Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 03.12.2021r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Pożegnanie o. Norberta 

 

W wieku 80 lat zmarł ojciec Norbert Bajorek, który w ostatnich latach związany był z Mszaną Dolną. W Domu Zakonnym Sióstr Franciszkanek przy ul. Leśnej był kapelanem, Mieszkańcy miasta bardzo często mogli go spotkać konfesjonale.

Norbert Bajorek urodził się w 1934 roku w Węglówce na Podkarpaciu. Święcenia zakonne przyjął w 1959 roku. W Mszanie Dolnej pełnił swoją posługę od 1997 roku. Był franciszkaninem, a w ubiegłym roku, w uroczystość św. Jana Bożego, w kościele krakowskich bonifratrów, został przyjęty do zgromadzenia Braci Szpitalnych.

Był to człowiek wielkiego serca i umysłu. Erudyta, znawca prawa kanonicznego, biblistyki, doskonały kaznodzieja i mówca, wspaniały spowiednik i przewodnik po ścieżkach życia. A przy tym niezwykle pogodny, zawsze życzliwy i uśmiechnięty, chętny służyć pomocą i radą.

 

W czwartek, 18 grudnia odbyła się pierwsza część uroczystości pogrzebowych – w kościele parafialnym pw. Św. Michała o godz. 20:00 odprawiona została msza św. w intencji zmarłego.

 

W piątek, 19 grudnia druga część uroczystości. Po żałobnej mszy św., sprawowanej o godz. 12:00, franciszkanin spocznie na mszańskim cmentarzu parafialnym przy ul. Leśnej.

 

Będzie nam o. Norberta bardzo brakować. Wrósł w pejzaż naszego miasta, to wielka strata...


 

 

 

źródlo. portal limanowa.in

 

 

Loading ....

 

 

 

      Dnia 16 grudnia 2014 r. w Mszanie Dolnej zmarł w wielu 80 lat, w 64 roku życia zakonnego i 56 roku kapłaństwa O. Norbert Władysław Bajorek, jubilat w Zakonie i kapłaństwie.      O. Norbert urodził się dnia 19 czerwca 1934 r. w Węglówce k/Krosna jako syn Adama i Józefy z d. Rajchel. W latach 1940-47 uczęszczał do szkoły podstawowej w Korczynie. Po dwóch latach nauki w szkole średniej w Krośnie złożył podanie o przyjęcie do Zakonu Franciszkanów. Nowicjat odbył w Krakowie w latach 1950-51. Pierwsza profesję złożył 4 października 1951 r., po czym kontynuował szkołę średnią w Niższym Seminarium w Niepokalanowie. W latach 1953-59 studiował w Krakowie, najpierw filozofię u Dominikanów, a następnie teologię w naszym studium. Śluby wieczyste złożył 4 października 1955 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 stycznia 1959 r. W roku 1959/60 ukończył Studium Pastoralne, tzw. tirocinium.      W roku 1960 rozpoczął pracę duszpasterską i katechetyczną. Najpierw przez rok w Pieńsku, a następnie w Krakowie (1961-64), Legnicy (1964-66), Przemyślu (1966-69) oraz Jaśle (1969-77). Na kapitule prowincjalnej w r. 1977 został wybrany gwardianem w Jaśle. Urząd ten pełnił przez dwie kadencje. W 1983 r. powrócił na rok do Przemyśla, aby następnie udać się do Krosna, gdzie pracował aż do r. 1997 jako katecheta i wikariusz parafii, z przerwą w roku 1991/92, kiedy to Ks. Kard. Franciszek Macharski mianował go delegatem ds Zgromadzenia Braci Albertynów oraz mistrzem ich nowicjatu w Zakopanem. W roku 1990 oraz 1991 był także magistrem II nowicjatu dla polskich prowincji franciszkańskich. Na kapitule prowincjalnej w r. 1992 został wybrany kustoszem kapitulnym.       W roku 1997 został kapelanem domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mszanie Dolnej, którą to posługę pełnił przez 17 lat aż do śmierci. W wolnym czasie chętnie pomagał w duszpasterstwie w parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Pełnił także funkcje ojca duchownego w dekanacie Mszana Dolna. Był też spowiednikiem o konferencjonistą w różnych domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Przez większą część swojego kapłańskiego życia współpracował z Zakonem Szpitalnym św. Jana Bożego, czyli Bonifratrami, prowadząc dla nich rekolekcje zakonne i dni skupienia oraz wykłady z historii i duchowości ich Zakonu, a także pełniąc posługę spowiednika. Za to zaangażowanie został w r. 2013 ogłoszony Honorowym Członkiem Zakonu Bonifratrów. W r. 2013 zdiagnozowano u niego białaczkę, która była przyczyną śmierci o. Norberta.      Uroczystości pogrzebowe śp. O. Norberta Bajorka odbyły się w piątek 19 grudnia br. w Mszanie Dolnej. O godz. 12.00 w kościele pw. Św. Michała Archanioła odprawiona została Msza św. pogrzebowa, po której nastąpiło złożenie ciała Zmarłego na cmentarzu parafialnym.

 


O. Piotr Gryziec - sekretarz prowincji  

 

 

 

Tekst przeczytany: 2124.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/pozegnanie-o-norberta.html