Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: poniedziałek, 15.07.2024r. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 Nasze Święto Konstytucji  

 

 

Loading ....

Obchody 225 rocznicy podpisania Konstytucji 3 Maja w naszym mieście skupiły się wokół Parafii Miłosierdzia Bożego. Już po raz trzeci "do siebie" zaprosił Ks. Proboszcz Tadeusz Mrowiec. W uroczystym przemarszu, który poprowadził naczelnik OSP Łukasz Popiołek, w asyście strzelców z Jednostki Strzeleckiej nr 2404 od Szkoły Podstawowej nr 1 do parafii przeszły wszystkie zaproszone poczty sztandarowe szkół, harcerzy, strażaków, myśliwych, rzemieślników, sportowców i samorządu.

 

Loading ....

Na Placu Św. Faustyny, po wyciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu, Burmistrz Miasta podziękował wszystkim za przybycie i poprosił Ks. Proboszcza o odprawienie mszy sw.  w intecji Ojczyzny i naszego miasta. Mszę św. koncelebrowali: ks. Infułat Franciszek Kołacz, ks proboszcz Tadeusz Mrowiec i ks. Rafał Piórkowski z Parafii Św. Michała Archanioła.

 

Loading ....

O historycznym znaczeniu Święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przypomniał w kazaniu ks. Proboszcz. Święto upamiętnia śluby lwowskie króla Jana Kazimierza i powierzenie opiece Matki Bożej podczas  potopu szwedzkiego. Ustanowienie święta Maryi Królowej Polski w dniu 3 maja miało podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni.

 

Loading ....

Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część ślubowań Jana Kazimierza – król zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość społeczną.  Oprawę mszy św. zapewnił Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka i Orkiestra OSP. Jednym z elementów podkreślających wspólne święto państwowe i maryjne było odśpiewanie Apelu jasnogórskiego.

 

Loading ....

Nie zabrakło również hymnu „Boże coś Polskę”. Na zakończenie uroczystości sztandary w musztrowym szyku wyszły w kościoła. Ostatnim punktem programu był uroczysty przemarsz na czele z Orkiestrą. Poczty sztandarowe miały okazję zaprezentować się raz jeszcze maszerując z powrotem na ul. Sienkiewicza. Tam jeszcze raz Burmistrz Józef Kowalczyk podziękował wszystkim za udział w uroczystości.
 

 

Loading ....

 

 

Red.

 

 

Tekst przeczytany: 1475.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/nasze-swieto-konstytucji.html