Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

O lektorach dowiadujemy się już z lektury dokumentów podpisanych przez Papieża Korneliusza w roku 251 - ówczesny następca Piotra wymienia grupy duchownych, wśród których są i lektorzy. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa lektorat był stopniem wejściowym do stanu duchownego. Kandydaci zdobywali zaś wiedzę i potrzebne umiejętności przede wszystkim przez praktykę, ale już w roku 527 synod biskupów z Toledo polecił, żeby przyszłych lektorów uczyć i wychowywać w domu biskupa.

 

Loading ....

93 ministrantów z 9 parafii dekanatu mszańskiego do posługi lektora nie przygotowywało się w pałacu arcybiskupów krakowskich na ul.Franciszkańskiej 3, ale przez kilka tygodni, w wolne od nauki soboty, przyjeżdżało do Domu Parafialnego przy kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej i tu nabywało niezbędnych umiejętności i wiedzy, by podczas liturgii czytać słowo Boże wiernym zgromadzonym w kościele. Ktoś powie, że przecież dziś wszyscy umieją czytać, więc po co te "komedyje" ? Ano po to, żebyśmy podczas Mszy św. nie "cierpieli", kiedy do ambonki "dorwie" się ktoś, kto na jednym wdechu, nie zważając na przecinki, pytajniki i wykrzykniki, w sprinterskim tempie dotrze do końca tekstu i resztkami sił i powietrza wyrzuci z siebie "Oto Słowo Boże", lub czytając fragment z Apokalipsy św. Jana Apostoła, bardzo często rozpoczynający się od słów; "Ja, Jan ujrzałem..." będzie się tak śpieszył, że usłyszymy zbitkę słowną " Jajan ujrzałem".

 

Loading ....

Z tych między innymi powodów odpowiedzialni za właściwe przygotowanie przyszłych lektorów biskupi, wyznaczeni przez Konferencję Episkopatu uznali, że przyszły lektor musi w odpowiednim zakresie posiąść wiedzę z teologii biblijnej, liturgiki, sztuki śpiewania, fonetyki, a także formacji wewnętrznej. Młodzi chłopcy co sobotę więc gromadzili się w salach mszańskiego Domu Parafialnego i z uwagą słuchali tego, co mają im do powiedzenia prowadzący zajęcia księża, ale i osoby świeckie. Nad całością lektorskiego kursu czuwał ks. Tomasz Stec - dekanalny moderator służby liturgicznej, ale za poszczególną tematykę odpowiedzialność wzięli także inni kapłani pracujący w parafiach dekanatu mszańskiego - ks. Mateusz Korpak z parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, ks. Gracjan Hebda z Kasiny Wielkiej, ks. Konrad Kozioł z Kasinki Małej i ks. Piotr Róg z Niedźwiedzia. Wykładowcom w koloratkach pomagali świeccy nauczyciele - p. Monika Antosz-Grodzicka uczyła prawidłowej dykcji, zaś do śpiewania próbował przyszłych lektorów przekonać mszański organista p. Piotr Wójcik.

 

Loading ....

17 grudnia wieczorem, o godz.18 w kościele św. Michała Archanioła nowi lektorzy zostali uroczyście pobłogosławieni przez mszańskich dziekanów - ks. Marka Wójcika i ks. Jerzego Raźnego. Sam obrzęd ma bardzo symboliczny i piękny rytuał - nowi lektorzy w białych albach podchodzą dwójkami do celebransa i pozostając na klęczkach kładą prawą dłoń na księdze Pisma Świętego. Celebrans zwraca się do nich słowami; " Oto księga słowa Bożego. Poznajcie to słowo i wprowadzajcie je w czyn. Starannie przygotowujcie czytania biblijne i wiernie przekazujcie Objawienie Boże na duchowy pożytek wasz i wszystkich słuchaczy" Lekorzy odpowiadają; "Pragniemy to czynić szczerze i z radością. Amen"

Nowych lektorów usłyszą i zobaczą już w Boże Narodzenie parafianie ; z Kasiny Wielkiej - tam przybyło 12 lektorów, z Kasinki Małej - 7 lektorów, Mszany Górnej - 5 lektorów, Koniny - 9 lektorów, Raby Niżnej - 2 nowych lektorów, Niedźwiedzia - 19 lektorów, Poręby Wielkiej - 10 lektorów. Mszańskie parafie także wzbogaciły się o nowych lektorów. I tak w kościele św. Michała Słowo Boże czytać będzie teraz 13 nowych lektorów, zaś u sąsiadów ze wspólnoty Miłosierdzia Bożego, aż 16 chłopców przywdziało białe alby. Trzeba się z tego cieszyć i pogratulować pracującym z młodymi ludźmi kapłanom, również bardzo jeszcze młodym, ale przede wszystkim gratulacje i życzenia radości z posługi głoszenia słowa Bożego kierujemy do tych 93 młodych chłopców, którzy postanowili stanąć przy ołtarzu i dawać każdego dnia swoim życiem świadectwo rówieśnikom.

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1528.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/poblogoslawieni-moga-czytac-slowo-boze.html