Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 30.11.2021r. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2019

Uroczystości katyńskie 

 

Loading ....

7 kwietnia 2019 r. w Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone „Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” oraz dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Patronat nad obchodami objęły samorządy Miasta Mszana Dolna, Gminy Mszana Dolna i Gminy Niedźwiedź.

 

Loading ....

Mszę świętą w intencji żołnierzy, policjantów, strażników granicznych zamordowanych przez sowieckie NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940 r.  oraz ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 r. odprawił  ks. proboszcz parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła- ks. Jerzy Raźny. Wydarzenia z 1940 r. powinny łączyć, a nie dzielić społeczeństwo. Musimy kształtować życie społeczne zgodnie z duchem solidarności i przebaczenia – mówił w homilii.

 

Loading ....

Uroczysty charakter nabożeństwa został podkreślony poprzez liczny udział pocztów sztandarowych miejscowych instytucji, oprawę muzyczną zapewnioną przez orkiestrę dętą OSP w Mszanie Dolnej, śpiew chóru męskiego im. ks. Hajduka oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łostówce. W Eucharystii udział wzięli Poseł na Sejm Arkadiusz Mularczyk   oraz przedstawiciele miejscowych samorządów.

 

Loading ....

Po nabożeństwie, przy dźwiękach marszowej muzyki w wykonaniu orkiestry dętej OSP w Mszanie Dolnej, nastąpił uroczysty przemarsz do parku miejskiego im. Rodziny hrabiów Krasińskich pod obelisk katyński i „dęby pamięci”. Przybyłych gości przywitał Zbigniew Jarosz, który jest pomysłodawcą i organizatorem uroczystości od 2013 r.

 

Loading ....

Następnie odśpiewano  „Mazurek Dąbrowskiego”  i wciągnięto bało - czerwonej flagę na maszt, sierż. Bogdan Schmidt ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Mszanie Dolnej odczytał apel poległych. Modlitwie w intencji pomordowanych przewodniczył ks. proboszcz  Jerzy Raźny.  Następnie głos zabrała Pani Burmistrz Anna Pękała, która mówiła o krzewieniu pamięci oraz świadomości i wydobywaniu dawno zapomnianej prawdy.

 

Loading ....

Spośród zaproszonych gości głos zabrał  Arkadiusz Mularczyk – poseł na Sejm RP, który mówił o skutkach, jakie spowodowała zbrodnia katyńska dla naszego narodu oraz  wspominał wydarzenia z 10 kwietnia 2010r.

 

Loading ....

- W dniu katastrofy byłem w Katyniu. Informacja była dramatyczna, tym bardziej, że nie wiedziałem dokładnie, kto ostatecznie poleciał tym samolotem. Te chwile będę pamiętać do końca życia. Jednak historia tej katastrofy jeszcze nie jest zamknięta – dodał.

 

Loading ....

Historyczny aspekt wydarzeń katyńskich z 1940 r. przybliżył Andrzej Milik przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, przywołując okoliczności masowych mordów dokonywanych przez NKWD.
- Preludium zbrodni katyńskiej był pakt Ribbentrop – Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 r. Związek Sowiecki zaatakował Polskę 17 września, kiedy upewnił się, że alianci zachodni nie przyjdą jej z pomocą – powiedział Andrzej Malik.

 

Loading ....

List okolicznościowy do uczestników uroczystości wystosowała posłanka na Sejm RP Barbara Bartuś.
Głos zabrali również Przewodnicząca Rady Powiatu - Ewa Filipiak, Wójt Gminy Niedźwiedź – Rafał Rusnak. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod obeliskiem przez delegacje władz państwowych, samorządowych, instytucji publicznych, oświatowych, stowarzyszeń i rodzin pomordowanych.

 

Loading ....

W trakcie oddawania czci ofiarom NKWD i ofiarom katastrofy smoleńskiej gimnazjaliści z Raby Niżnej, kierowani przez Katarzynę Wacławik, wykonali utwory muzyczne nawiązujące tematycznie do tragicznych wydarzeń z historii naszego Narodu. Występy młodzieży dostarczyły zgromadzonym pod obeliskiem katyńskim wielu wzruszeń, w  niejednym oku zakręciła się łza. Stały się też swoistym dopełnieniem Dnia Pamięci Ofiar Katynia w Mszanie Dolnej w 2019r. Na uwagę zasługuje dobór repertuaru i przejmująca interpretacja.

 

Loading ....

Na koniec uroczystości Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba podziękował wszystkim uczestnikom, którzy przyczynili się, aby ten dzień  pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrowy smoleńskiej  uczcić w sposób godny i doniosły.

 

Loading ....


Po uroczystości uczestnicy udali się na  wojskową grochówkę.


red i fot.

Paulina Kępa
Urząd Gminy w Mszanie Dolnej

TV28.pl

 

Tekst przeczytany: 275.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/uroczystosci-katynskie-201904.html