Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 03.12.2021r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

..."Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni", tak śpiewał kiedyś Kazik i "KULT", a w miniony piątek (1lipca) mogli tak sobie pod nosem zanucić rodzice odprawiający swoje pociechy na wakacyjne wyjazdy. Z Mszany Dolnej odjechały cztery autokary - zuchy i harcerze obrali kierunek północny i w godzinach wieczornych udali się w długą, ponad 12-to godzinną podróż do Pobierowa nad Bałtykiem. Ministranci, lektorzy, dziewczęta ze scholi i oazowicze odjechali o poranku pod Tatry - do Poronina, by tam pod okiem ks. Mateusza z parafii Miłosierdzia Bożego odpocząć po szkolnym maratonie. Kiedyś letnie kolonie dla dzieci i młodzieży organizowały prawie wszystkie zakłady pracy, były na to fundusze. Dziś na "placu boju"- na mszańskim podwórku, pozostały dwie instytucje - Gorczański Hufiec ZHP, gigant w branży organizowania harcerskich obozów i parafia Miłosierdzia Bożego, można powiedzieć "raczkująca" na tym polu, ale od kilku lat obecna ze swoją ofertą na letni wypoczynek dla ciała, ale i dla ducha, a może z mocniejszym akcentem na na to drugie słowo. Piszemy o tym w serwisie miejskim dlatego, że i Samorząd ma w tym wypoczynku swoją "cegiełkę" - ze środków własnych rok rocznie te dwie instytucje otrzymują finansowe wsparcie na organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

Loading ....

 

W roku ubiegłym pomoc była okazalsza, bo harcerze otrzymali na wyjazd do Pobierowa "kieszonkowe" w wysokości 12 tys. złotych, podobną kwotę, ale na kilka organizowanych imprez otrzymała mszańska parafia Miłosierdzia Bożego. W tym roku było skromniej - kwoty nieprzekraczające 10 tys. złotych (dla każdej) muszą zadowolić obydwie instytucje. Zanim autokar z młodzieżą odjechał z parafialnego parkingu, wszyscy na parę chwil udali się do kaplicy - trwała tam całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Chwila modlitwy o szczęśliwą i bezpieczną podróż, o udany wypoczynek, wspólne zdjęcie, pożegnanie z rodzicami i księdzem proboszczem, łzy rozstania i sędziwy Jelcz z 46 miejscami na pokładzie ruszył do Poronina. Na parkingu pozostali rodzice. Kilka mam nie wstydziło się ukradkiem ocieranych łez - wiele pociech wyjeżdżało na swoje pierwsze wakacje. W Poroninie mają do dyspozycji znakomicie wyposażoną bazę - są boiska, stoły do ping-ponga, miejsce na grilla, plac zabaw. Jeśli pogoda pozwoli, a nie jest ostatnio łaskawa, to młodzi wraz z ks. Mateuszem i przewodnikiem, mają zaplanowane wycieczki w niższe partie naszych Tatr i tatrzańskie dolinki. Ministranci pozabierali komże, dziewczęta ze scholi obowiązkowo instrumenty, bo każdego dnia głównym punktem jest Msza św.

 

Loading ....


Z harcerzami i zuchami było trochę inaczej - swój wyjazd zaplanowali na godz. 19.00 spod kościelnej skarpy. To miejsce idealne, by wszyscy i wyjeżdżający, i żegnający mogli bezpiecznie się pomieścić. Po raz pierwszy w historii harcerska rodzina w długą podróż udała się autobusami. Do roku ubiegłego podróżowano autobusami do Krakowa, później żelazną koleją do Kamienia Pomorskiego, by znów przesiąść się do autokarów. Od tego roku zapakowane plecaki w Mszanie Dolnej wyciągane są dopiero w Pobierowie. Komfortowe autokary firmy KING z pobliskiego Lubnia, sprawdzone dokładnie tuż przed odjazdem przez policjantów z limanowskiej drogówki, bezpiecznie dowiozły zuchów i harcerzy do miejsca znanego od lat, do uroczego Pobierowa w woj. zachodniopomorskim. Na miejscu na harcerzy i zuchów z Mszany Dolnej i  Niedźwiedzia, Poręby Wielkiej, Olszówki i Raby Niżnej, Limanowej i Nowego Sącza,  Bochni i  Krakowa, ale także  Wrocławia i Rzeszowa, a nawet ze Szczecina, oraz uwaga - z Nowego Jorku, Wiednia i Berlina, czekali już ci, którzy całe obozowisko musieli wcześniej przygotować - komendant Ewa Jasińska ze swoją drużyną i ciepłą strawą po dłuuugiej podróży.

 

Loading ....

 

Trwający obecnie dwutygodniowy turnus jest pierwszym w tym sezonie, w połowie lipca nad Bałtyk wyjedzie kolejna 150 osobowa grupa amatorów wakacji pod namiotami. Autokary przywiozą z Pobierowa tych, których w ostatni piątek żegnali najbliźsi. Nie obeszło się bez łez - znów ktoś wyjeżdżał po raz pierwszy. O ile do Poronina jest niecałe 45 km, to do Pobierowa liczniki wskazują dobrze ponad 800 km. Może wiele poduszek było przez pierwsze noce mokrych od łez, ale ci którzy wyruszali 1 lipca po raz dziewiąty czy dziesiąty, wspominali, że pierwsza noc w Pobierowie też nie była łatwa. Skoro jednak jadą po raz kolejny, dowód to na to, że warto, bo nie ma nic piękniejszego od nadmorskich nocy, szumu morskich fal i tego gdzie indziej niespotykanego aromatu, którym dzieli się z naszymi zuchami i harcerzami sosnowy las w Pobierowie...

 

Loading ....

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1877.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/wyjechali-na-wakacje.html