Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 03.12.2021r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Nie do wiary - a jednak ul. Stawowa zmieni oblicze  

 

 

Loading ....

Większość się cieszy, nieliczni narzekają, jeszcze inni zadroszczą, ale są i tacy, którzy tuż przed wejściem ekip budowlanych na ul. Stawową, postanowili jej opłakany stan uwiecznić na karcie pamięci swojego aparatu. Kilkanaście miesięcy temu ten sam cyfrowy kompakt zatrzymywał w kadrze Mój Rynek. Ta fotograficzna dokumentacja tylko wtedy będzie miała sens, jeśli zestawimy ją z nowym "obliczem" tych rejonów. Podobnie wypadałoby patrzeć na park, rynek, plac targowy, tereny po dawnym MPGK - tylko zestawienie starego z nowym pozwoli na obiektywną ocenę przemian. Jesienna aura sprzyja pracom budowlanym - mamy nadzieję, że rozpoczęty w tym tygodniu gruntowny remont ul. Stawowej uda się bez przeszkód doprowadzić do końca. Ogłoszony przez UM Mszana Dolna przetarg na " Przebudowę drogi gminnej - ul. Stawowej w miejscowości Mszana Dolna" rozstrzygnęła na swoją korzyść Firma JANDA z Łostówki. Autorem projektu przebudowy jest mgr inż. Janusz Burkat wspólnie ze swoimi współpracownikami.

 

Loading ....

Chyba nikt w Mszanie Dolnej nie miał wątpliwości, że ul. Stawowej ratować łataniem już się nie dało - ta gminna droga została wybudowana jeszcze w latach 70-tych ubiegłego stulecia i przez ponad 40 lat powstałe po każdej zimie ubytki "cerowano" - efektem takiej polityki była łata na łacie i dziura przy dziurze. Ale byli też "zadowoleni" ze stanu tej ulicy - okoliczni mechanicy, ale nie mieszkający przy Stawowej, żartując mówili, że nie będą już mogli oddawanych do naprawy aut z kłopotami zawieszenia, testować na tej drodze - przejechanie autem tam i z powrotem dawało 100% pewność, co do stanu amortyzatorów, resorów, wachaczy i innych elementów zawieszenia auta.

 

Loading ....

Rozpoczęty we środę remont zmieni dziurawą jak szwajcarski ser drogę w prawdziwie miejską ulicę o dobrym standardzie. Gwarantem, że tak będzie jest coraz częściej stosowana przez firmy nowatorska technologia budowy drogi. W Mszanie Dolnej już ją testowaliśmy z powodzeniem na 200 metrowym odcinku ul. Słonecznej oraz na ul. Spadochroniarzy. Teraz wielki frezujący kombajn pojawił się na ul. Stawowej - w ciągu jednego popołudnia poradził sobie z prawie 350 metrowym odcinkiem starej drogi. Przemielony "urobek" taśmociągiem był ładowany na ciężarowe naczepy - wróci jednak i posłuży, jako materiał na obustronne pobocza przy ulicy. Może trudno uwierzyć, ale ul. Stawowa w "wersji oryginalnej" miała nawet odwodnienie. Co prawda studzienki były "ślepe", ale dziewięć żeliwnych krat pod nawierzchnią mogły mylić. Przez lata żeliwne kraty pokryły kolejne warstwy bitumicznych łat - "spotkania" z nimi nie wytrzymały stalowe zęby potężnej frezarki, które łamały się jak zapałki przy każdym spotkaniu z ukrytym uzbrojeniem drogi sprzed lat.

 

Loading ....

Koszt remontu to nieco ponad 340 tys. zł - całość sumy to środki własne budżetu miasta. Co za te pieniądze zostanie wykonane na ul. Stawowej? W zakres prac wchodzą roboty rozbiórkowe i ziemne, ścięcie poboczy i uzupełnienie je tzw. destruktem pochodzącym z frezowania nawierzchni bitumicznej (średnia grubość poboczy to 10cm) Wykonane też zostaną studzienki wodościekowe z kręgów betonowych z wpustem deszczowym z kratką. Podbudowa drogi zostanie wzmocniona poprzez stabilizację chemiczną spoiwem cementowym. Kolejnym etapem będzie położenie zasadniczej podbudowy z klińca kamiennego, stabilizowanego mechanicznie z zaklinowaniem, o grubości 15cm. I etap ostatni - nawierzchnia bitumiczna. Dwie warstwy zakłada projekt - pierwsza zwana "wiążącą" z masy mineralno-asfaltowej o grubości 5cm i ta ostateczna, zwana też. "ścieralną", po której będziemy jeździć, o grubości także 5cm, z drobnoziarnistego betonu asfaltowego. Nie unikniemy z pewnością drobnych kłopotów - na czas realizacji kolejnych etapów z ulicy nie będzie można korzystać, ale do domów da się dojechać lokalnym "objazdem" pośród pól. Warto chyba uzbroić się w cierpliwość, bo za kilka dni i mieszkający w tej pięknej okolicy, jak i przyjeżdżający tu, będą mieć do swojej dyspozycji ul. Stawową, niby tę samą, a jednak inną i nie do poznania.
 

 

Postęp prac można śledzić w naszej galerii.

 

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 2103.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/nie-do-wiary-a-jednak-ul-stawowa-zmienia-oblicze.html