Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 28.03.2024r. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

Loading ....

Do Zalesia, małej wioski w gminie Kamienica, pojechali w ostatnią niedzielę piłkarze K.S. Turbacz, by "szukać" jednego punktu dającego pewny awans do V ligi (klasa okręgowa). Ale zanim o meczu, zdań kilka o tym niezwykłym miejscu. Do Zalesia trafić niełatwo - przekonali się o tym kibice mszańskiej drużyny. Do tej maleńkiej wioski w Beskidzie Wyspowym u podnóży Modynia (1029m npm.) wiodą z Mszany Dolnej dwie drogi. Ta łatwiejsza wiedzie przez Lubomierz i Kamienicę. Tą piękniejszą jedziemy przez Łostówkę, Wilczyce, Jurków i Słopnice.

Śmiało można powiedzieć, że Zalesie to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie powiatu limanowskiego. Cała wioska leży na wysokości 700 m npm. a osiedla najwyżej położone usadowiły się na poziomie 800 m nad taflą morza. Zalesie ma też boisko piłkarskie najwyżej w Polsce położone. Co prawda, przyjeżdżający tu piłkarze z innych drużyn nie potrzebują kilku dni na aklimatyzację ze wzdlędu na wysokość, ale i tak dech w piersiach zapierają widoki z tego miejsca - panorama Tatr i "tysięczniki" Beskidu Wyspowego zachwycają, szczególnie, gdy trafi się na piękną pogodę.

A tak było 20 maja - z małego klubowego budynku LKS "Zalesianka" obydwie jedenastki chwilę po godz.16 wyprowadziła trójka sędziowska. O dziwo, zainteresowanie meczem było spore. Na "trybunach" na skraju lasu zasiadło pewnie ok. 150-200 kibiców, wśród nich całkiem spora grupa z Mszany Dolnej - gardeł nie żałowali włodarze gmin. Do Zalesia pojechali za swoją drużyną Adam Malec, przewodniczący Rady Miasta i burmistrz Tadeusz Filipiak. Nie mogło zabraknąć wiernego kibica mszańskiej "jedenastki" wójta gm. Niedźwiedź, Janusza Potaczka.

W Zalesiu potknęły się i pogubiły punkty chyba wszystkie drużyny? Powód jedno ma imię - "boisko". Drugiego takiego (fatalnego), podobnie jak miejsca jego położenia (pięknego), nie znajdzie się na limanowszczyźnie. Krótkie i wąskie boisko o bardzo nierównej nawierzchni sprzyja gospodarzom, przyzwyczajonym do swojego obiektu, swoistą "drogą przez mękę" staje się dla przyjezdnych. Nie inaczej było w majową niedzielę. Dość powiedzieć, że na pierwszą bramkę czekaliśmy do 45 minuty. Wcześniej były trzy strzały w poprzeczkę (dwa gospodarzy i jeden gości). Zawodnicy spod Lubogoszcza mieli kłopoty z "oswojeniem" boiska.

Co rusz piłka lądowała zamiast na nodze skrzydłowych, w konarach wysmukłych sosen i świerków. Trener Franciszek Mrózek pokrzykiwał na swoich piłkarzy tak głośno, że echo niosło się pewnie aż po Słopnice, ale efektów (czytaj; bramek) wciąż nie było. I gdy już wszyscy byli myślami w szatni Sylwester Surówka otworzył wynik. Po przerwie z minuty na minutę było widać, że gospodarze "gasną", zaś przyjezdni poczynają sobie coraz śmielej. Piłkarze z Mszany Dolnej zrozumieli, że finezję i techniczne fajerwerki należy zostawić w busie, którym przyjechali, a trzeba grać, tak jak gospodarze - długie wrzutki na pole karne i strzały z dystansu.

Pięć minut po gwizdku rozpoczynającym II połowę było już 2:0. I znów na listę strzelców wpisał się Sylwester Surówka. Mając dwie bramki przewagi piłkarze Franciszka Mrózka grali już spokojnie i kontrolowali mecz, choć nie ustrzegli się błędu, po którym w serca piłkarzy Zalesianki wróciła nadzieja. Zrobiło się bowiem 2:1. Krótko jednak cieszyli się z wyniku kontaktowego. W 60 minucie plasowanej "główki" wcale nie wysokiego Bartłomieja Pasia nie obronił bramkarz miejscowych i zrobiło się znów bezpiecznie, 3:1 dla gości z Mszany Dolnej. W minucie 75 piękną bramkę zdobył Andrzej Czarnota. Spoza linii pola karnego huknął jak z armaty pod poprzeczkę i Turbacz objął prowadzenie 4:1.

Zawodnicy z Zalesia nie dali jednak za wygraną i po błędzie mszańskiego bramkarza strzelili drugą bramkę. Zdobyte w Zalesiu trzy punkty gwarantują już pewny awans do "okręgówki". Przewaga po spotkaniu a Zalesiu na drugą drużyną to już 12 pkt. Piłkarze Turbacza wbili też swoim rywalom już 98 goli. Magiczna bariera 100 strzelonych bramek zostanie pewnie przekroczona w najbliższą niedzielę (27 maja) na boisku w Przyszowej ?  W kolejną niedzielę (3 czerwca) Turbacz zagra u siebie ważny z Laskovią Laskowa. Cztery dni później, w Boże Ciało (7 czerwca) derbowe spotkanie z Witowem Mszana Górna i ostatni mecz w klasie A na "własnych śmieciach" z ekipą Rupniowa czeka drużynę spod Lubogoszczy w niedzielę, 10 czerwca.

Skład drużyny KS Turbacz w meczu z LKS Zalesianka Zalesie; R.Skwarczek, G. Popławski, I.Potaczek, T.Szymański (od 60min. G.Szynalik) A.Czarnota, M.Smoleń, S.Surówka (od 75min.D.Farganus) T.Łabędź (od 50min. D.Lupa) M.Dąbrowa, K.Piekarczyk (od 87min. P.Potaczek) B.Paś. Trener; Franciszek Mrózek.