Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 16.04.2024r. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych Andrzej Dębski, uczniowie, nauczyciele, ich rodziny oraz ks. Mateusz Korpak z parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej i franciszkanin z Karkowa – brat Piotr Dąbek uczestniczyli w trwającej 6 dni szkolnej pielgrzymce do Padwy, aby uczcić i przywieźć do Mszany Dolnej relikwie św. Antoniego z Padwy, które na stałe znajdą swoje miejsce w parafialnym kościele.
W pielgrzymce uczestniczyło 12 uczniów, 20 nauczycieli i pracowników wraz z rodzinami, pielgrzymka trwała od 26.04.2013 do 01.05.2013r.

 

Loading ....

Cel pielgrzymki, będący zarazem miejscem kultu świętego, nie został wybrany przypadkowo. Od 2008 roku Zespołowi Szkół Techniczno-Informatycznych patronuje św. Antoni z Padwy. Co roku, z okazji jego święta przypadającego na 13 czerwca, na hali sportowej jest odprawiana msza św. Jednak święty obecny jest w szkole na co dzień – w szkolnym holu, tuż obok gabinetu dyrektora znajduje się jego figura ufundowana przez poprzedniego dyrektora szkoły – Piotra Szerłomskiego. To zresztą z jego inicjatywy na patrona wybrano tego świętego, który jak się popularnie mawia, jest od zagubionych rzeczy i spraw beznadziejnych, choć tak naprawdę, patronuje przede wszystkim zagubionym ludziom. To jego wizerunek zawsze nosił w kieszeni dyrektor Szerłomski i, jak wielokrotnie zapewniał, to dzięki św. Antoniemu szkoła przetrwała niejednokrotne w swej ponad 40-letniej historii zawirowania, by teraz w końcu prężnie się rozwijać i stanowić jeden z lepszych ośrodków kształcenia w powiecie limanowskim.

 

Loading ....

 

Wybór św. Antoniego na patrona zaowocował także nawiązaniem współpracy z franciszkanami z Krakowa. Brat Piotr Dąbek będąc jeszcze studentem seminarium gościł w szkole wielokrotnie ze swoim zespołem Fioretti. Teraz jako animator zaprasza uczniów do ośrodka rekolekcyjnego w Harmężach koło Oświęcimia, przyjeżdża do szkoły, by organizować mini konferencje, a także by towarzyszyć przy tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. Wieloletnia znajomość i współpraca zaowocowała piękną przyjaźnią, dlatego brata Piotra nie mogło zabraknąć w tak ważnym dla szkoły momencie, jakim była pielgrzymka do Padwy, do której zresztą społeczność szkolna przygotowywała się od kilku miesięcy. Aby przybliżyć postać patrona, w szkole odbył się nawet konkurs dotyczący jego życia i działalności, a dla zwycięzcy nagrodą był bezpłatny udział w pielgrzymce.

Kulminacyjnym punktem wyprawa była Padwa. To tutaj pielgrzymi uczestniczyli w prywatnej mszy św., a następnie ojciec Sylwester Bartoszewski rezydujący w padewskiej Bazylice św. Antoniego przekazał na ręce dyrektora Dębskiego relikwie świętego. Pielgrzymi z Mszany Dolnej aż dwukrotnie odwiedzili Bazylikę, by modlić się przy grobie św. Antoniego oraz w Kaplicy Relikwii, ale także, aby zobaczyć tutejszy uniwersytet, na którym studiował m.in. Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski. Pielgrzymkę połączono także ze zwiedzaniem najpiękniejszych zakątków północnych Włoch, dlatego w planie podróży nie mogło zabraknąć Wenecji, Triestu, Bolonii, czy też pięknej nadmorskiej posiadłości Maksymiliana Habsburga w Miramare.

 

 

Loading ....

Życie dopisało kolejną kartę do historii opisanej powyżej - w ostatnią niedzielę (9 czerwca) podczas uroczystej Mszy św. w kościele Bożego Miłosierdzia, relikwie św. Antoniego z Padwy z rąk dyr. Andrzeja Dębskiego - Gospodarza ZSTI w Mszanie Dolnej otrzymał ks. Tadeusz Mrowiec - proboszcz drugiej mszańskiej parafii. W liturgii uczestniczyli nauczyciele, rodzice i uczniowie szkoły, której patronuje święty z Padwy. Nie zabrakło również franciszkańskich akcentów - z Krakowa przyjechał o. Radosław Długi. Zakonnik w brązowym habicie, takim samym jaki nosił św. Antoni z Padwy, całą niedzielę głosił kazania, a po każdej mszy św. podawał wiernym do ucałowania i oddania czci, doczesne szczątki włoskiego zakonnika zamknięte w relikwiarzu przedstawiającym jego postać. Antoni z Padwy dołączył do licznego grona świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, zgromadzonych w nowej mszańskiej świątyni staraniem pierwszego jej proboszcza, księdza Stanisława Parzygnata, a są to relikwie m.in bł. Jana Pawła II, św. Szczęsnego Felińskiego, św. Edyty Stein, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Anieli Salawy, św. brata Alberta Chmielowskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszko, św. o. Pio, czy błogosławionych Łucji, Hiacynty i Franciszka (dzieci z Fatimy)

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 2271.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/padwa-i-mszana-dolna-kto-nas-laczy.html