Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 09.12.2021r. Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2017

XV Finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego

 

Loading ....

 

22 października w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w kinie Luboń w Mszanie Dolnej, wśród licznie zgromadzonych mieszkańców i przyjezdnych gości, już po raz piętnasty odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Literackiego im. Ks. kan. Józefa Jamroza „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”.

 

Loading ....

 

W ciągu piętnastu lat setki poetów napisało tomy wierszy, w których upamiętniło pochodzącego z Mszany Dolnej kapłana. Współorganizatorami tegorocznej edycji byli: burmistrz Józef Kowalczyk, wójt Bolesław Żaba, Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej. Na tegoroczną edycję konkursu 253 autorów z kraju i zagranicy nadesłało 789 utworów poetyckich, jak i również pisanych prozą, a także wspomnienia – świadectwa.

 

Loading ....

 

Znamienne jest to, że wśród wspomnień – świadectw znajdują się takie, które informują o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem ks. kan. Józefa Jamroza. Napłynęły także prace malarskie oraz prace plastyczne wykonane przez dzieci.

Patron konkursu – ks. kan. Józef Jamróz - ubolewał nad tym, że ludzie nie mają autentycznej wiary, takiej wiary, która pozwalałby w każdym bliźnim dostrzegać Chrystusa.

 

Loading ....

 

Autorzy nadesłanych utworów podejmują próbę refleksji nad relacjami: człowiek i Stwórca, Bóg i stworzenie, nawiązują do objawień Matki Bożej oraz do pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Bulwersuje ich również zbrodnia dokonana na kapłanie.

 

Loading ....

 

Nadesłane do konkursu prace oceniało jury w składzie: Ks. Janusz Kozłowski – Przewodniczący Jury – duszpasterz, poeta, literat, krytyk literacki, animator życia sportowego i kulturalnego, laureat i organizator wielu Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich i Literackich, Świdnik; Władysława Anna Jamróz – poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka, nauczyciel dyplomowany, laureatka wielu Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich i Literackich, Mszana Dolna i Agnieszka Sasal – filolog, nauczyciel dyplomowany, zastępca dyrektora Zespołu Szkół im. Wł. Orkana w Porębie Wielkiej, Radna rady Miasta Mszana Dolna.

 

Loading ....

 

Prace konkursowe podzielono na kilka kategorii.

W kategorii „Poezja” – dorośli - przyznano 6 głównych nagród, które otrzymali:

I nagroda specjalna – Renata Ceklarz z Kasiny Wielkiej;
I nagroda – Ks. Prof. Józef Pyrek z Krakowa i Leokadia Baran z Krakowa;
II nagroda – Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Izabela Zubko z Warszawy i Krystyna Igras z Pokrówki k. Chełma;
III nagroda – Michał Janusz z Lublińca.

 

W kategorii „Poezja gwarowa” główną nagrodę otrzymali:

Barbara Stożek z Mszany Dolnej, prof. Kazimierz Surzyn z Juszczyna, Zofia Roj – Mrozicka z Zakopanego, Anna Waluś – Sikoń z USA.

 

Loading ....

 

W kategorii „Proza” główną nagrodę otrzymali:

Zbigniew Broński z Krosna i prof. Kazimierz Surzyn z Juszczyna;
II nagroda – Jolanta Maria Grotte z Warszawy
III nagroda – Wanda Wachowicz z Radomska

 

„Proza gwarowa”:

I nagroda – Zofia Roj – Mrozicka z Zakopanego, prof. Kazimierz Surzyn z Juszczyna, Anna Waluś – Sikoń z USA;

 

Loading ....

 

W kategorii „Wspomnienia – Świadectwa”:

I nagrodę specjalną zdobyli: Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy i prof. Kazimierz Surzyn z Juszczyna;
I nagrodę – Janina Firlej z Męciny.

 

Loading ....

 

W kategorii „Malarstwo”:

I nagrodę specjalną otrzymał Ks. Wacław Piszczek CM z Krakowa;
I nagrodę – Anna Wilamowska z Milanówka i Anna Bogucka z Zakopanego.

 

W kategorii ”Twórczość dzieci i młodzieży” laureatami zostali uczniowie ze szkół w Białobrzegach, w Turynie we Włoszech, w Jaworznej, w Ujanowicach, w Chyszówkach, Jurkowie, Wilczycach i w Stanisławowie Pierwszym oraz z Przedszkola nr 1 w Mszanie Dolnej.

 

Loading ....

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 925.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/xv-final-ogolnopolskiego-konkursu-poetyckiego-i-literackiego.html