Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 26.04.2024r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

Księżniczka i hrabina na podsumowaniu rewitalizacji miasta

 

 

 

Loading ....

Po prawie dwóch latach robót przyszedł czas na podsumowanie i symboliczne zakończenie największego unijnego projektu realizowanego przez Samorząd Miasta - 10.776.136 złotych kosztowały przemiany w czterech rejonach Mszany Dolnej. Naszych pieniędzy w tej kwocie jest dokładnie 3.650.137zł, zaś większość, tj. 7.125.999 zł udało się pozyskać z MRPO, czyli ze środków unijnych. Swój wizerunek zmieniły tereny komunalne przy ul.Starowiejskiej, Rynek, Park Miejski i Plac Targowy.

 

Loading ....

Długa była lista Gości zaproszonych przez przewodniczącego Rady Miasta i burmistrza na piątkowe uroczystości - chcieliśmy by efekty przemian za unijne pieniądze zobaczyli Marszałek Małopolski, Wojewoda, poseł i senator, radni minionej kadencji, nasi przedstawiciele w Radzie Powiatu limanowskiego, ale także twórcy projektu, autorzy koncepcji, nadzorujący wykonanie i wykonawcy, pracownicy urzędu, dyrektorzy samorządowych instytucji, proboszczowie mszańskich wspólnot i przedstawiciele lokalnych mediów.

 

Loading ....

Dla nieznających historii naszego miasta już sam tytuł relacji z piątkowego wydarzenia może budzić ciekawość. Pewnie i wśród mieszkańcow Mszany Dolnej są tacy, którzy nie widzą związków zakończonej właśnie rewitalizacji z rodem Krasińskich. A prawda jest taka, że gdy przyjrzeć się naszemu miastu dokładniej, to ślady hrabiowskiej rodziny odnajdziemy w wielu miejscach. Co prawda Krasińscy w Mszanie Dolnej już nie mieszkają - skutecznie pogoniła ich ludowa władza, zabierając wcześniej wszystko, co było ich własnością. Stracili dwór i park dworski, stajnie i spichlerze, tartak i basen. Na koniec obdarto ich z godności i czci, a Maria Krasińska, ostatnia dziedziczka mszańskiego dworu umarła w przybudówce u p. Furdyny, w nędzy i opuszczeniu.

 

Loading ....

Zatem gest Rady Miasta Mszana Dolna o przyznaniu Tytułów Honorowy Obywatel Miasta Mszana Dolna Teresie Dangel z domu księżniczka Drucka - Lubecka i hrabinie dr Stefanii Krasińskiej jest w pewnym sensie zadośćuczynieniem za tamto zło i moralnym aktem uhonorowania ostatnich już przedstawicielek tego tak zasłużonego w dziejach Mszany Dolnej rodu.

 

Loading ....

Wiedzieliśmy, że obie Panie bywają w Mszanie Dolnej - nieprzypadkowo wybraliśmy koniec października. Wtedy bowiem wracają do miejsc swojego dzieciństwa i młodości, by nawiedzić groby bliskich spoczywających na parafialnym cmentarzu. Zawsze znajdują dach nad głową i gościnny stół w .... swojej dawnej posiadłości, gdzie dziś gospodarzami są Państwo Majchrzakowie i Popiołkowie. Wracają tu z sentymentem i serca biją szybciej - p. Teresa Dangel do dziś, choć od czasu gdy mieszkała w mszańskim dworze minęło kilkadziesiąt lat, pamięta imiona koni i miejsca w których stały w dworskich stajniach, zaś hrabina Stefania Krasińska nie kryje wzruszenia, gdy patrzy na okazałego dęba rosnącego do dziś w parku, a zasadzonego po narodzinach jej przyszełgo małżonka - hrabiego Mariana Gerarda Krasińskiego.

 

Loading ....

W piątkowe popołudnie na dziedziniec Starej Winiarni po księżną i hrabinę posłaliśmy góralską bryczkę zaprzężoną w parę koni - dziś w Mszanie o konie trudno, ale wójt Niedźwiedzia p. Janusz Potaczek i w tej sprawie pomógł - wyryktowany w pięknym góralskim stroju porębiański gazda Marian Rusnak po obie Panie o wyznaczonej godzinie się stawił i paradnie ulicami miasta pod drzwi magistratu przywiózł. A tam już Gospodarze Mszany Dolnej, burmistrz Tadeusz Filipiak i przewodniczący Rady Miasta Adam Malec obie Panie powitali i w asyście Gwardii Kasztelańskiej do Sali Narad wprowadzili.

 

Loading ....

Ale zanim staliśmy się świadkami uroczystego nadania tytułów, Goście i radni mogli jeszcze raz w telegraficznym skrócie obejrzeć Mszanę Dolną z czasów "przedrewitalizacyjnych" i "porewitalizacyjnych" - na wielkim ekranie przewijały się obrazy ukazujące nasze miasto w tamtym okresie, a burmistrz Filipiak przygotował krótkie porewitalizacyjne "resume" Były w nim podziękowania dla wszystkich, którzy w brali udział w tym prawie dwuletnim projekcie, były kwoty i daty, nazwy firm i nazwiska osób odpowiedzialnych za poszczególne etapy. A później był czas dla naszych Gości - głos zabrali w kolejności; Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, limanowski Starosta Franciszek Dziedzina, Dyrektor RZGW Janusz Szafrański, wójtowie-sąsiedzi Janusz Potaczek z Niedźwiedzia i Bolesław Żaba z gm. Mszana Dolna, ale także twórcy koncepcji przemian w parku, na Rynku czy na placu targowym - Marcin Brataniec z małżonką.

 

Loading ....

Ostatnim, ale i kulminacyjnym momentem uroczystego posiedzenia mszańskiego Parlamentu było podjęcie przez Radę Miasta Mszana Dolna dwóch uchwał o nadaniu Tytułu Honorowgo Obywatela. Do grona tego radni zaliczyli najpierw Panią Teresę Dangel z domu księżniczka Drucka - Lubecka, a chwilę później Panią hrabinę dr Stefanię Krasińską. Zanim radni podjęli decyzję o wpisaniu do Panteonu Honorowych Obywateli dwóch pierwszych w historii miasta kobiet, wysłuchali uzasadnienia przygotowanego przez burmistrza Tadeusza Filipiaka.

 

Loading ....

Sprawne głosowanie i Adam Malec, przewodniczący Rady Miasta wręcza obu Paniom ozdobne grawery potwierdzające nadanie tytułów. Pamiątkowe medale z herbem Mszany Dolnej i św. Michałem - Patronem Miasta Mszana Dolna, wybite w roku 2010 Panie otrzymują z rąk burmistrza. Piękne bukiety wręcza nowym Honorowym Obywatelom stolicy Zagórzan para uczniów w regionalnych strojach. Jeszcze głos zabiera Pani Teresa Dangel - dziękuje za wyróżnienie i zaszczyt, jakim są przyznane tytuły dla obu pań. Wspomina dawne czasy i potwierdza dobroć i życzliwość mieszkańców Mszany Dolnej dla rodziny Krasińskich.

 

Loading ....

Opuszczamy mszański magistrat - Panie wraz burmistrzem do Parku Miejskiego jadą bryczką. Zanim wszyscy Goście tam dotrą bryczka robi rundę po parkowych alejkach. Kiedy woźnica przejeżdża obok potężnego dęba, hrabina Krasińska prosi, by zwolnił i przez łzy mówi: '' ...to dąb mojego małżonka..'' Po chwili w towarzystwie Gwardii Kasztelańskiej Panie Teresa Dangel i Stefania Krasińska podchodzą do bramy Parku Miejskiego. Kamienny mur spowija biało-czerwone płótno.

 

Loading ....

Tuż obok stara armata na dwóch kołach - ma oznajmić najgłośniej, jak potrafi moment symbolicznego otwarcia parku i zakończenia rewitalizacji. I tak się dzieje - obie Panie na prośbę burmistrza dokonują odsłonięcia napisu na kamiennym murze - oczom Gości ukazują się wielkie litery informujące, że oto wchodzimy do Parku Miejskiego im. Rodziny hr. Krasińskich. Taką treść uzgodniliśmy kilkanaście miesięcy temu z Paniami Teresą Dangel i Stefanią Krasińską. Ich zgoda była potrzebna Radzie Miasta, która mszańskiemu parkowi na mocy uchwały nadała imię byłych właścicieli.

 

Loading ....

W momencie, kiedy biało-czerwone płótno opadło na kamienną alejkę, donośny armatni strzał poniósł się po parku i okolicy. Jeszcze krótka modlitwa ks. Jerzego Raźnego, proboszcza parafii św.Michała - błogosławieństwo wszystkiego, co udało się nam przez te lata w Mszanie poprawić i upięknić. W cudownym jesiennym słońcu park prezentował się wspaniale - żółte i złote liście na przemian z czerwonymi tworzyły na wielkich połaciach naturalne dywany. I właśnie na jednym z nich dopełniliśmy ostatniego oficjalnego punktu naszych uroczystości. O posadzenie młodego dębu poprosiliśmy hrabinę Stefanię Krasińską - mieliśmy obawy, czy poradzi sobie z łopatą?

 

Loading ....

Obawy były przedwczesne - drzewko zostało fachowo obsypane, czarna ziemia udeptana, zaś na koniec hrabina spojrzała w stronę sędziwego dębu małżonka i z nostalgią powiedziała ''... teraz ten mój dąb będzie patrzył na tamtego, będą się cały czas widzieć ...'' Drugie drzewo zasadziła Pani Teresa Dangel - równie sprawnie radziła sobie z łopatą i ziemią. Na obu drzewkach umieszczone zostały tabliczki z informacją kto, kiedy i z jakiej okazji posadził te drzewa. Trzecie drzewo zasadził Poseł Wiesław Janczyk - nasz przedstawiciel w Parlamencie, zaś ostatnie Pan Eugeniusz Sieja - radny minionej kadencji i przewodniczący Rady Miasta, tej Rady która podejmowała najważniejsze decyzje dotyczące rewitalizacji, ale i wielu innych bardzo ważnych kwestii dotyczących rozwoju naszego miasta.

 

Loading ....

 

Loading ....

W jesiennym słońcu parkowymi alejkami udaliśmy się do Starej Winiarni - miejsca szczególnego dla naszych Pań - Honorowych Obywatelek Mszany Dolnej. Jeszcze chwila przy figurce Matki Bożej stojącej przed dawnym dworem i wchodzimy na kamienny dziedziniec. Robi się coraz chłodniej i Gospodarz Folwarku p. Andrzej Majchrzak zaprasza do XVI-to wiecznych wnętrz. Kasztelański gwardzista - Michał Wójcik rozwija ozdobny zwój pergaminu i odczytuje dawne sprzed kilku wieków staropolskim językiem spisane powitanie. Szampan i toast za wszystkich, którzy do rewitalizacji dołożyli choćby kawałek swojej pracy i Gospodarze proszą za stoły. I tu jeszcze niespodzianka - z koncertem nostalgicznych ludowych ukraińskich pieśni wystąpiła Natalia Mazur. Jej śpiew w "towarzystwie" bandury na długo pozostanie w pamięci Gości tego wieczoru. Zatem jeszcze raz wszystkim zaangażowanym w "przemianę" naszego miasta, w języku urzędowym zwanej rewitalizacją bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Loading ....

 

Loading ....

 

 

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 2777.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/ksiezniczka-i-hrabina-na-podsumowaniu-rewitalizacji-miasta.html