Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

Loading ....

Lipiec i sierpień to czas letniej kanikuły, ale dla budowlańców to czas wymarzony - nie grożą śniegi, ani mrozy, może czasem doskwiera upał i deszcz, ale z tym da się żyć. Właśnie na ten letni czas przypadły, może nie wielkie, ale dla podniesienia komfortu naszego życia ważne inwestycyjne prace. Kolejny raz udało się pozyskać środki finasowe MSW na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

 

Loading ....
Loading ....

Za te pieniądze wyremontowane zostały dwie miejskie ulice - Marii Konopnickiej i Cmentarna. Na tym samym inwestycyjnym ogniu udało się "upiec" jeszcze jedną pieczeń - z własnych środków wykonany został nowy chodnik wzdłuż ogrodzenia ZSM nr 1 przy ul. H.Sienkiewicza. 3 września uczniowie, a pewnie i wielu nauczycieli będzie mile zaskoczonych nową drogą i chodnikami wokół swojej szkoły. Do grona zadowolonych trzeba również dopisać samych mieszkańców ul.M.Konopnickiej - droga przy której mieszkają od dziesięcioleci, mimo że prawie w centrum miasta, wizytówką Mszany Dolnej z pewnością nie była.

 

Loading ....

To się jednak zmieniło - dziś mamy do dyspozycji obustronny chodnik, bezpieczne i oznaczone przejścia dla pieszych i wreszcie dobrą i równą nawierzchnię. Wybudowana na nowo została także kanalizacja burzowa - wielkie, jak jeziora kałuże brudnej wody i zamarznięte bajora zimą to już na tej ulicy przeszłość. Kilka miesięcy temu na  przybyło tu również lamp - tędy do szkoły każdego dnia podążają dzieci, przy tej ulicy również stoi nowa hala sportowa - nie ma wątpliwości, że teraz będzie tu bezpieczniej.

 

Loading ....
Loading ....


Wykorzystaliśmy ekipy wykonujące odbudowę drogi zlecając już z własnego budżetu budowę nowego chodnika wzdłuż szkolnego ogrodzenia - dotychczasowy trotuar pamiętał chyba początki popularnej, mszańskiej "tysiąclatki" ? Porzekadło mówi, że apetyt rośnie w miarę jedzenia - jeśli tak jest istotnie, to o remont swojej ulicy "upomni" się pewnie wkrótce sam Henryk Sienkiewicz patronujący tej szkole i ulicy równocześnie. Ale i on, choć wielki i darzymy go sympatią, na swoją kolej będzie musiał również poczekać, choć pewnie nie tak długo, jak jego koleżanka "po piórze" Maria Konopnicka. Na remonty "swoich" ulic czekają także dwaj nasi wielcy poeci-wieszcze,  Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński.

 

Loading ....
Loading ....

Prawobrzeżna Mszana wzbogaciła się o krótką, ale ważną ulicę - generalnemu remontowi została poddana, dziś nosząca jeszcze nazwę ul.Cmentarnej, droga łącząca ulice Leśną i J.Matejki. To trakt z którego korzystają pacjenci miejskiej Przychodni, ale i nawiedzający groby swoich bliskich oraz młodzież szkolna i dzieci z Przedszkola nr 1. Że remont tej uliczki było konieczny, nikt wątpliwości nie miał, ale już zakres prac rodził kontrowersje. A rozchodziło się o rosnące przy ulicy stare drzewa.

 

Loading ....

Remont miał sens tylko wtedy, gdy uwzględniał wycinkę czterech lip - procedury uzyskania zezwolenia na ich wycinkę były długie i wymagały żmudnych procedur, jak choćby tych związanych z obserwacją par zięb i kwiczołów gniazdujących i wychowujących w ich koronach swoje pisklęta. Opinie musiał sporządzić ornitolog, a ostateczne pozwolenie na wycinkę drzew wydały limanowskie Starostwo i krakowska RDOŚ. Dopiero później można było przystąpić do prac ziemnych. Te zaś poprzedziła wymiana magistrali wodociągowej z azbestu na powszechnie dziś stosowane rury pcv.

 

Loading ....

Dziś mamy do dyspozycji szeroką na 4 metry jezdnię z nawierzchnią asfaltową i chodnik przy cmentarnym murze. Zmieniła się również organizacja ruchu na tej ulicy. Nie wjedziemy w nią od ul.Leśnej, gdyż na odcinku od wjazdu na parking Przychodni aż po wspomnianą już ul.Leśną obowiązuje tu ruch jednokierunkowy. Jedynie na krótkim odcinku od ul.Matejki do bramy Przychodni dopuszczony został ruch dwukierunkowy.

 

Loading ....

Ta jedna z najkrótszych miejskich ulic już w najbliższą niedzielę (19 sierpnia) zmieni swoją nazwę - na uroczystej Sesji Rady Miasta Mszana Dolna, poprzedzonej Mszą św. w kościele św. Michała Archanioła, patrona parafii i naszego miasta, radni podejmą uchwałę o nadaniu tej ulicy imienia nowego Patrona - będzie nim Ks. Józef Stabrawa, mszański proboszcz i dziekan, więzień obozów hitlerowskich i męczennik z Dachau (więcej w artykule poniżej).

 

Loading ....By wiedza była pełna,  informujemy również, że remonty obu ulic kosztowały razem niewiele ponad 393.025 tys. zł (ul.M.Konopnickiej 312.117 zł; zaś ul.Cmentarna 80.907 zł). Już w sierpniu nasz Samorząd otrzymał kolejną promesę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - za 150 tys. zł. remontowi poddamy najbardziej zniszczony odcinek ul. Słonecznej.

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1359.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/wakacji-nie-bylo.html