Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 03.12.2021r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2018

Nowa siedziba PTL w Mszana Dolna  

 

Loading ....

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Mszanie Dolnej zainaugurowało spotkania w nowej siedzibie, zlokalizowanej w budynku Gminnej Spółdzielni „Samopomoc chłopska” w centrum miasta. Oprócz miejsca na spotkania i obrady siedziba PTL-u stanowi swoistą izbę regionalną, w której zgromadzono dawne sprzęty codziennego użytku, zagórzańskie stroje, obrazy na szkle oraz wiele innych pamiątek. Dostępna stała się również specjalistyczna biblioteka Oddziału zawierająca m.in. komplet „Materiałów etnograficznych z powiatu limanowskiego”, „Ludu”, „Wierchów”, „Literatury Ludowej”, „Atlasu strojów ludowych” z całej Polski czy dzieł Oskara Kolberga i wiele innych.

 

Loading ....

 - Dzięki przychylności władz miasta, zwłaszcza burmistrza Józefa Kowalczyka oraz sekretarza Antoniego Roga, a także prezesa GS-u Jacka Wardyńskiego mamy wreszcie swój kąt – mówiła prezes PTL Teofila Latoś. Pragnę im za to serdecznie podziękować. Wygospodarowanie odpowiedniego pomieszczenia było dla nas bardzo ważne, ponieważ Oddział posiada bogatą bibliotekę naukową oraz ciekawe zbiory pamiątek z Mszany Dolnej i okolic, które nareszcie możemy wyeksponować i udostępniać.

 

Loading ....

Oddział PTL w Mszanie Dolnej powstał w 1947 r. Jego założycielem i pierwszym prezesem był dr Sebastian Flizak (1881-1972) zasłużony obywatel Mszany Dolnej. 70-letnia historia Oddziału obfituje w spore osiągnięcia, głównie publikacje naukowe i popularyzatorskie członków, którzy badali i opisywali region zagórzański pod kątem góralskiej tradycji i kultury.

 

Loading ....

- Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu i przygotowaniu naszej nowej siedziby – dodaje Teofila Latoś. Szczególnie członkom Oddziału oraz chłopcom z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wraz z ich wychowawcą Adamem Wietrzykiem. Bez ich pomocy nie udało by się tak sprawnie dokonać przeprowadzki. Jednocześnie zapraszamy do współpracy chętnych, szczególnie nauczycieli i pracowników kultury, zainteresowanych przeszłością naszego regionu

 

Loading ....


tekst i foto: K.C.

 

 

 

Tekst przeczytany: 743.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/nowa-siedziba-ptl-w-mszana-dolna.html