Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 Należy im się pamięć   

 

 

Loading ....

13 kwietnia 2016 roku w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona żołnierzom, policjantom, strażnikom granicznym zamordowanym przez sowieckie NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940 r. oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

 

Loading ....

Zorganizowanie wspólnych uroczystości to współdziałanie trzech samorządów: Gminy Niedźwiedź, Gminy i Miasta Mszana Dolna. O 8:45 poczty sztandarowe szkół i instytucji z terenu miasta  i gminy Mszana Dolna oraz  gminy Niedźwiedź zebrały się pod kościołem p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, gdzie o godzinie 9:00 odbyła się msza święta koncelebrowana przez dwóch mszańskich proboszczów.

 

Loading ....

Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, przybyła jednostka "Strzelec" nr 2404 przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, a oprawę mszy świętej zapewnił zespół "Mali Łostowianie". Ksiądz proboszcz Jerzy Raźny w swojej homilii zwrócił uwagę na szczególność okrucieństwa, jakie dotknęło naród polski i na to, że ważna jest pamięć kolejnych pokoleń. Te bolesne i okrutne wydarzenia to nasza historia i nie wolno nam o tym zapomnieć. Zamordowanym oficerom i żołnierzom należy się pamięć... My musimy o nich pamiętać.

 

Loading ....

Po mszy św.  nastąpił uroczysty przemarsz do parku miejskiego im. Rodziny hrabiów Krasińskich pod obelisk katyński. Tam ponownie zebrały się poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji, organizacji,  stowarzyszeń i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Uroczystość została zainicjowana wciągnięciem na maszt biało-czerwonej  flagi i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego.

 

Loading ....

Dowódca Oddziału ,,Strzelca’’ z Mszany Dolnej sierżant Bogdana Szmidt odczytał apel poległych.  Ks. proboszcz Jerzy Raźny poprowadził modlitwę za zmarłych. Reprezentujący krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Naleźniak wskazał na konieczność dążenia do poznawania prawdy dotyczącej  zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Słowa podziękowania za obecność na uroczystości i budowanie pamięci w imieniu Wiceministra Finansów – Wiesława Janczyka przeczytał Rafał Rusnarczyk – Radny Powiatu Limanowskiego. W imieniu Posła Józefa Leśniaka list w jego imieniu odczytał Przemysław Gajowski.

 

Loading ....

Ceremonii składania wiązanek kwiatów i zniczy pod obeliskiem towarzyszyło wykonanie utworów o tematyce katyńskiej przez gimnazjalistów z Raby Niżnej. Na zakończenie głos zabrali Burmistrz Mszany Dolnej - Józef Kowalczyk i Wójt Gminy Mszana Dolna - Bolesław Żaba, którzy złożyli  podziękowania organizatorom oraz wskazali na ogromne  znaczenie uroczystości patriotycznych w kształtowaniu tożsamości narodowej. Uroczystość prowadził Zbigniew Jarosz - nauczyciel ZPO w Mszanie Górnej, inicjator upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej. 

 

Loading ....

Po zakończeniu pierwszej części obchodów zebrani udali  się na stadion LKS Witów w Mszanie Górnej, gdzie odbył się IV Sztafetowy Bieg Katyński. Sportowa rywalizacja rozpoczęła się o godz. 12:00. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy ze szkół podstawowych. Po nich zaprezentowali się gimnazjaliści.

 

Loading ....

Najlepsi okazali się;

w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – SP nr 2 z Mszany Dolnej
II miejsce – SP z Poręby Wielkiej
III miejsce – SP z Kasiny Wielkiej

 

Loading ....

w kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce – gimnazjum z  Poręby Wielkiej
II miejsce – gimnazjum z Kasiny Wielkiej
III miejsce – gimnazjum z Raby Niżnej

 

Loading ....

Zwycięzcy uhonorowani zostali pucharami i medalami. Wszystkie reprezentacje otrzymały dyplomy. Startowało 18 drużyn z gminy Niedźwiedź i Mszana Dolna oraz miasta Mszana Dolna. Uczestnicy sportowych zmagań otrzymali napoje i rogaliki.

 

Loading ....

Koszty organizacji IV Sztafetowego Biegu Katyńskiego poniosły samorządy miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź. Zawody przygotowali i przeprowadzili nauczyciele ZPO w Mszanie Górnej  Ireneusz Nalepa i Zbigniew Jarosz.Kolejnym akcentem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej było spotkanie dr Pawła Naleźniaka z młodzieżą Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej.

 

Loading ....

Uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum przybliżone zostały fakty związane wymordowaniem ponad 20 tysięcy oficerów i urzędników II Rzeczpospolitej przez rosyjskie NKWD w 1940 roku.  Zdarzenia, które uroczyście upamiętniliśmy, miały duży wpływ na historię naszego narodu. Wszyscy jesteśmy zobligowani do zachowania pamięci o bohaterach z przeszłości.


Loading ....
 

 

Red.

Anna Wojtyczka kl. 1c
Patrycja Zoń kl. 1c
Zbigniew Jarosz

 

fot. UM 

Tekst przeczytany: 1296.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/nalezy-im-sie-pamiec.html