Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 26.04.2024r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

Poniższy news z 1.04 to oczywiście żart primaaprilisowy ;)))

Rewtalizacja miasta, jak się okazuje, to nie tylko korzyść z odnowionych placów, alejek, małej architektury, infrastruktury, ale też to doskonała okazja do poszukania tego co dawno skryła ziemia. Hektary przekopanej gleby na rewitalizowanych terenach wczoraj (31.03) dały wreszcie obfity plon!

 

Loading ....

 

Operator koparki firmy firmy Janda – p. Stanisław Madej - na terenie Placu Targowego odkopał drewnianą, okutą skrzynię, zawierającą doskonale zachowane wyroby z metali szlachetnych (prawdopodobnie ze złota i srebra). Powiadomił o tym natychmiast Kierownika Robót inż. Arkadiusza Zemburę, a ten z kolei Urząd Miasta. Po chwili precjoza znalazły się w gabinecie burmistrza Tadeusza Filipiaka, który niezwłocznie zawiadomił Wojewodę Małopolskiego Stanisława Kracika o mszańskim „skarbie”. Takie są (niestety) wymogi prawa. Znalezienie skarbu w Polsce regulują dwie ustawy, a mianowicie Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) oraz Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. Nr 162 poz. 1568).  Druga ustawa dotyczy znalezisk archeologicznych („zabytek archeologiczny”) i treść jej przepisów odbiega pod pewnymi względami od KC. Z punktu widzenia obowiązków znalazcy skarbu w świetle obu ustaw, sytuacja wygląda podobnie. W każdym przypadku, już od chwili znalezienia, właścicielem skarbu jest nomen omen Skarb Państwa. 
Lokalni miłośnicy historii  zwracali uwagę inwestorowi oraz wykonawcy robót już od początku prac ziemnych, że istnieje bardzo wiarygodny przekaz, że właściciele zlokalizowanej niegdyś na Placu targowym „Furdynówki” w obawie przed hitlerowcami, a następnie władzą komunistyczną „zabezpieczyli” w ten sposób swoje kosztowności. Długo nie trzeba było czekać na potwierdzenie tej informacji, ledwo parę miesięcy od rozpoczęcia prac. Przy okazji dziękujemy za uczciwość pracownikom PPHU Janda. Nie każdy w takiej sytuacji postąpiłby tak honorowo…

 

Loading ....


Wśród znaleziska są m. in. srebrne i złote medaliony, srebrny łańcuch, 2 kordziki oraz wschodnia waza (?). Trudno szacować wartość tych rzeczy, gdyż nie wiadomo z jakiego okresu i kultury pochodzą. Specjalna komisja Wojewody niebawem zabezpieczy i oszacuje wartość „skarbu”, który wkrótce zasili zbiory, któregoś z krakowskich muzeów. Póki co kosztowności znajdują się w sejfie pod czujnym okiem Straży Miejskiej.

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1423.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/skarby-rewitalizacji-prima-aprilis.html