Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 03.12.2021r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Stare porzekadło mówi, że każdy kij ma dwa końce - z uroków zimy cieszą się dzieci, z radości zacierają ręce właściciele narciarskich stacji, zadowolenia nie kryją rolnicy. Po drugiej stronie "zimowej barykady" stoją właściciele dróg, energetycy i Samorządy za ich utrzymanie odpowiedzialne. Przez ostatnie lata naszą czujność "osłabiły" media - globalne ocieplenie, wiosna zimą, powtarzały jedne za drugimi. Uwierzyliśmy po trochu bajaniom, że w naszym klimacie zimy surowe należą już do historii. A tu taka niespodzianka? Zima w grudniu ? Ale jest to zjawisko jak najbardziej naturalne.

 

Loading ....


Do przetargu na zimowe utrzymanie naszym miejskich dróg przystąpiło aż 5 firm - po otwarciu ofert okazało się, że najbardziej korzystną przedstawił Kazimierz Dudzik - Firma CAT-BUD. Po raz pierwszy za zimowe utrzymanie wszystkich dróg na terenie Mszany Dolnej jest odpowiedzialny jeden wykonawca. Ze "śnieżnego" tortu uszczknął i ZGK - pracownicy tej miejskiej firmy odśnieżają parkingi, park miejski, plac targowy, parkingi przy OSP i Przychodni Miejskiej, a także przy cmentarzu i zatoczkę obok nowego dworca, a także deptak wzdłuż ul.M.M.Kolbego.

 

Loading ....


Z pewnością naszych Mieszkańców zainteresuje ile nas taka zima kosztuje? Żeby obraz był pełny, podajemy koszty utrzymania dróg i chodników w naszym mieście od sezonu 2006/2007 - tamtej zimy odśnieżaliśmy łącznie w całym mieście 29 km ulic miejskich i dróg osiedlowych i chodników, a z kasy miejskiej na ten cel wydatkowano 57.821,89 zł (nie wliczamy tu I półrocza roku 2006 - zima "połknęła" wtedy 111.540,44 zł).
Kolejny sezon zimowy to lata 2007/2008 - przybyło nieco kilometrów do odśnieżania - wypadało wyremontowane odcinki dróg w roku 2007, a także chodniki, odśnieżać. Stąd uzbierało się ich już 32 km i 160 mb. po obu stronach Mszanki. W budżecie na tę zimę musiano zagwarantować sumę 134.982,30 zł. Sezon zimowy AD 2008/2009 był jak do tej pory najkosztowniejszy, bo na konta firm odśnieżających nasze miasto przelaliśmy kwotę 263.171,30 zł. Za te pieniądze odśnieżane i posypywane było już 35 km i 150 mb. dróg lokalnych i chodników. Koszty odśnieżania dróg i chodników w sezonie 2009/2010 zamkły się sumą 228.747,44zł.

 

Loading ....


A jak przedstawia się sytuacja w sezonie zimowym 2011-2011 ? Przybyło kilka kilometrów nowych dróg, które również ujęte zostały w harmonogramie odśnieżania - po obu stronach Mszanki Firma CAT-BUD musi sobie poradzić z prawie 40 km dróg (dokładnie jest ich 39km824m) Na "walkę" z tą zimą zaplanowaliśmy kwotę 200.000 zł - z tej sumy za każdy odśnieżony kilometr drogi miejskiej płacimy 97,37zł brutto, zaś 1 godzina odśnieżania naszych chodników kosztuje nas 58,85zł. brutto. Na koniec jeszcze jedna refleksja, która może wywołać u wielu osób oburzenie - otóż zdarzają się, choć rzadko, narzekania na stan chodników.

 

Loading ....


Jak z pewnością zauważyli nasi Mieszkańcy po miejskich chodnikach uwijają się zgrabne ciągniczki z niewielkim pługiem - czy Samorządy muszą jednak te dodatkowe prace zlecać? Otóż nie - zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dbałość o należyty stan chodnika przylegającego do prywatnej posesji (dom, siedziba firm itp.) należy do właściciela. Straż Miejska odbiera często telefony z pretensjami,że oto śnieg z chodnika został zepchnięty na bramę czy furtkę do posesji. Gdyby trzymać się literalnie prawa, to zamiast małego pługa, winna w takich miejscach pojawić się Straż Miejska i właścicielowi posesji wypisać mandat karny w wysokości co najmniej 500 zł (to najniższy wymiar kary!) zaś Sąd może wymierzyć karę sięgającą nawet 5000 zł. Jeśli jednak chodnik biegnący wzdłuż prywatnej posesji nie przylega do niej bezpośrednio - jest oddzielony np. pasem zieleni, to obowiązek oczyszczania go ze śniegu i lodu spada na gminę (służby miejskie). Przepis ten reguluje również problem nadmiaru śniegu - co z nim zrobić? Otóż nie wolno śniegu z chodnika lub swojej posesji wyrzucić na jezdnię - składowany śnieg nie może powodować zakłóceń w ruchu pieszych, ale i samochodów. Także i w tym przypadku wysokość nałożonego mandatu zaczyna się od 500 zł. Ten sam akt prawny obliguje właścicieli posesji do usunięcia śnieżnych nawisów i sopli lodowych - i tu Straż Miejska może ukarać lekceważących ten przepis mandatem karnym od 50 do 500 zł. Do czasu usunięcia zagrożenia teren winien zostać oznaczony i wyłączony z ruchu pieszych i samochodów. Zima nie odpuszcza - apelujemy więc do naszych Mieszkańców by zadbali o bezpieczeństwo swoje i innych, przestrzegając obowiązującego prawa.
 

 

Loading ....

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1213.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/nasza-droga-zima.html