Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 24.04.2024r. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

Loading ....

Wielu z nas, żyjącym dziś w Mszanie Dolnej pewnie trudno uwierzyć, że na miejscu neogotyckiego kościoła św. Michała Archanioła jeszcze w wieku XIX stał kościółek drewniany. Ksiądz Prałat Wincenty Jankowski - ówczesny proboszcz mszańskiej parafii, w roku 1888 podjął decyzję o budowie kościoła murowanego. Zanim przystąpiono do budowy, nadsypano skarpę, by zyskać dodatkowe miejsce pod nową świątynię. Roboty budowlane ruszyły w roku 1891. W ciągu 10 lat wzniesiono na planie łacińskiego krzyża obecny kościół. Po śmierci budowniczego kościoła księdza Prałata Wincentego Jankowskiego, nowym proboszczem zostaje ks. Józef Stabrawa - kontynuując dzieło swojego poprzednika, zanim na dobre zamilkły armaty w toczącej się jeszcze I wojnie światowej, zleca wykonanie polichromii w mszańskim kościele profesorowi Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Juliuszowi Makarewiczowi. Krakowski artysta prace w Mszanie Dolnej rozpoczął, jak zapisano w parafialnych archiwach, 18 sierpnia roku 1918. Prace trwały dwa lata.

 

Loading ....


Przez ponad pół wieku polichromia nie była odnawiana - coraz bardziej było widać, że bez restauracji piękne malowidła ulegną zniszczeniu. Ówczesny proboszcz parafii św. Michała, Ksiądz Prałat Mieczysław Noworyta podejmuje decyzję i w latach 1971/72 dokonana zostaje gruntowna wymiana instalacji elektrycznej w świątyni. Nowe przewody poprowadzono po ścianach we wnętrzu kościoła. Nadarzyła się znakomita okazja, by dokładnie przyjrzeć się polichromii - nikt nie miał wątpliwości, że po ponad 50 latach jej odnowienie jest konieczne. Prac podejmuje się prof. Maciej Makarewicz - wnuk Juliusza, tego samego, który w latach 1918/20 wykonał pierwszą polichromię w mszańskim kościele. I znów przez dwa lata przestrzeń kościoła wypełniły drewniane stemple i rusztowania. Czasy to były inne od obecnych - wierni z całej mszańskiej parafii, na prośbę Księdza Prałata Mieczysława Noworyty gromadzili ... kurze jaja, niezbędne przy tworzeniu farb wykorzystywanych do odnowienia malowideł. W 1973 roku kościół św. Michała Archanioła kolejny raz ukazał się wiernym w pełnym blasku.

 

Loading ....


Na kolejne prace przy mszańskiej świątyni trzeba było czekać 30 lat - dopiero w roku 2003 nowy proboszcz Ksiądz Zdzisław Balon zabiera się energicznie do pracy. Wilgoć i pleśń pojawiają się w wielu miejscach na kościelnych murach - osuszanie fundamentów, nowa izolacja i posadzka wraz z podłogowym ogrzewaniem zakończyły pierwszy etap prac remontowych w kościele. Trzeba wspomnieć o pracach wokół świątyni - uprzątnięty i odwodniony teren i zagospodarowana, malownicza skarpa po której prowadzą schody do parkingu.

 

Loading ....


Rok 2007 przynosi kolejną zmianę w parafii - Księdza Zdzisława Balona zastępuje Ksiądz Jerzy Raźny. Jeszcze tego samego roku zapada wspólna decyzja Proboszcza i Rady Parafialnej o odnowieniu polichromii. Renowacji poddany został też drewniany główny ołtarz - prace konserwatorskie sfinansowali Państwo Lucyna i Piotr Skalscy z Krakowa - wój Piotra, Infułat Teofil Skalski był proboszczem w Mszanie Dolnej do roku 1958.

 

Loading ....


Zanim 10 marca 2012 roku odnowioną polichromię kościoła św. Michała Archanioła pobłogosławił Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, trudnego i bardzo wymagającego zadania podjął się Marek Hapek. Ale nim w rękach artystów pojawiły się pędzle, całą powierzchnię polichromii, a jest jej .... bagatela 2250 metrów kwadratowych, trzeba było odkurzyć, później umyć, specjalnymi zastrzykami wzmocnić zaprawę, kitem uzupełnić ubytki, odgrzybić i usunąć pleśnie, a na koniec zaimpregnować. Dopiero wtedy można było rozpocząć ostatni etap - malowanie. Oczywiście Marek Hapek nie pomalował całego kościoła sam. Pomagał mu w tym zespół konserwatorów - córka artysty - Ewa Dobromiła Hapek, Elżbieta Długopolska, Bernadeta Antolak i Edward Antolak.

 

Loading ....



Prace nad przywróceniem blasku naszej pięknej świątyni zakończyły się jesienią ubiegłego roku - nadarzyła się okazja, by odnowioną polichromię pobłogosławił i poświęcił sam Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz. Stało się podczas uroczystej Mszy św. podczas której Pasterz Diecezji Krakowskiej udzielił Sakramentu Bierzmowania 119 gimnazjalistom z Gimnazjum Miejskiego nr 2 w naszym mieście i rówieśnikom z gimnazjów w Łostówce i Mszanie Górnej. Wspólnie z Metropolitą Krakowskim mszę św. odprawiali Ks. Marek Wójcik - dziekan dekanatu Mszańskiego, o. Zygmunt Mikołajczyk - Proboszcz z Lubomierza, Ks. Piotr Pławecki - Proboszcz z Koniny, a także Gospodarz sobotniej uroczystości, Proboszcz Parafii św. Michała Archanioła Ks. Jerzy Raźny. Podczas swojej poprzedniej wizyty w mieście pod Lubogoszczą w październiku roku ubiegłego , Ksiądz Kardynał przekazał relikwiarz z kroplą krwi bł. Jana Pawła II Parafi Miłosierdzia Bożego, teraz zaś, tego zaszczytu dostąpiła Parafia - Matka. Od 10 marca 2012r. relikwiarz błogosławionego Papieża Polaka jest również w kościele pw. św. Michała Archanioła. 

 

Loading ....

 

Loading ....

 

Zdjęcia z uroczystości - Tadeusz Warczak. Dziękujemy za udostępnienie Adres skrzynki;    fotograf@diecezja.pl

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1570.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/swiety-michal-w-odnowionych-szatach.html