Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: sobota, 20.04.2024r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

Grupa siedmiu nauczycieli i trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im Mikołaja Reja z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mszanie Dolnej uczestniczyła w dniach 22-26.05.2012 w spotkaniu partnerskim szkół w Szombathely na Węgrzech. Nauczyciele i uczniowie realizujący Europejski Projekt Edukacyjny Comenius „Harmonia kultur” spotkali się po raz ostatni w kraju koordynatora projektu by podsumować trwający 2 lata projekt. W latach 2010-2012 uczestnicy z krajów partnerskich: Hiszpanii (Barcelona), Włoch (Vietri di Potenza, Savoia di Lucania), Węgier (Szombathely) i Polski mieli okazję by zaprezentować swoje bogate tradycje kulturowe swoim partnerom wykonując wiele wspólnych projektów, wystaw, przedstawień, pokazów i prezentując swoje szkoły, kraje i lokalne społeczności na wspólnej stronie internetowej w języku angielskim. Dzięki wzajemnym kontaktom uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim, brać udział w lekcjach odwiedzanych krajów, poznawać nowe metody uczenia się a także kulturę, tradycje i życie codzienne partnerów mieszkając w rodzinach swoich koleżanek i kolegów.


Podobne cele i przebieg miała ostatnia wizyta na Węgrzech, w której oprócz grupy polskiej uczestniczyli nauczyciele z Włoch i Hiszpanii. Pierwszy dzień bogatego programu przygotowanego przez węgierskich bratanków zaczął się od poznawania antycznych korzeni Savarii – tak w czasach rzymskich nazywało się Szombathely, miasto położone kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Austrią, na północnym zachodzie Węgier, miejsce urodzenia św. Marcina z Tours.

 

Loading ....

 

Grupa Comeniusa zwiedziła muzeum Savarii obejmujące najstarsze pozostałości historyczne zarówno z czasów rzymskich jak i początków formowania się państwa Madziarów. Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili skansen wsi węgierskiej, zapoznając się z warunkami życia tego regionu w ciągu kilku ostatnich wieków i wzięli udział w warsztatach rzemiosła gdzie posługiwali się tradycyjnymi narzędziami.

 

Loading ....

 

Po historycznej części wizyty cała grupa spotkała się w szkole, gdzie nauczyciele uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego w eksperymentalnej dwujęzycznej klasie najmłodszych uczniów, zapoznając się z aktywizującymi metodami i technikami nauczania. Następnie odbyło się spotkanie z władzami miasta na czele z burmistrzem podczas którego koordynująca szkoła węgierska podsumowała działania projektu Comenius, przedstawiając wszystkie kluczowe elementy i prace programu.

 

Loading ....

 

Potem wszyscy uczestnicy udali się do sali teatralnej, gdzie uczniowie szkoły podstawowej przedstawili tradycyjne i współczesne tańce, pieśni i muzykę węgierską jak również inscenizacje i piosenki w języku angielskim.. Po występach uczniów nastąpiło wspólne spotkanie wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów biorących udział w przygotowaniu uroczystości co było okazją do degustacji tradycyjnych potraw kuchni węgierskiej.

 

Loading ....


Kolejny dzień wizyty Comeniusa to poznawanie geografii, historii i kultury regionu jeziora Balaton, nazywanego również Węgierskim Morzem. Nizinny teren z niewielkimi wzniesieniami i swoisty burzowy klimat Balatonu to najbardziej charakterystyczne cechy północnej części tego regionu.

 

Loading ....

 

Średniowieczny zamek Sumeg, restaurowany dzięki środkom Unii Europejskiej wznosi się na jednym ze wzgórz, świadcząc o dawnej potędze państwa węgierskiego. Uczestnicy spotkania zapoznali się z historią i życiem na zamku w dawnych wiekach a następnie udali się do Balatonfured, typowego ośrodka turystycznego, znanego z leczniczych źródeł wód mineralnych, alei drzew posadzonych przez słynnych ludzi i szpitala kardiologicznego, w którym przebywał m.in. laureat Nagrody Nobla R. Tagore.

 

Loading ....

 

Kolejnym etapem był pobyt na półwyspie Tihany, gdzie znajduje się na wzgórzu Opactwo Benedyktynów, sięgające tradycjami roku tysięcznego. Ostatnim punktem bogatego programu tego dnia była wizyta w najstarszym ośrodku kultury i nauki oraz siedzibie najstarszej i najcenniejszej węgierskiej biblioteki – barokowym pałacu Keszthely. Pałac ten to nie tylko muzeum i biblioteka ale także popularne miejsce, gdzie odbywają się koncerty muzyki poważnej.

 

Loading ....

 

Następny dzień spotkania partnerów Comeniusa rozpoczął się od udziału we wspólnej Mszy Św. w centrum pielgrzymkowym Peruska Maria, ośrodku życia religijnego czterech narodów – Chorwatów, Węgrów, Niemców i Romów. W tej międzynarodowej Mszy Św wszyscy nauczyciele w swoich językach modlili się o tolerancję, zrozumienie, szacunek i współpracę między narodami. Następnie uczestnicy projektu udali się do miejscowości Horvathzsidany, w której większość stanowią potomkowie osadników chorwackich, przybyłych na te ziemie kilkaset lat temu i zapoznali się z historią i tradycjami oraz życiem religijnym tego miejsca.

 

Loading ....

 

Kolejny punkt programu to udział w pokazie tradycyjnych madziarskich technik walki oraz uzbrojenia. Starożytni Madziarzy znani byli ze sprawności z jaką jeździli i walczyli konno oraz z doskonałego posługiwania się łukiem, czekanem i szablą dzięki czemu pokonali ówczesne narody zamieszkujące tereny Azji i Europy. Mieszkanie w jurcie i koczowniczy tryb życia, proste, mięsne posiłki jeszcze bez papryki, koń jako najbardziej zaufany przyjaciel człowieka i przede wszystkim umiłowanie wolności to cechy, które charakteryzują Madziarów. To umiłowanie wolności i walka z przeważającymi siłami wroga pozostały do dziś i są ciągle bliskie naszym narodom.

 

Loading ....

 

Przykładem takiej heroicznej walki jest zamek Koszeg, węgierskie Termopile, gdzie w XVI w ok. 700 mieszkańców pod wodzą chorwackiego dowódcy obroniło się przed 60 tysięczną armia turecką. Koszeg to ostatni punkt spotkania Comeniusa na gościnnej węgierskiej ziemi i koniec programu Comenius ale nie koniec przyjaźni i znajomości uczniów i nauczycieli krajów partnerskich. Zdobyte doświadczenia, znajomość historii, tradycji, kultury, nowych metod i środków nauczania krajów partnerskich oraz umiejętność lepszej komunikacji w języku angielskim będą wykorzystywane w codziennej nauce i pracy.

 

Loading ....

 

 

J.Z.

 

Więcej zdjęć w naszej GALERII.

 

Tekst przeczytany: 1259.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/wegierskie-spotkanie-comeniusa-mszanskiej-dwojki.html