się w roku 1999 i od tego czasu nieprzerwanie, rok w rok miłośnicy tej niezwykle popularnej w naszym kraju i widowiskowej dyscypliny sportu przyjeżdżają pod Lubogoszcz i walczą zaciekle o każdy punkt z miejscowymi drużynami. Rozstrzygnięcia często zaskakują, a puchary za końcowy triumf zdobią gabloty amatorskich drużyn z różnych miejscowości Małopolski, ale zdarzało się także, że to miejscowa "szóstka" zwyciężała i puchar Burmistrza zostawał w naszym miasteczku.

30.04.2013 zobacz więcej »

222 lata temu uchwalono Konstytucję

Nie na stadionie, ale tym razem na Rynku świętowaliśmy 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i święto Najświętszej Maryii Panny Królowej Polski - w minionych latach ta uroczysta msza św. była sprawowana przy ołtarzu polowym na płycie boiska. W miniony piątek, po raz pierwszy trzeciomajowe uroczystości gościł mszański Rynek - stąd wszędzie bliżej i do kościoła, w razie niepogody, i do remizy strażackiej, skąd każdego roku wyrusza i gdzie kończy się barwny korowód.

07.05.2013 zobacz więcej »

WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE W MSZANIE DOLNEJ

WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE DO RADY MIASTA

 

W niedzielę 12 maja 2013 r. w Mszanie Dolnej w okręgu wyborczym nr 3 (ul.Słomka) odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miasta.


Lokal wyborczy będzie się mieścił w Zespole Szkół Miejskich Nr 2 w Mszanie Dolnej ul. Rynek 21.

06.05.2013 zobacz więcej »

TURBACZ na huśtawce

Prawdziwą huśtawkę nastrojów serwują sobie i kibicom piłkarze mszańskiego Turbacza - rundę wiosenną rozpoczęli "z przytupem" wygrywając gładko wyjazdowy mecz w Ujanowicach 3:0. Później było już tylko gorzej - remis z góralami z LKS Szaflary na własnym boisku 1:1 i chyba najsłabszy, jak dotąd mecz, z Jordanem na murawie przypominającej kartoflisko. Rywale dzielili i rządzili, a końcowy rezultat 3:0 mówi wszystko. W kolejnym meczu na własnym stadionie znów ożyły nadzieje i piłkarzy, i kibiców - jedenastka z Mszany Dolnej zdobyła upragnione 3 punkty, ale stylem i jakością gry nie zachwyciła.

07.05.2013 zobacz więcej »

Zapraszamy na Dzień Otwartych Drzwi do Rabki

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdrój serdecznie zaprasza  dzieci i młodzież z wadami wzroku wraz z rodzicami i wszystkich zainteresowanych na Dzień Otwarty  w najbliższą sobotę, 11 maja. Od  godz. 10.00.  rozpocznie się  program i zwiedzanie Ośrodka, który jest filią Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach koło Warszawy. Odwiedzający tego dnia nasz Ośrodek będą mieli okazję do konsultacji ze specjalistami.

07.05.2013 zobacz więcej »

Sprzątanie z wędkarzami

Zarząd Koła Mszanka zaprasza chętnych, wędkarzy i nie tylko, na sprzątanie brzegów Mszanki. Spotykamy się 11 maja, w  sobotę o godz 16.00 nad rzeką Mszanką na wysokości Stadionu Miejskiego przy ul. Spadochroniarzy. Prosimy zabrać ze sobą rękawice. Szczegóły również na stronie Koła PZW “Mszanka”.

09.05.2013 zobacz więcej »

Koniec wieńczy dzieło - umowa podpisana

Nareszcie! To z pewnością najczęściej używane ostatnio przez mieszkańców-uczestników, ale także przez włodarzy sześciu samorządów, które grubo ponad dwa lata temu zaryzykowały i przystąpiły do dużego projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Liderem polsko-szwajcarskiego projektu, którego produktem finalnym miałyby być baterie słoneczne (solary) na naszych dachach, została gmina Mszana Dolna występująca przed wszystkimi instytucjami zarządzającymi tym programem w imieniu pozostałych partnerów, a to miasta Mszana Dolna i czterech gmin wiejskich ; Niedźwiedzia, Dobrej, Kamienicy i Raby Wyżnej.

24.04.2013 zobacz więcej »

ZGK PRZYJMIE DO PRACY

ZAKŁAD GOSPODARKI KOMUNALNEJ

PRZYJMIE DO PRACY PRZY ROBOTACH PUBLICZNYCH

25.04.2013 zobacz więcej »

Stawowa posprzątana!

To najgorszy czas na spacery, kiedy zamiast oko cieszyć ma budząca się do życia przyroda, głównie wybijają się zalegające po zimie śmieci. Zawsze można powiedzieć, że gdy człowiek jest cierpliwy, poczeka, zacznie robić się zielono i wszystko zakryje. Ale takiej cierpliwości nie mają mieszkańcy ulicy Stawowej – co roku starają się zebrać grupę chętną do sprzątania – bo co tu kryć, śmieci są zmorą wszędzie, szczególnie kiedy mieszka się daleko od centrum, blisko rzeki i o „niespodzianki” nie trudno...

25.04.2013 zobacz więcej »

Czarny Dział na 101!

Niedzielna pogoda idealnie zgrała się z planami Terenowego Koła PTTK w Mszanie Dolnej. Na otwarcie sezonu 21 kwietnia nie mogło być inaczej, wiosenne słońce wyciagnęło na ten niewielki wprawdzie szczyt aż 100 turystów, dokładnie według listy było ich 101. Czarny Dział idealnie sprawdził się jako pierwszy do zdobycia szczyt w ramach „IX Spotkań w górach” – nie jest to forsowne wyjście, a dotrzeć można z łatwością z samego centrum miasta.

25.04.2013 zobacz więcej »

Studzienki oczyszczone - kanalizacja drożna

Jeśli w studzience kanalizacyjnej aż po kratkę sięga piach, żwir, żużel i inne zanieczyszczenia, to trudno się dziwić, że nie przyjmuje ona wody i trudno też dziwić się mieszkańcom domów usytuowanych blisko ulicy, że boją się nagłych ulew i nawałnic. Wtedy bowiem woda zamiast trafić do studzienki, najczęściej zalewa posesje.

25.04.2013 zobacz więcej »

Dziewczyny pod siatką

Miejska Sekcja Piłki Siatkowej Dziewcząt to piętnaście uczennic z Gimnazjum nr 1 i nr 2 oraz trzy uczennice V klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej. Dziewczyny trenują dwa razy w tygodniu na Miejskiej Hali Sportowej. Do tej pory była to grupka uczennic, która jadąc np. na "Feryjny turniej piłki siatkowej" do Limanowej nie posiadała ani swoich jednolitych strojów, ani swojego sprzętu, w postaci chociażby jakże potrzebnych do treningów piłek siatkowych. Na początku piłki za każdym razem wypożyczał ze swojej szkoły, w której pracuje i woził na treningi prowadzący zajęcia Łukasz Dobrowolski.

09.04.2013 zobacz więcej »

Mszana Dolna pamięta o roku 1940 i 2010

Młodzież i nauczyciele, harcerze, strażacy i policjanci, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa i Sejmu RP, a także mieszkańcy Mszany Dolnej oddali 17 kwietnia (w minioną środę) hołd zamordowanym wiosną 1940 roku w sowieckich obozach zagłady prawie 22 tysiącom żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i innych mundurowych formacji, a także przedstawicieli polskich elit.

24.04.2013 zobacz więcej »

O śmieciach - bez znieczulenia

W Mszanie Dolnej, podobnie jak tysiącach polskich gmin, mieszkańcy dyskutują o nowej ustawie - generalna ocena nowego pomysłu jest bardzo negatywna. Wielu z nas przyznaje jednak, że coś z "tym" trzeba było zrobić - jeździmy po Europie i tam takich widoków jak nad Mszanką, Rabą, w potokach i rowach przydrożnych nie spotkamy. Po Wielkanocy urzędnicy mszańskiego magistratu zainicjowali cykl 13-tu spotkań z mieszkańcami Mszany Dolnej. Wczoraj (środa 24 kwietnia) odbyło się ostatnie spotkanie, tym razem z mieszkańcami ul. Krakowskiej, os. Zarąbki i okolic - gościny udzielił Prezes Spółki Górna Raba Roman Duchnik.

25.04.2013 zobacz więcej »

Co się dzieje z Turbaczem ?

Trzy wiosenne kolejki sądeckiej V ligi za nami - po gładkim 3:0 w Ujanowicach, remisie u siebie z LKS Szaflary, przyszła pora na wyjazdowy pojedynek z Jordanem Jordanów. Niestety, lider "okręgówki" całą pulę pozostawił na boisku rywala - przegrał 0:3 i potwierdził, że symptomów kryzysu widocznego już w meczu z góralami z Szaflar tydzień temu, póki co nie udało się zażegnać. Piłkarzom z Mszany nie klei się gra, nie stwarzają dogodnych do strzelenia bramek okazji, a jeśli już takowe wypracują, to brakuje egzekutora z prawdziwego zdarzenia.

01.05.2013 zobacz więcej »

222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy serdecznie do udziału w obchodach 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, organizowanych w tym roku wspólnie przez Samorząd Miasta Mszana Dolna oraz Parafię p.w. Św. Michała Archanioła. Uroczysta Msza Święta dziękczynna na płycie Rynku będzie sprawowana w intencji naszej Ojczyzny i Miasta.

29.04.2013 zobacz więcej »

BYĆ DUMNYM z POLSKOŚCI...

W swoich kalendarzach to święto mają już m.in Chiny, USA, Meksyk, Ukraina, Finlandia, Argentyna, Litwa i Turkmenistan. Od dnia 12 lutego roku 2004 to święto mamy również w polskim kalendarzu - wtedy to Senat RP ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku uchwały Sejmu RP święto ustanowione przez Senat zmieniono na Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dlaczego właśnie ten dzień ? 

30.04.2013 zobacz więcej »

Zimne zawody, gorąca rywalizacja

Scenariusz V Towarzyskich Zawodów Muchowych o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna dyktowała pogoda, lekki nocny przymrozek sprawił, że woda w przeciwieństwie do ubiegłych lat, była niska i krystalicznie czysta. Pstrągi nie żerowały zbyt aktywnie, pomimo tego, 43 uczestników zawodów złowiło 55 ryb a najdłuższą rybę zawodów Piotr Armatys - był to 41-cm-pstrąg potokowy. Rzeka Mszanka pokazała muszkarzom "lwi pazur" stawiając przed nimi duże wyzwanie, któremu sprostali nieliczni. 

11.04.2013 zobacz więcej »

Do przerwy 1:0 - Turbacz w opałach

Dobrym meczem sprzed tygodnia w Ujanowicach (wygrana 3:0), piłkarze Turbacza rozbudzili apetyty kibiców na kolejne, pierwsze przed własną publicznością, zwycięstwo w wiosennej rundzie sądeckiej klasy okręgowej. Nieliczna grupa fanów mszańskiej jedenastki w niedzielne, prawdziwie wiosenne przedpołudnie, innego niż zwycięstwo, scenariusza nie zakładała. Tym bardziej, że pod Lubogoszcz przyjechali górale z LKS Szaflary, z którymi w roku ubiegłym w okolicznościach absolutnie skandalicznych, liderujący już wtedy Turbacz, przegrał w ostatnich sekundach spotkania.

22.04.2013 zobacz więcej »

INFORMACJA O OGŁOSZENIU KONKURSÓW NA STANOWISKA DYREKTORÓW PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

 

ZARZĄDZENIE Nr 26/2013 BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

z dnia 8 kwietnia 2013 roku

w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Mszana Dolna.

09.04.2013 zobacz więcej »

XIV Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta

Ognisko TKKF „Lubogoszcz” zaprasza na XIV Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna. Zawody odbędą na hali sportowej przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 ul. H. Sienkiewicza 2 w dniu 27 kwietnia. Początek rozgrywek o godz.9.00. W turnieju biorą udział drużyny Armet, Grunwald, Gimnazjum nr 2 – Absolwenci, OSP Mszana D.-PLUS, Sędziowie Małopolska, Tymbark, Słopnice.

19.04.2013 zobacz więcej »

Lokalne prawo gospodarowania odpadami

 

W związku z koniecznością wprowadzenia nowego sytemu gospodarki odpadami na terenie Miasta Mszana Dolna, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2013 roku zostały wprowadzone nowe regulacje prawne.
Na podstawie  art. 6 j, art. 6 l , art. 6 n, art.6 r ust. 3 oraz art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Rada Miasta Mszana Dolna uchwaliła (...)
01.03.2013 zobacz więcej »

''Pełnoletni'' turniej dla... niepełnoletniej młodzieży

Przez dwa dni (sobota i niedziela - 13 i 14 kwietnia br.) na 64 czarno-białych polach trwały zmagania XVIII-tych Szachowych Mistrzostw Podhala Szkół Podstawowych i Gimnazjów. W tej, jak chce Jan Kochanowski, królewskiej dyscyplinie wystartowało pod Lubogoszczą aż 63 młodych miłośników tej niełatwej, ale pasjonującej gry, której początków trzeba szukać w .... Indiach. Szachy już w latach 70-tych naszej ery zawędrowały na dwór szacha Chusraua I i stanowiły dar od indyjskiego radży. Kiedy zawitały do Mszany Dolnej?

17.04.2013 zobacz więcej »

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podsumowuje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z siedzibą w Mszanie Dolnej realizuje zadania w zakresie pomocy społecznej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, udzielania pomocy w ramach świadczeń rodzinnych, udzielania pomocy w ramach świadczeń alimentacyjnych. Misją MOPS jest zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym mieszkańców miasta poprzez ich wspieranie w dążeniu do zaspokajania niezbędnych potrzeb umożliwających życie w godnych warunkach oraz podejmowanie działań zmierzających do ich usamodzielnienia oraz integracji ze środowiskiem.

09.04.2013 zobacz więcej »

O UKS KORYO znów głośno

Ciężka praca na treningach przynosi efekty - Zbigniew Karpierz, trener młodych mszańskich take-wondzistów znów ma powody do radości. Jego podopieczni wrócili ze Słowacji, gdzie podczas turnieju BRATYSLAVA - OPEN 2013, aż siedemnaście razy stawali na podium. W zawodach wzięło udział 400 zawodników m.in z Włoch, Austrii, Czech, Rosji, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Polski i oczywiście ze Słowacji. UKS KORYO reprezentowało na Słowacji 22 młodych sportowców.

09.04.2013 zobacz więcej »

Spotkania - nowa gospodarka odpadami

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Burmistrzem Miasta oraz Radnymi w sprawie nowego systemu gospodarki odpadami. Spotkania odbywać się będą w różnych częściach Miasta przez 13 dni. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 16.30. Prosimy o wybór dogodnego terminu i miejsca spotkania.

15.04.2013 zobacz więcej »

Telewizja inaczej

22 kwietnia 2013 roku mieszkańcy kolejnych kilkudziesięciu gmin Małopolski stracą możliwość odbioru sygnału analogowego. Jego miejsce zajmie sygnał telewizji cyfrowej, który umożliwia odbieranie większej liczby kanałów, poprawi jakość przekazywanego obrazu i dźwięku oraz da możliwość odbierania programów w wysokiej rozdzielczości (HD). 22 kwietnia 2013 r. wyłączany jest sygnał analogowy i włączany jest sygnał cyfrowy z m.in  nadajnika na Luboniu Wielkim.

19.04.2013 zobacz więcej »

Otwieramy sezon na kolejne ''Spotkania w górach''

Uroczysta inauguracja sezonu turystycznego 2013 w Małopolsce zaplanowana jest na 21 kwietnia w Jamnej, wsi w powiecie tarnowskim, a tego samego dnia Terenowe Koło PTTK w Mszanie Dolnej postanowiło wyznaczyć spotkanie na Czarnym Dziale jako pierwsze wyjście w ramach IX już Spotkań w górach. Kalendarz wycieczek zamyka się na sześciu wspólnych wyjściach oraz organizacji dwóch wycieczek wyjazdowych na Magórę Małastowską w Beskidzie Niskim i w Bieszczady. Dodatkowo Koło Terenowe ustaliło przejście nowym szlakiem Juliana Tolińskiego i Elfrydy Trybowskiej.

19.04.2013 zobacz więcej »

Akcja NEFROTEST czyli bezpłatne badania chorób nerek

21 kwietnia w ramach ogólnopolskiej akcji NEFROTEST odbędą się bezpłatne badania krwi dla osób powyżej 40-tego roku życia, pozwalające wykryć schorzenia nerek we wczesnych stadiach. Zapraszamy od godz. 9.00-17.00  do Centrum Dializ Fresenius w Limanowej, ul. Piłsudskiego 61 (obok Szpitala Powiatowego). Dla wygody Pacjentów przeprowadzona zostanie rejestracja chętnych na badania.

16.04.2013 zobacz więcej »

Duże zainteresowanie, więc III Turniej Still Darta w najbliższą sobotę

Lokalna popularność darta i zainteresowanie wokół dwóch wcześniejszych turniejów zmotywowały orgnizatorów do kolejnego spotkania. Wcześniejsze dwa spotkania odbyły się iście zimową porą - luty, marzec a potem sala kina zamieniła się nie do poznania na potrzeby teatralnej "Pasji". Teraz, już z wiosenną aurą za oknem można spróbować swoich sił w trzecim Turnieju Still Darta organizowanym w Miejskim Ośrodku Kultury w dniu 20 kwietnia o godz. 17.00.

19.04.2013 zobacz więcej »

Zbrodnia katyńska w projekcie gimnazjalistów

21 marca Urząd Miasta Mszana Dolna gościł grupę ok. 60 uczniów z miejskich i gminnych gimnazjów, ich opiekunów – nauczycieli historii: Joannę Kubowicz, Małgorzatę Pietrzak, Kingę Skowronek, Barbarę Oleksy, Małgorzatę Kołodziejską, Zbigniewa Jarosza oraz  przedstawicieli krakowskiego oddziału IPN: Annę Zechenter, Pawła Naleźniaka i  Dariusza Gorajczyka na spotkaniu w ramach  projektu edukacyjnego „Ofiary zbrodni katyńskiej – mieszkańcy Mszany Dolnej i okolic”.

27.03.2013 zobacz więcej »

Podobnie jak na sesji budżetowej

Od kilku miesięcy sesje Rady Miasta elektryzują lokalne media - pojawia się na nich nawet wysłannik Tygodnika Podhalańskiego z Nowego Targu, nie mówiąc o najbliższych sąsiadach, tv28 i rabczańskim portalu gorce24. Co jest owym magnesem przyciągającym dziennikarzy do mszańskiego magistratu? Najkrócej mówiąc, to gorące spory, emocje i wyraźny, choć nierówny, podział wśród radnych. Trudno zatem się dziwić, że obradom rajców, ich ostrym sporom i polemikom z burmistrzem, słownym przepychankom między sobą "przysłuchują" się dyktafony, rejestrują kamery i dokumentują fotograficzne aparaty.

28.03.2013 zobacz więcej »

Mammografia - warto o niej pamiętać

Zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat (ur.1944-1963) na bezpłatną mamografię w dniu 17 kwietnia w godzinach od 9.00-16.00. Mammobus ustawiony będzie na parkingu przy Przychodni Miejskiej, ul. Matejki 13. Badania przeprowadza Centrum Medyczne MASZACHABA, rejestracji można dokonywać dzwoniąc pod numery telefonów 12 633 02 18, 501 620 281, do zapisu na badania wymagany jest numer PESEL.
Serdecznie zapraszamy!

11.04.2013 zobacz więcej »

Solary - informacja

Ogłoszenie Burmistrza Miasta Mszana Dolna 

 

Burmistrz Miasta Mszana Dolna zaprasza Uczestników projektu pn. „Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich” na spotkanie, które odbędzie się w dniu 17 kwietnia 2013r. (środa) godz. 18.30 w Miejskim Ośrodku Kultury (dawne kino Luboń)  ul. Jana Pawła II 1

10.04.2013 zobacz więcej »

Przekaż 1% naszym organizacjom

Wśród organizacji pożytku publicznego, na które można przekazać 1% należnego podatku są nasze mszańskie stowarzyszenia. Są to: MALTA Służba Medyczna i Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło Mszana Dolna. Wystarczy wpisać nazwę organizacji i numer KRS w odpowiednie miejsce w zeznaniu podatkowym.

28.02.2013 zobacz więcej »

Latarnia w Mszanie świeci dla seniorów

Serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów na bezpłatne zajęcia komputerowe w ramach projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans". Projekt skierowany jest szczególnie do osób 50+, ale również młodsze osoby mogą z nich skorzystać. Zapraszamy na godz. 16.00 do Szkoły Podstawowej nr 1 – tam w każdy czwartek odbywają się bezpłatne zajęcia z obsługi komputera i internetu. Niezależnie od zajęć komputerowych zapraszamy na spotkania Klubu Radosnych Siątek “Dolina Marzeń” to bezpłatne zajęcia dla seniorów odbywające się w każdą środę. 

26.02.2013 zobacz więcej »

Nasz Latarnik zaprasza

Masz więcej niż 50 lat, a komputer i internet to dla Ciebie "czarna magia”? Zapraszam więc na bezpłatne zajęcia komputerowe przygotowane specjalnie dla Ciebie w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans"! Na naszych zajęciach nie musisz już bać się nowych cyfrowych technologii, a przy okazji spędzisz miło czas w gronie swoich rówieśników. Jestem jednym z ponad 2600 wolontariuszy z całej Polski - tzw. latarników Polski Cyfrowej - www.latarnicy.pl. Prowadząc zajęcia przygotowane specjalnie dla pokolenia 50+ staramy się przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu osób starszych w swoim najbliższym otoczeniu.

05.03.2013 zobacz więcej »

Od Jordanu po Zmartwychwstanie - czyli sześć wieczorów z Męką Pańską

W Wielką Środę na scenie mszańskiego MOK-u wystawiono po raz ostatni Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną" - podobnie, jak wcześniejsze sześć spektakli, także ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Ponad 1100 miejscówek rozeszło się w mig, zanim na tablicach ogłoszeń pojawiły się plakaty zapraszające na to wydarzenie - wydarzenie absolutnie bezprecedensowe w którego realizację zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, nie tylko z Mszany Dolnej.

03.04.2013 zobacz więcej »

Palmowa Niedziela na Śnieżnicy i w mieście

W najmniejszej wspólnocie i chyba najwyżej położonym kościółku naszej diecezji - na zboczach Śnieżnicy, procesji z palmami nie było i  nie dlatego, że palm zabrakło, ale dlatego, że tu leży jeszcze prawie metr śniegu, a wczoraj (24 marca) w tym uroczym zakątku Beskidu Wyspowego termometry zatrzymały się na 21 kresce poniżej zera. Takiego marca nie pamiętają najstarsi górale, ale i synoptycy! Dokładnie trzy miesiące temu obchodziliśmy Boże Narodzenie - śniegu wtedy i na Pasterce, i w czasie świąt było, jak na lekarstwo. Teraz zima nadrabia zaległości i to z nawiązką.

25.03.2013 zobacz więcej »

Zagłosuj na najlepszą stronę

Portal "Nasze Miasto" zorganizował ranking na "Najlepszą samorządową stronę internetową" samorządów lokalnych (gmin, miast) z terenu powiatu limanowskiego. Oceniana jest przejrzystość, estetyka, wygoda użytkowania, treść, szybkość działania.  Zapraszamy do udziału w głosowaniu. 

07.03.2013 zobacz więcej »

V Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta

Zarząd Koła Wędkarskiego "Mszanka" serdecznie zaprasza na V międzynarodowe zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta w dyscyplinie muchowej. Zawody zostaną przeprowadzone na rzece Mszanka w niedzielę,  7 kwietnia, bez względu na pogodę.  Zbiórka uczestników na parkingu przy ul. Krakowskiej 3 o godz. 7.00 (za “Biedronką”). Zgłoszenia przyjmuje Marek Bomba tel. 502 904 430, natomiast wszelkie informacje na temat zawodów znajdują się na stronie Koła: http://www.mszanka.com

05.04.2013 zobacz więcej »

Zapraszamy na wernisaż

 

Pracownia Michała Liszki ma zaszczyt zaprosić na wernisaż oraz wystawę "Wyobraźnia i kreatywność" w Folwarku Starej Winiarni, w piątek, 5 kwietnia o godz. 18.00. "Wyobraźnia i kreatywność" to wystawa poświęcona przede wszystkim tworzeniu poprzez wyrażanie uczuć i odnajdywanie własnych pomysłów w sztukach plastycznych. Warto zobaczyć, często abstrakcyjne dzieła, odpowiadające na bardzo trudne tematy stworzone przez dzieci w różnym wieku.

04.04.2013 zobacz więcej »

INFORMACJA WÓJTA GMINY MSZANA DOLNA

Informujemy wszystkich uczestników projektu, że w związku z przedłużająca się procedurą prowadzoną przed Krajową Izbą Odwoławczą w Warszawie w sprawie odwołania się oferentów biorących udział w postępowaniu SOL.1/2012 pn: „wykonanie robót budowlanych polegających na dostawie i montażu 2 152 instalacji solarnych dla budynków mieszkalnych na terenie Gminy Mszana Dolna oraz gmin partnerskich, oraz 6 instalacji w budynkach użyteczności publicznej” realizacja projektu nie została jeszcze rozpoczęta.

27.03.2013 zobacz więcej »

''Pójdź za mną...'' - propozycja na ostatnie dni Wielkiego Postu

Do czwartku (21 marca) wszystko musi być dopięte na przysłowiowy "ostatni guzik" - tego wieczora misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną" zobaczą najbliźsi i rodziny tych, którzy w reżyserowanym przez ks. Rafała Piórkowskiego i Katarzynę Wasilewską - nauczycielkę w ZSM nr 2, występują na scenie. A jest tych aktorów-amatorów ponad pół setki. Pomysłodawca i reżyser spektaklu, ks. Rafał Piórkowski pochodzący z Makowa Podhalańskiego mszański wikariusz i katecheta w ZSM nr 2, do pasyjnej sztuki szukał aktorów od jesieni roku ubiegłego.

22.03.2013 zobacz więcej »


 

Z Pasją podbiją świat

Dosłownie kilka dni spektaklu Misterium Paschalnego – historii ostatnich dni przed śmiercią Jezusa przygotowaną przez grupę aktorów amatorów w Miejskim Ośrodku Kultury wywołało w naszym mieście ogromne poruszenie. Zainteresowanie było tak ogromne, że nawet przygotowane plakaty nie zdążyły zaprosić na premierę – zabrakło biletów. Szczęśliwcami mogą nazwać się Ci, którym udało się odebrać darmowe wejściówki by obejrzeć znajomych na scenie. Nie da się ukryć, że większość tej aktorskiej trupy są ludzie pełniący różne publiczne funkcje i dość dobrze znani w naszym lokalnym środowisku. 

01.04.2013 zobacz więcej »

Druki PIT w Urzędzie Miasta

Informujemy, że w Biurze Obsługi Mieszkańców (parter) w Urzędzie Miasta dostępne są druki wraz z instrukcjami do rozliczeń rocznych: PIT-36, PIT/37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-28A, PIT/O, PIT/D, PIT/ZG, PIT-M, PIT-B, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości limanowskiego Urzędu Skarbowego. Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości.

18.01.2013 zobacz więcej »

REKRUTACJA DZIECI

Publiczne Przedszkole w Mszanie Dolnej (ul. Orkana 12 oraz ul. Leśna 10) prowadzi rekrutację dzieci na rok szkolny 2013/2014 w dniach 1 III – 31 III 2013 r.
Warunkiem zgłoszenia dziecka jest ZŁOŻENIE WERSJI PAPIEROWEJ KARTY ZAPISU w kancelariach przedszkoli. Składający kartę winien mieć ze sobą dokumenty potwierdzające prawdziwość danych zawartych w KARCIE ZAPISU.

27.02.2013 zobacz więcej »

Nasz rekord w Spale

Centralny Ośrodek w Spale to ośrodek przygotowań olimpijskich znany w świecie sportowym. Nasza kadra narodowa i olimpijska właśnie Spałę wybiera jak bazę treningową, a w ośrodku goszczą najlepsi polscy sportowcy.  Do najlepszych możemy zaliczyć również naszych biegaczy z Sekcji Biegów Górskich i Długodystansowych MOK Mszana Dolna. Po raz kolejny odwiedzając Spałę wrócili z medalami i rekordem Polski!

07.03.2013 zobacz więcej »

ZARZĄDZENIE Nr 14/2013 BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

 

ZARZĄDZENIE Nr 14/2013 BURMISTRZA MIASTA MSZANA DOLNA

z dnia 06.03.2013r.
w sprawie ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Miasta Mszana Dolna w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi w 2013r.

08.03.2013 zobacz więcej »

Medal na 55-lecie TKKFu

Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w tym roku obchodzi jubileusz 55-lecia powstania organizacji. Dlatego też krakowskie uroczystości organizowane 9 marca miały charakter gali. Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa oraz Prezydent Miasta Krakowa - prof. Jacek Majchrowski. Nie bez powodu opisujemy wszystkie szczegóły tego wydarzenia, pomimo, że niedotyczyły naszego miasta bezpośrednio, na tą właśnie imprezę został oficjalnie zaproszony Jan Piekarczyk - Sekretarz TKKF Ogniska "Lubogoszcz" w Mszanie Dolnej.

12.03.2013 zobacz więcej »

Slalomem po medale

Jeszcze zimową porą nasz mszański TKKF zaczął organizować pierwsze sportowe zawody. Wprawdzie były obawy, że pogoda może pokrzyżować szyki, bo to już powoli pojawiały się pierwsze oznaki wiosny, ale jak starym przysłowiu: „w marcu, jak w garncu” sypnęło śniegiem jak na zamówienie. Stacja narciarska w odległa 15 km od Mszany na brak śniegu i zawodników na I Otwartym Slalomie Gigancie Amatorów nie narzekała. 80 sportowców to naprawdę jak na pierwszą edycję bardzo dużo, więc pewnie za rok slalom zostanie powtórzony.

18.03.2013 zobacz więcej »

Tydzień z internetem

Wszystko wskazuje, że w Mszanie zaczął się dobry czas dla seniorów. W zeszłym roku zaczęła świecić dla nich Latarnia – edukacyjny program Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach Polski Cyfrowej Równych Szans – gdzie odpowiednio przeszkolony i wykwalifikowany wolontariusz uczy osoby starsze obsługi komputera. Jedno wydarzenie pociągnęło za sobą serię pozytywnych wydarzeń – od 18 do 24 marca to ogólnopolska akcja “Tydzień z internetem”. W naszym mieście w ramach bezpłatnych zajęć czeka nas wspólne odkrywanie internetu, szukanie przydatnych informacji i dobra zabawa.

18.03.2013 zobacz więcej »

V Turniej Szachowy ''Daj mata chorobie''

Serdecznie zapraszamy na V Turniej Szachowy "Daj Mata Chorobie" na rzecz pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego.  Celem turnieju jest pozyskanie krwi dla ratowania zdrowia i życia oraz popularyzacja gry w szachy. Turniej zostanie rozegrany w sobotę, 24 marca o godz. 9.30 przy ulicy Kamieńskiego 49 w Zespole Szkół Elektrycznych w Krakowie. Zamiast wpisowego warunkiem dopuszczenia do udziału w turnieju jest okazanie zaświadczenia o oddaniu krwi na hasło “Daj mata chorobie”.

12.03.2013 zobacz więcej »

Wielkanocne palmy po raz trzydziesty pierwszy

24 marca Niedziela Palmowa -  Miejski Ośrodek Kultury i Parafia św. Michała Archanioła zapraszają na XXXI  Konkurs Palm Wielkanocnych. 
 
Jak co roku konkurs odbędzie się po Mszy św. o godz. 11:00 .

21.03.2013 zobacz więcej »

Zadbaj o zdrowie - bezpłatne badania słuchu

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na bezpłatne badania słuchu i konsultacje objęte patronem Starosty Limanowskiego w ramach programu promocji zdrowia w Powiecie Limanowskim. Badania prowadzone są przez gorlicką firmę NZOZ MARMED S.J. - wystarczy odwiedzić gabinet w Mszanie Dolnej przy ul. Jana Pawła II 6. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu: 18 546 11 47.

08.02.2013 zobacz więcej »

Mój Rynek - budowa nowego targowiska rozpoczęta

W miniony wtorek (12 lutego br.) po raz ostatni w swojej długiej historii, plac targowy  przy ul. Orkana (w części nie zrewitalizowanej) gościł handlujących na swoich "starych śmieciach" -  wielu cowtorkowych bywalców mszańskiego jarmarku nie kryje żalu, inni starają się rozumieć sytuację i przyznają, że będzie do lata trudniej, ale warto poczekać, bo miejsce ich pracy już za kilka miesięcy zmieni się nie do poznania.

14.02.2013 zobacz więcej »

Dwie promesy na remonty dróg


W ostatnich dniach na stronach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiły się dwie dobre informacje dla Mszany Dolnej. Wojewoda opublikował dwie listy dotyczące promes na odbudowę infrastruktury po powodzi, a także z programu osłony przeciwosuwiskowej. 
21.02.2013 zobacz więcej »

Obowiązek usuwania śniegu z dachów

 

W związku z aktualną sytuacją meteorologiczną tj. opadami śniegu przypomina się właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych, że zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) o obowiązku:
 
- utrzymania i użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywanie go w należytym stanie technicznym i estetycznym;
 
- zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem sił natury takich jak, m. in. intensywne opady atmosferyczne, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia.
15.03.2013 zobacz więcej »

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY MSZANA DOLNA

Zgodnie z art. 10 § l oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 98, póz. 1071 ze zm.), w związku z rozpatrywaną sprawą o wydanie decyzji, o zmianę decyzji Wójta Gminy Mszana Dolna z dnia 10.12,2008 r. znak: OŚ-6136/11/12/07-08 o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia p.n. ''Poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze koncesji Mszana Dolna (blok koncesyjny nr 433)'' ....

17.01.2013 zobacz więcej »

KWALIFIKACJA WOJSKOWA W MAŁOPOLSCE

Od 4 lutego do 30 kwietnia potrwa w Małopolsce kwalifikacja wojskowa. Osoby, które zgłoszą się do kwalifikacji, nie będą obowiązkowo wcielane do wojska, lecz otrzymają propozycję wstąpienia do armii zawodowej lub automatycznie zostaną przeniesione do rezerwy. Jerzy Miller, wojewoda małopolski powołał Wojewódzką Komisję Lekarską oraz 23 komisje powiatowe.

04.02.2013 zobacz więcej »

INFORMACJA WÓJTA GMINY MSZANA DOLNA

W dniu 05.03.2013r. r. o godzinie 09.00 odbyło się spotkanie Lidera projektu – Gminy Mszana Dolna z partnerami projektu. Na spotkaniu poruszane były kwestie złożonych przez oferentów odwołań od wyników przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej, prowadzonych kontroli Urzędu Zamówień Publicznych oraz Władzy Wdrażającej Programy Europejskie dotyczące prowadzonego postępowania przetargowego pn: „wykonanie robót budowlanych polegających na dostawie i montażu 2 152 instalacji solarnych dla budynków mieszkalnych na terenie Gminy Mszana Dolna oraz gmin partnerskich, oraz 6 instalacji w budynkach użyteczności publicznej”.

07.03.2013 zobacz więcej »

Dzień otwarty na SKI Lubomierz

Stacja Narciarska “SKI LUBOMIERZ” w Lubomierzu ma zaszczyt zaprosić młodzież szkolną szkół podstawowych i gimnazjalnych Miasta Mszana Dolna na “Dzień otwarty”, w ramach którego: dzieci i młodzież będzie mogła bezpłatnie korzystać z urządzeń stacji, będzie możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu narciarskiego,  oczywiście w ramach posiadanych możliwości, przeprowadzona zostanie przez ratowników GOPR pogadanka edukacyjna na temat bezpiecznego korzystania ze stoków narciarskich, rozegramy zawody narciarskie o “Puchar Lubomierza”.

12.03.2013 zobacz więcej »

Po raz drugi tarcza i lotki w MOKu

Podobno gra w lotki liczy sobie kilkaset lat. Pogłoski mówią, że sport ten wziął swoje początki od rywalizacji pomiędzy znudzonymi wojownikami w przerwie między kolejnymi bitwami... O tym jaką popularnością cieszy się dart w Mszanie Dolnej mogli przekonać się organizatorzy pierwszych rozgrywek gdy po podsumowaniu i wręczeniu nagród padały pytania o powtórzenie turnieju - organizatorzy wyznaczyli datę kolejnego spotkania.  Wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury na II TURNIEJ STILL DART w dniu 10 marca o godz. 16.00

06.03.2013 zobacz więcej »

KATYŃ, MIEDNOJE, CHARKÓW...

Terminem „zbrodnia katyńska” określa się wymordowanie przez NKWD wiosną 1940 roku na terenie ZSRR w Katyniu, Charkowie, Miednoje, prawie 22 tysięcy osób; polskich jeńców wojennych.
Nasza wiedza na temat tych wydarzeń jeszcze do niedawna była ograniczona. Dopiero po upływie półwiecza poznajemy kolejne fakty. Dziś wiemy, że we wspomnianych wyżej miejscach kaźni zginęli mieszkańcy Mszany Dolnej i okolic oraz ludzie zawodowo związani z tymi terenami.

10.12.2012 zobacz więcej »

Zmiany w przepisach meldunkowych

Od 1 stycznia 2013 r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym możemy załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Od początku roku nie musimy najpierw wymeldowywać się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać meldunku. Przy zameldowaniu nie podajemy informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym. Nie ma również obowiązku przedkładania książeczki wojskowej.

11.01.2013 zobacz więcej »

Zwrot podatku akcyzowego w 2013 roku

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Każdy rolnik, który chce odzyskać w 2013 r. część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT w terminie od 1 lutego 2013 r. do 28 lutego 2013 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego ...

30.01.2013 zobacz więcej »

KOMUNIKAT Burmistrza Miasta Mszana Dolna 2013.02

Na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej przy ul.Piłsudskiego 2 Mszana Dolna oraz na stronie internetowej Miasta Mszana Dolna w dniach od 05.02.2013r do 26.02.2013 r podany jest do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości stanowiących własność Miasta Mszana Dolna przeznaczonych do sprzedaży. 

07.02.2013 zobacz więcej »

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ. SPRAWDŹ, ZANIM PODPISZESZ

Jerzy Miller, wojewoda małopolski wspiera kampanię społeczną „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych krótkoterminowych pożyczek, tzw. „chwilówek”, oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa.

17.01.2013 zobacz więcej »

PO PASZPORT BEZ MELDUNKU

17 stycznia 2013 roku wchodzą w życie przepisy, które ułatwią wyrobienie paszportu. O dokument będzie można się starać we wszystkich punktach paszportowych, niezależnie od miejsca zameldowania czy zamieszkania. Będzie też można uzyskać paszport tymczasowy w pilnych sytuacjach związanych z działalnością zawodową – do tej pory taka możliwość zarezerwowana była wyłącznie dla nagłych przypadków związanych z chorobą lub śmiercią członka rodziny. 

17.01.2013 zobacz więcej »

Non omnis moria - Robert Rataj

Dla nas kolega, przyjaciel, radny, sąsiad,  dla najbliższych mąż, syn, brat i wnuk - 28 stycznia odprowadziliśmy na parafialny cmentarz Roberta Rataja. Na wieść o śmierci nigdy nie ma dobrego czasu, nawet jeśli przez ostatnie 5 lat wszyscy żyliśmy ze świadomością, że Robert zmaga się ze straszliwą chorobą.

29.01.2013 zobacz więcej »

Wciąż puste miejsce przy prezydialnym stole

Przewodniczący Rady Miasta Adam Malec dalej musi liczyć tylko na siebie - od dłuższego już czasu wszystkie obowiązki związane z kierowaniem mszańską Radą Miasta spoczywają na jego barkach. Odkąd choroba coraz bardziej doskwierała Robertowi Ratajowi, drugi fotel przy prezydialnym stole coraz częściej bywał pusty. Wiceprzewodniczący Robert Rataj zmarł pod koniec stycznia bieżącego roku, a wczoraj (18 lutego 2013r) Rada Miasta podjęła uchwałę o wygaśnięciu Jego mandatu.

19.02.2013 zobacz więcej »

Zabrakło wyobraźni - ujęcie wody pitnej zamknięte

W środę 27 lutego, ok. godz. 11 decyzją dyrektora ZGK zamknięte zostało ujęcie wody pitnej na potoku Adamczykowym - gromadzona w zbiornikach woda zasilała lewobrzeżną część naszego miasta. Tym razem jednak to nie natura, ale ludzka bezmyślność, choć na usta cisną się słowa mocniejsze, stoi za tym zdarzeniem. Już parę lat temu podobny los spotkał potok Szklanówka spływający stokami Lubogoszczy. Jego wody zasilają sieć miejskiego wodociągu prawobrzeżnej części naszego miasta.

28.02.2013 zobacz więcej »

Ujęcie wody pitnej na potoku Adamczykowym wyłączone z eksploatacji

W związku z awarią ujęcia wody pitnej na potoku Adamczykowym, mogą wystąpić okresowe spadki ciśnienia wody podawanej z ujęcia dla lewobrzeżnej części miasta Mszana Dolna. Na ujęciu progowym dla wodociągu "Adamczykowy" wystąpiło podejrzenie zanieczyszczenia wody substancją ropopochodną.

Niewielka ilość substancji ropopochodnej jest w stanie znacznie wpłynąć na zapach i jakość wody.

04.03.2013 zobacz więcej »

Kolejny zagubiony pies

W ostatnich dniach na ulicy Orkana pojawił się kundel z brazową skórzaną obrożą wieku ok 2 - 6 lat, który szuka swojego właściciela.

Jeżeli ktoś rozpoznaje swojego ulubieńca proszony jest o kontakt z p. Joanną Marcinek tel. 606428210, która tymczasowo opiekuje się zwierzakiem.

07.02.2013 zobacz więcej »

Zagubiony pies

Pod koniec stycznia 2013 roku na stacji paliw "Orlen" w Mszanie Dolnej pojawił się pies, który zgubił swojego właściciela. Jeżeli ktoś rozpoznaje swojego ulubieńca proszony jest o kontakt ze Strażą Miejską.

 

01.02.2013 zobacz więcej »

Slalom Gigant z TKKFem

Ognisko TKKF "Lubogoszcz" zaprasza na I Otwarty Slalom Gigant Amatorów o Puchar Burmistrza Miasta Mszana Dolna w dniu 10 marca (niedziela) Start o godz. 11.00 w Lubomierzu. Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież i dorosłych. Przyjedźcie na wyciąg spróbować swoich sił!

07.03.2013 zobacz więcej »

OTWARTY KONKURS OFERT 2013

BURMISTRZ MIASTA MSZANA DOLNA OGŁASZA OTWARTY KONKURS OFERT NA REALIZACJĘ ZADAŃ GMINY W ZAKRESIE PROFILAKTYKI I PRZECIWDZIAŁANIA ALKOHOLIZMOWI W 2013R.

27.02.2013 zobacz więcej »

Dyżur Policji w Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw

W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw Komisariat Policji w Mszanie Dolnej organizuje dyżur w dniach 25 lutego (poniedziałek) do 1 marca 2013 roku (piątek) w godzinach 15.00-17.00 oraz dodatkowo w sobotę 2 marca 2013 roku w godzinach 10.00-12.00.

22.02.2013 zobacz więcej »

Informacja dla organizacji pozarządowych

W związku z ogłoszeniem przez Burmistrza Miasta Mszana Dolna otwartego konkursu ofert na realizację zadań gminy w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania alkoholizmowi w 2013r., informuje się organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010r. Nr 234 poz. 1536 z późn. zm.) o możliwości wskazania osób, które wejdą w skład komisji konkursowej, powołanej przez Burmistrza Miasta Mszana Dolna w celu przeprowadzenia konkursu ofert. 

22.02.2013 zobacz więcej »

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych''

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", święto państwowe poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Święto ma ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

28.02.2013 zobacz więcej »

Najlepsze w Mszanie Dolnej miejsce na biuro, kancelarię lub gabinet

Zakład Gospodarki Komunalnej parę miesięcy temu zmienił adres - opuścił budynek przy ul. Starowiejskiej 2  i dziś "urzęduje" przy ul. Krakowskiej 27, w siedzibie Spółki Górna Raba. Zostawił po sobie trzy pomieszczenia biurowe w samym centrum miasta - okazja dla poszukujących biurowej powierzchni wprost wymarzona. Trudno dziś o lepsze ulokowanie własnego biznesu, jak właśnie tu, na zrewitalizowanych terenach komunalnych przy ul. Starowiejskiej.

17.01.2013 zobacz więcej »

Jesień naprawdę może być piękna

W środku zimy mówić o jesieni? Przecież do wiosny bliżej - ale my mamy na myśli jesień życia i o tej można i trzeba mówić zawsze, szczególnie gdy jej bohaterowie nie chowają się po domach, nie narzekają i swoją radością dzielą się i zarażają innych. Każdy kolejny nowy rok mszańscy emeryci i renciści rozpoczynają podobnie - szefowe koła PZEiR w Mszanie Dolnej, Panie Maria Wąchała i Katarzyna Nawara do tego dnia przygotowują się bardzo starannie i na długo przed wyznaczoną datą spotkania wszystkich seniorów, każdy szczegół mają pozapinany na przysłowiowy "ostatni guzik".

05.02.2013 zobacz więcej »

Niejednogłośny budżet na 2013 rok

Opóźniła się poniedziałkowa, budżetowa Sesja Rady Miasta Mszana Dolna - planowana kilka tygodni temu na godz. 13.00 w związku z uroczystościami pogrzebowymi radnego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Roberta Rataja, rozpoczęła się około godziny 15. Tylko jedno miejsce spośród piętnastu zarezerwowanych dla mszańskich rajców było wolne - to za prezydialnym stołem, to które zajmował Robert Rataj.

31.01.2013 zobacz więcej »

Z zarządami bloków o śmieciach

1 lipca br. wdrożona w życie zostanie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zwana popularnie ustawą "śmieciową" - powszechnie krytykowana za niedociągnięcia prawne, wciąż poprawiana, z pewnością na pierwszy dzień wakacji dopracowana nie będzie, a za jej realizację w miastach i gminach odpowiedzialność poniosą samorządy lokalne. Choć to nie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nową ustawę wymyślili, to jednak najczęściej na nich zrzuca się cały ciężar odpowiedzialności za jej przyszłe funkcjonowanie.

 
19.02.2013 zobacz więcej »

I Turniej Still Dart w MOKu

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej serdecznie zaprasza na I TURNIEJ STILL DART w dniu 24 lutego o godz. 17.00 W sali kina rozegrane zostaną zawody w dwóch kategoriach: kobiety - open i mężczyźni - open. Zapisywać można się wcześniej dzwoniąc pod nr telefonu 18 33 10 011 lub bezpośrednio w dniu zawodów.
 

22.02.2013 zobacz więcej »

III OGÓLNOPOLSKA SPARTAKIADA NARCIARSKA KSM

Zarząd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej zaprasza do wzięcia udziału w III Ogólnopolskiej Spartakiadzie Narciarskiej KSM, organizowanej dla dzieci i młodzieży. Zawody, pod hasłem : „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony”, odbędą się 9 lutego 2013 roku w Koninkach koło Poręby Wielkiej.

04.02.2013 zobacz więcej »

Po feriach w Bibliotece

“Zrób to sam” – to hasło, które nasuwa się na myśl kiedy przychodzi nam podsumować ferie zimowe organizowane w naszej Bibliotece. W tym roku zajęcia dla najmłodszych rozpoczęły się  od warsztatów z rękodzieła artystycznego. Aleksandra Tomasiewicz prowadzące te zajęcia zachęcała do wykorzystywania najbardziej dostępnych materiałów czyli gazet, włóczek, skrawków materiałów, do tego farby, papier kolorowy i kredki były uzupełnieniem tego co powstało. Efekt tego “art-recyklingu” to upominki i ozdoby na Dzień Dziadka.

30.01.2013 zobacz więcej »

Zagórzanie u Matki Ludźmierskiej

W dniu 15 sierpnia 2013 grupa Zagórzan wzięła udział w uroczystościach 50-cio lecia  koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Mszy Św. przewodniczył  ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Zebrali się na tej uroczystości górale z  Podhala, Spiszu, Orawy, Beskidów, Gorców. Pierwszy raz wyruszył na tą uroczystość sztandar miasta Mszana Dolna. Za zgodą organizatorów Mszanę Dolną reprezentowało pięć osób. Grupa  reprezentantów oddała hołd bł. Janowi Pawłowi II przed jego pomnikiem, pochylając sztandar Mszany Dolnej w kierunku postumentu.

23.08.2013 zobacz więcej »

Polonezem po Rynku

Po raz kolejny zrewitalizowana płyta mszańskiego Rynku posłużyła do zorganizowania ważnej uroczystości. Tym razem maturzyści ze wszystkich mszańskich szkół średnich postanowili zatańczyć symbolicznego Poloneza, a za najlepsze miejsce uznali właśnie Rynek.

30.01.2013 zobacz więcej »

ORKAN szuka prezesa

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Wł. Orkana w Mszanie Dolnej ogłosiła konkurs na wolne stanowisko prezesa spółdzielni...


30.01.2013 zobacz więcej »

Ostatnia szansa na kolędowanie

Serdecznie zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej w sobotę 2 lutego na Koncert Kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży uczestniczących w warsztatach muzycznych. Rozpoczęcie koncertu o godz. 14.00. Utalentowani młodzi muzycy długo ćwiczyli warto więc odwiedzić w tym dniu MOK by usłyszeć i zobaczyć ich na scenie. To również ostatnia szansa na wspólne kolędowanie - tym bardziej zapraszamy!

01.02.2013 zobacz więcej »

ZAPRASZAMY do KONINEK !!!

Jesteś uczniem, masz ferie, umiesz jeździć na nartach i desce, a nie masz pomysłu i za wiele pieniędzy ? Stacja narciarska OSTOJA w Koninkach czeka na Ciebie właśnie ! Dla uczniów szkół z terenu naszego miasta i wszystkich miejscowości gminy Mszna Dolna, właściciel tej oddalonej jedynie 12 km od Mszany Dolnej stacji ma prezent na ferie zimowe. Każdego dnia w godzinach od 16.oo do 20.oo możesz szusować do woli na nowootwartej trasie na polanie Starmaszka.

15.01.2013 zobacz więcej »

Niedźwiedź najsilniejszy - piłkarze Turbacza zagrali dla swojego Prezesa

Najlepszych trampkarzy i juniorów mają w Niedźwiedziu, zaś najmocniejsi seniorzy, to piłkarze aspirującego do gry w IV lidze mszańskiego Turbacza. To najkrótsza historia zakończonego w niedzielne popołudnie II Halowego Turnieju o Puchar Ziemi Zagórzańskiej w piłce nożnej rozgrywanego na parkiecie Miejskiej Hali w Mszanie Dolnej. Ale w dwóch zdaniach nie da się przecież zamknąć dwóch pełnych dni zmagań. 

15.01.2013 zobacz więcej »

Bezpieczne ferie z mszańską Strażą Miejską

Funkcjonariusze naszej  Straży Miejskiej  tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych prowadzili zajęcia mające na celu przygotowanie dzieci do bezpiecznego wypoczynku zimowego. Program spotkań, realizowany w przedszkolach w ramach akcji “Bezpieczne ferie ze Strażą Miejską ”, miał na celu uświadomienie dzieciom, iż z pozoru beztroskie zabawy na sankach, nartach, czy łyżwach mogą być niebezpieczne, jeśli odbywać się będą w sposób bezmyślny i w miejscach do tego nieprzeznaczonych, m.in. blisko drogi, zbiornika wodnego.

15.01.2013 zobacz więcej »

Zmarł Robert Andrzej Rataj - Wiceprzewodniczący Rady Miasta

W piątkowy wieczór, 25 stycznia zmarł po długim zmaganiu z chorobą najmłodszy radny Rady Miasta Mszana Dolna - Robert Rataj. Przeżył zaledwie 34 lata. Dwukrotnie wybrany do Rady Miasta - w kadencji 2006-2010 i w ostatnich wyborach mieszkańcy ul.Słomka zaufali Robertowi po raz kolejny.27.01.2013 zobacz więcej »

Ciekawe propozycje na ferie !!!

W poniedziałek 14 stycznia w Małopolsce rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Szkoły i Biblioteka Miejska przygotowały program zajęć dla wszystkich chcących aktywnie spędzać czas wypoczynku. W “Jedynce” i w “Dwójce” zajęcia odbędą się w pierwszym tygodniu ferii – od 14 do 18 stycznia, natomiast Biblioteka  Miejska zaprasza dzieci na drugi tydzień ferii - od 21 do 25 stycznia czekają nas tam warsztaty literacko-plastyczne, ciekawe gry i zabawy.

17.01.2013 zobacz więcej »

Mszaniacy w Powstaniu Styczniowym

W najbliższy wtorek, 22 stycznia o godz. 18.oo, w kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej zostanie odprawiona msza św. za tych, którzy 150 lat temu, w mroźnym styczniu roku 1863 uznali, że czas najwyższy zrzucić z Polski kajdany rosyjskiej niewoli. To właśnie wtedy, 22 stycznia półtora wieku temu wybuchło Powstanie Styczniowe - swym zasięgiem objęło całe Królestwo Polskie, a także znaczną część ziem Litewsko-ruskich dawnej Rzeczypospolitej. Styczniowi powstańcy stoczyli ponad 1200 bitew i potyczek z wojskami rosyjskimi. Te najsłynniejsze to bitwy pod Małogoszczą, Skałą, Opatowem.

18.01.2013 zobacz więcej »

Pożegnanie starego roku i ... urzędników

Ostatni dzień 2012 roku było też ostatnim w długiej urzędniczej karierze dwójki pracowników mszańskiego urzędu. Z nowym rokiem na zasłużoną i wypracowaną emeryturę odeszła po ponad 45 latach pracy  Zofia Czech, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i po 46 latach nieprzerwanej pracy Władysław Malec, od zawsze związany z budownictwem i gospodarką przestrzenną. Dla obojga praca w mszańskim magistracie nie była pierwszą. Władysław Malec po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej Mszanie Górnej, w roku 1966 wyjechał na Śląsk, do Katowic, by tam kontynuować edukację - swoją pierwszą pracę znalazł jednak w Bytomiu. Przez ponad rok był zatrudniony w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej tego śląskiego miasta.

02.01.2013 zobacz więcej »

Zagłosuj na piłkarzy i trenera TURBACZA

Na stronie Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej można oddawać głosy  w  XV edycji Plebiscytu na Najpopularniejszego Piłkarza i Trenera Limanowszczyzny.  W zestawieniu na najpopularniejszego zawodnika ziemi limanowskiej możemy oddać głos na zawodników KS TURBACZ  Bartłomieja Pasia i Sylwestra Wierzyckiego zaś na najpopularniejszego trenera  Franciszka Mrózka.

03.01.2013 zobacz więcej »

Mszański sztab WOŚP zaprasza Seniorów

W niedzielę 13 stycznia 2013 odbędzie się dwudziesty pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna zbiórka przeznaczona jest „dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”. Mszański sztab zaprasza wszystkich seniorów na spotkanie w ramach projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans” - prezentację na temat internetu, możliwości zapisania się na kurs obsługi komputera dla seniorów oraz wirtualną wycieczkę do muzeum. Początek prezentacji godz. 13.00 w sali kina Miejskiego Ośrodka Kultury.

07.01.2013 zobacz więcej »

II Halowy Turniej o Puchar Ziemi Zagórzańskiej

W dniach 12-13 stycznia br. (sobota-niedziela) na boisku Miejskiej Hali Sportowej w Mszanie Dolnej odbędzie się II Halowy Turniej o Puchar Ziemi Zagórzańskiej. W zawodach wystąpią  drużyny ligowe z trzech zagórzańskich gmin: Miasta Mszana Dolna, Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź.

08.01.2013 zobacz więcej »

SOLARY - otwarcie ofert

W dniu 17.12.2012r. o godzinie 14.00 w Urzędzie Gminy Mszana Dolna nastąpiło otwarcie ofert na „wykonanie robót budowlanych polegających na dostawie i montażu 2152 instalacji solarnych dla budynków mieszkalnych na terenie Gminy Mszana Dolna oraz gmin partnerskich, oraz 6 instalacji w budynkach użyteczności publicznej. Do przetargu stanęły dwie firmy składając zbliżone do siebie oferty na poziomie blisko 25 mln zł.

07.01.2013 zobacz więcej »

Zaproszenie od CANTICUM IUBILAEUM

Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ma zaszczyt zaprosić na Jubileuszowy Koncert Kolęd i Mszę świętą z okazji 15-tej rocznicy powstania chóru 12 stycznia 2013 roku o godzinie 17:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

27.12.2012 zobacz więcej »

E kangbi mobe ti e - mszańskie dzieci rówieśnikom z Wietnamu

W języku "songo", którym posługują się mieszkańcy Republiki Środkowoafrykańskiej, nasz zagadkowy tytuł brzmi bardzo swojsko - "dzielmy się wiarą" i jest hasłem tegorocznej akcji "Kolędnicy Misyjni" i znakomicie koresponduje z ogłoszonym przez Benedykta XVI Rokiem Wiary. Jej początków w Polsce trzeba szukać w roku 1993. Idea wspierania potrzebujących dzieci przez rówieśników z krajów bogatszych narodziła się w krajach niemieckojęzycznych. Dziś, każdego roku w święto św. Szczepana Męczennika z polskich kościołów wyruszają z "misyjną kolędą" dzieci. Akcja zakończy się 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Tylko w roku ubiegłym mali kolędnicy zebrali w polskich domach prawie 711 tys. złotych, które przeznaczono na potrzeby najmłodszych w krajach misyjnych.

27.12.2012 zobacz więcej »

Światełko Pokoju na świątecznej sesji

Niewiele ponad dwie godziny trwała świąteczna sesja Rady Miasta Mszana Dolna - stałe punkty programu, uchwały "porządkujące" budżet przed końcem roku, ale także bardziej podniosłe i już świąteczne momenty, wypełniły środowe, przedostatnie posiedzenie miejskiego parlamentu. Więcej niż zwykle było gości - kierownicy i dyrektorzy instytucji samorządowych, a także limanowski wicestarosta Franciszek Dziedzina. Gdzieś pomiędzy dorosłymi młodzi harcerze z Gorczańskiego Hufca ZHP. 

20.12.2012 zobacz więcej »

Pobłogosławieni - mogą czytać Słowo Boże

O lektorach dowiadujemy się już z lektury dokumentów podpisanych przez Papieża Korneliusza w roku 251 - ówczesny następca Piotra wymienia grupy duchownych, wśród których są i lektorzy. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa lektorat był stopniem wejściowym do stanu duchownego. Kandydaci zdobywali zaś wiedzę i potrzebne umiejętności przede wszystkim przez praktykę, ale już w roku 527 synod biskupów z Toledo polecił, żeby przyszłych lektorów uczyć i wychowywać w domu biskupa.

19.12.2012 zobacz więcej »

Promocja Mszany w RDN

18 grudnia br. na zaproszenie redakcji Radia RDN z Nowego Sącza burmistrz Tadeusz Filipiak promował nasze Miasto na falach eteru. Tak zachęca krótki tekst na stronach RDN do wysłuchania krótkiego wywiadu: Mszana Dolna jako baza jest wymarzonym miejscem pełnym atrakcji. W promieniu kilku kilometrów są miejsca, gdzie można aktywnie spędzić czas, chociażby na nartach. Z jakich jeszcze powodów warto odwiedzić Mszanę Dolną mówi w rozmowie z Lucyną Ruchała burmistrz miasta – Tadeusz Filipiak.


19.12.2012 zobacz więcej »

''ISEKI'' pomoże komunalnej

Za parę dni Wigilia, a zatem - choinka i prezenty. Zwykle je dostajemy, ale bywa, że robimy je ... sami sobie, tak jak nasza "komunalna". Zarobionych w tym roku pieniędzy dyr. Tomasz Dul nie zakopał w sadzie pod jabłonką na "czarną godzinę", ale postanowił zainwestować w sprzęt potrzebny komunalnemu przedsiębiorstwu. I tak na tydzień przed Wigilią dotarła do Mszany Dolnej przesyłka na czterech kółkach - wymyślony przez Japończyków, a do Polski sprowadzany przez firmę ze Śląska, sprytny ciągnik o mocy 30KM.

17.12.2012 zobacz więcej »

Będzie bezpieczniej - fotoradar ''zapracował'' na lustra

Nie ustaje fala medialnej krytyki gminnych i miejskich fotoradarów. Swoje wysłuchać muszą też policjanci z "drogówki" i zarządzająca siecią stacjonarnych fotoradarów ITD. Krytycy najwięcej przysłowiowych "psów" wieszają jednak na fotoradarach gminnych, oskarżając wójtów i burmistrzów, że uzyskanymi z mandatów pieniędzmi "łatają" niedostatki w gminnych budżetach. A to nie jest tak - prawo bardzo dokładnie określa na co gmina może wydać mandatowe pieniądze. I tak z tych środków gminy mogą realizować zadania inwestycyjne, modernizacyjne lub remontowe związane z siecią drogową.
 

04.12.2012 zobacz więcej »

Służą Panu Bogu i świetnie ...kopią

Prawie 130 ministrantów i lektorów z dziewięciu parafii dekanatu mszańskiego rywalizowało w ostatni dzień listopada w Miejskiej Hali Sportowej o tytuł najlepszej drużyny w halowej piłce nożnej. Ministrantów-piłkarzy i lektorów-piłkarzy podzielono na trzy grupy wiekowe. Najmłodsi to uczniowie szkoły podstawowej, kolejna grupa to gimnazjaliści i najstarsza, to chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych.

06.12.2012 zobacz więcej »

Udany debiut - pierwsza wystawa po remoncie

Po kilku miesiącach prac remontowych, mszańska biblioteka otwarła swoje podwoje dla artystów i twórców zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Obrazy olejne, rzeźba, akwarele, koronki, witraże, wyroby z masy solnej, biżuteria, sztuka użytkowa i haft wystawiono po raz pierwszy w pachnącej jeszcze farbami mini-galerii pod dachem miejskiej biblioteki. Szefująca mszańskiej książnicy Agnieszka Orzeł już do wakacji ma rozpisane w swoim kalendarzu kolejne wystawy twórców z Mszany Dolnej, ale też z miejscowości ościennych.

04.12.2012 zobacz więcej »

Odśnieżanie z nawigacją

Śnieg już jest, zima zawitała do nas w nocy z niedzieli na poniedziałek - z jej skutkami  ma też kto walczyć. Rozstrzygnięty został przetarg na zimowe utrzymanie dróg miejskich w naszym mieście. Niespodzianki nie było. O 200 tys. zł przeznaczone na odśnieżanie naszych miejskich dróg i ulic "walczyły" dwie lokalne firmy. I tak za lewobrzeżną część Mszany Dolnej odpowiadać tej zimy będzie Marcin Kuc właściciel Firmy MARKOM z Mszany Górnej (telefony do firmy; 18/ 33 10 398 lub 501 566 644). O właściwy standard miejskich jezdni po stronie prawej naszego miasta zadba Kazimierz Dudzik ; Firma CAT-BUD z Mszany Dolnej. (telefon do kontaktu ; 600 130 802).

07.12.2012 zobacz więcej »

Rynek - mszańskie Betlejem

Owce i koza, gołębie i króliki, kaczki i perliczki, ale nadto wszystko Maryja i Józef z Dzieciątkiem w żłobie, Aniołowie i pasterze, czekali w wigilijną noc na mieszkańców Mszany Dolnej w szopie pod choinką na Rynku. Tuż po godz. 23 przy szopie zameldowała się Orkiestra Dęta naszej Straży Pożarnej, wszyscy księża z parafii św. Michała na czele z proboszczem - ks. Jerzym Raźnym, spora grupa Zagórzan w regionalnych strojach i rzesza mieszkańców naszego miasta. Nie dopisała jedynie aura - ani krzty śniegu i kilka stopni ciepła. Kiedy jednak zabrzmiały pierwsze takty "Wśród nocnej ciszy" wątpliwości nikt już nie miał - oto rozpoczynają się Gody, najpiękniejsze i najbardziej wyczekiwane święta w roku.

27.12.2012 zobacz więcej »

Nabór na stanowisko urzędnicze ds. utrzymania czystości i porządku

BURMISTRZ MIASTA MSZANA DOLNA OGŁASZA NABÓR NA STANOWISKO URZĘDNICZE DS. UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU 

 

13.12.2012 zobacz więcej »

Koncert Noworoczny na Trzech Króli

W najbliższą niedzielę, 6 stycznia, w święto Trzech Króli czeka nas iście muzyczna uczta. W tym dniu nasi mszańscy druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej zapraszają na tradycyjny Noworoczny Koncert w Domu Strażaka. Poza rodzimą orkiestrą OSP pod batutą Piotra Rataja wystąpią dwie zaprzyjaźnione z mszańską ziemią orkiestry: Orkiestra Dęta OSP z Korzkwi oraz Orkiestra Dęta OSP z Kasiny Wielkiej. Początek godz. 16.30. 

04.01.2013 zobacz więcej »

Słuchaj Radia RDN z Mszany Dolnej

Dziś (4 stycznia) można  razem z Radiem RDN Nowy Sącz odkrywać uroki Mszany Dolnej. Od godz. 10.00 sądeckie Radio będzie nadawać program na żywo z Urzędu Miasta Mszana Dolna. To niezwykła miejscowość z wieloma atrakcjami turystycznymi - powiedział podczas wejścia burmistrz Tadeusz Filipiak. Zapraszamy do słuchania...

04.01.2013 zobacz więcej »

Zostań wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI

W tym roku to będzie już XIII edycja projektu SZLACHETNA PACZKA. Z terenu miasta Mszana Dolna i okolic poszukiwani się wolontariusze do  tej ogólnopolskiej akcji. Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI spotykają się z rodzinami w trudnej sytuacji materialnej i dobierają te, dla których pomoc materialna może być realną szansą na poprawę sytuacji. Czekamy na Twoje zgłoszenie, zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki w Mszanie Dolnej! Pamietaj tylko, musisz być pełnoletni. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

10.10.2013 zobacz więcej »
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/archiwum-2013/