Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Po raz pierwszy muzyka chóralna zabrzmiała w takim wymiarze w roku 2007 - ówczesny proboszcz parafii św. Michała Archanioła ks. Zdzisław Balon zaprosił na plebanię limanowskiego wicestarostę Franciszka Dziedzinę i nowego burmistrza Mszany Dolnej Tadeusza Filipiaka. Dyskusja przy kawie toczona na różne tematy, w pewnej chwili skoncentrowała się wokół muzyki i śpiewu chóralnego. Tradycje mamy piękne i długie, ale poza męskim chórem nic w temacie się nie dzieje, a jeśli już, to początki jako tako, a później, niestety, klapa. Tak było z bardzo dobrze zapowiadającym się chórem mieszanym "Millennium" powstałym przy kościele św. Michała w roku 2000. Dziś trudno któremuś z rozmówców przypisać rzucenie przysłowiowego ziarna - faktem jest, że tego dnia narodził się pomysł powołania do życia przeglądu, lub jak wolą inni, festiwalu pieśni chóralnej. I tak zaczęły się Zagórzańskie Spotkania Chórów "Laudate Dominum" w Mszanie Dolnej.

 

Loading ....


Po raz pierwszy ta "muzyczna uczta" odbyła się w roku 2007 w kościele św. Michała Archanioła. Od tego roku, nieprzerwanie do naszego miasta, listopadową porą zjeżdżają chóry z różnych zakątków zagórzańskiej ziemi. Ale nie tylko. Nie zamykamy się bowiem na innych - gościliśmy chór mieszany z Katedry na Wawelu i śpiewających gregoriański chorał mnichów z tynieckiego opactwa. Na zagórzańskich spotkaniach debiutował dziecięcy chór mszańskiego MOK-u, a pierwsze szlify zdobywał młody chór z parafii w Kamienicy. Do stolicy Zagórzan od roku 2007 przyjeżdżają również "uznane firmy" - koncerty limanowskiego Chóru Mieszanego "Canticum Iubilaeum" z Bazyliki MB Bolesnej to najprawdziwsza uczta dla ucha i duszy. Do dziś wspominamy też koncert "Kwartetu Jasnogórskiego" i Spotkania, którym honorowo patronował sam Przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek, którego łączą serdeczne więzy z naszym miastem.

 

Loading ....


Przez te pięć lat w Zagórzańskich Spotkaniach "Laudate Dominum" zaśpiewało 50 zespołów - były to chóry mieszane, męskie, schole dziewczęce i kwartety mieszane. Z kart zgłoszeń doliczyliśmy się ponad 1500 śpiewaków uczestniczących we wszystkich pięciu już edycjach spotkań. Gdyby pokusić się o kolejne zestawienie, to okaże się, że chóry wykonały ponad 200 dzieł autorstwa uznanych, wielkich  kompozytorów. Wśród nich były prawdziwe arcydzieła J.S. Bacha, W.A. Mozarta, J.Haydna czy Feliksa Nowowiejskiego. Ale też na mszańskim przeglądzie doczekaliśmy się kompozytorskich debiutów - Piotr Matusiewicz dyrygent Chóru Dziecięcego przy mszańskim MOK-u, podczas "Laudate Dominum" zaprezentował własną aranżację znanej pieśni pt. "Marsz I Brygady", czy skomponowaną przez siebie muzykę do słów Franciszka Opyda w pieśni pt. " Święty Jan Paweł wieczny".

 

Loading ....


Tegoroczne spotkania miały jednak specjalny charakter - świętowaliśmy skromny jubileusz . Pięcioletni staż małżeński nazywa się jubileuszem "drewnianym". Organizatorzy nie doszukują się specjalnej nazwy dla jubileuszu naszego przeglądu, ale nie kryją radości, że mimo różnych kopotów udało się po raz kolejny spotkania zorganizować. Po raz pierwszy "Laudate Dominum" gościło w progach nowej mszańskiej świątyni. Serdeczność z jaką przyjął uczestników Gospodarz Parafii Ks. Stanisław Parzygnat podkreślali wszyscy. Było obecny, mimo przenikliwego chwilami zimna, od pierwszego, aż po ostatni utwór. Więcej, podczas popisowego wykonania jednej z pieśni przez chór z Limanowej, Proboszcz .... wyręczył samego Marka Michalika, dyrygenta, twórcę i pierwszego organistę limanowskiego Sanktuarium.

 

Loading ....


W tegorocznym przeglądzie wzięło udział dziewięć chóralnych zespołów - nie zawiódł, jak zawsze Chór Mieszany "Oremus" z Niedźwiedzia pod batutą srogiej na pozór, ale w rzeczywistości ciepłej i łagodnej s. Marii Kowalczyk. Z nowotarskiego Boru dotarł do Mszany Dolnej Chór Mieszany "Venite adoremus Domini" - góralskie stroje dopełniły uroku pieśni zaśpiewanych przez górali. W kościele Miłosierdzia Bożego zadebiutował Chór Parafialny z Olszówki - dla uczczenia Patrona swojej parafii,  śwJana przyjął nazwę " Świętojański". Prowadzony przez Jana Nawarę poczyna sobie coraz lepiej i w roku przyszłym obiecał przyjazd do Mszany. Debiut w Spotkaniach "Laudate Dominum" mają za sobą zdziesiątkowane chorobami Panie z rabczańskiego chóru "Cantabile" powstałego na Uniwersytecie III wieku  - prowadząca zespół p. Irena Szuba, odbierając pamiątkową statuetkę zapowiedziała, że z Rabki do Mszany blisko, więc za rok znów się spotkamy.

 

Loading ....

 

Istniejący od 10 lat Chór Parafii Nawiedzenia NMP z Tymbarku zachwycił wszystkich. "Rota" do słów M.Konopnickiej i "Sancta, Sancta Maria" jeszcze długo po koncercie brzmiały w uszach słuchaczy. W roli Gospodarzy wystąpili Panowie z męskiego Chóru im.ks. Józefa Hajduka z parafi św. Michała pod batutą Piotra Wójcika - jak zawsze nie zawiedli zgromadzonych. Nabytej przez długie dziesiątki lat umiejętności śpiewania można im pozazdrościć. Na finał organizatorzy pozostawili rodzaj muzyki jeszcze nigdy w Mszanie Dolnej nieobecny - gospel. Zespół "Angeli" z Sieprawia rozgrzał mocno zziębniętych melomanów. Rytmiczne pląsy i klaskanie udzieliło się wszystkim.

 

Loading ....


I na koniec słowo o organizatorach - od samego początku zaangażowane w to dzieło są samorządy miasta Mszana Dolna i limanowskie Starostwo. Całą logistyką zajmuje się mszański MOK. Środki finansowe to dwa źródła - miasto Mszana i powiat limanowski. Gościny udzielają nam na przemian mszańskie parafie.

Żal jedynie jednego - w ciągu pięciu lat trwania Zagórzańskich Spotkań "Laudate Dominum" zaśpiewało ponad 1500 chórzystów, a ich śpiewu wysłuchało łącznie ok. 1300 widzów. Za rok spotkamy się w kościele św. Michała Archanioła - może będzie nas więcej?

 

Zdjęcia w tekście: M.Kołodziej oraz portal Gorce24.pl - autor: Piotr Kuczaj.

 

 

 

 

 

 

 

Filmowa relacja telewizji TV28:

 

 

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 2119.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/zagorzanskie-spiewanie-po-raz-piaty.html