Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

To już tradycja, że w sierpniu gościmy w Niżnej, na Słowacji. Na doroczną plenerową imprezę Pltnicky Den zapraszają nas gospodarze tej niewielkiej, urokliwej i pięknie położonej nad brzegami rzeki Orawa, miejscowości. Mszańsko-niżniańska przyjaźń trwa już cztery lata. Choć po ostatnich samorządowych wyborach na fotelu starosty (słowacki wójt) w Niżnej zasiadł Jaroslav Rosina, polsko-słowacka przyjaźń na tej zmianie nie ucierpiała. Bardzo ciepło i serdecznie wspominamy poprzedniego starostę Eugena Dedinskiego, za czasów którego nawiązaliśmy ze słowacką gminą współpracę w ramach Euroregionu TATRY, ale przyjaźń ma wymiar szerszy, niż tylko ten osobowy (starosta-burmistrz) i źle by było, gdybyśmy się "pogniewali" na demokrację i mieszkańców Niżnej, że wybrali nowego starostę swojej gminy. Nic takiego się nie stało - Mszana Dolna i Niżna współpracują dalej, organizując wspólne imprezy w których uczestniczą Polacy i Słowacy.  W lipcu niżniacy byli w Mszanie Dolnej - starosta Jaroslav Rosina gościł u nas na Dniach Mszany Dolnej, zaś orkiestra gminy Niżna była ozdobą Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych organizowanych od kilku lat pod Lubogoszczą. W lipcu pogoda dla nas łaskawą nie była, za to wynagrodziła nam w minioną sobotę - i w Mszanie Dolnej, i w Niżnej sierpniowy wekend był wspaniały, za gorący nawet, szczególnie dla młodych piłkarzy, którzy już  przed godziną 7 rano wyjechali z Mszany Dolnej w kierunku Niżnej. 

 

Loading ....

O godzinie 9.oo na stadionie FK Niżna rozpoczęła się sportowa część Pltnickego Dnia. W piłkarskim turnieju wystąpiły trzy drużyny. Oprócz naszej ekipy prowadzonej przez Grzegorza Szynalika popularnego "Gegona" w szranki stanęły ekipy z Niżnej i Podbiela. Młodzi piłkarze z KS Turbacz udzielili srogiej lekcji futbolu swoim kolegom ze Słowacji. Podobnie, jak w roku ubiegłym do domu wrócili z pięknym pucharem zwycięzców turnieju. Z kronikarskiego obowiązku przypomnimy wyniki meczów naszych piłkarzy. W meczu inaugurującym turniej KS Turbacz pokonał gospodarzy imprezy FK Niżna 4:1, by w kolejnym spotkaniu podwoić bramkową zdobycz. Młodzi piłkarze z Podbiela musieli "przełknąć" gorycz porażki w stosunku 8:1 dla gości z Polski. Najlepszym snajperem mszańskiej drużyny okazał się zdobywca czterech bramek Dominik Dawiec. Trzy bramki zdobył Kacper Kołodziej.

 

Loading ....

 

Puchar i gratulacje zwycięzcy odebrali z rąk starosty Niżnej i burmistrza Mszany Dolnej. W czasie, kiedy młodzi piłkarze fetowali tryumf, do Niżnej dojeżdżali strażacy z Mszany Dolnej. W autokarze i samochodzie ratownictwa drogowego miejsca zajęli muzycy z Orkiestry Dętej OSP Mszana Dolna, strażacy, szefostwo OSP w naszym mieście i kilkoro mieszkańców. Po sutym obiedzie w miejscowej szkole, nasza orkiestra w galowych strojach i pod batutą Mikołaja Kasprzyka defiladowym krokiem zameldowała się pod pachnącą jeszcze nowością trybuną na miejscowym stadionie. Przy uroczystych fanfarach symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie starosta Rosina i burmistrz Filipiak. Warto dodać, że plastikowe krzesełka to owoc środków unijnych, z których gmina Niżna, podobnie jak Mszana Dolna, korzysta dzięki współpracy w ramach Euroregionu TATRY.

 

Loading ....


Najważniejszym punktem Pltnickego Dnia jest jednak spływ na przygotowywanej od rana drewnianej tratwie . To stary zwyczaj, który przetrwał do naszych czasów - śpiewy i modlitwa towarzyszą pracy niżniańskich flisaków i cieśli przygotowujących tratwę ze świeżych drewnianych bali. Gospodynie w ludowych strojach częstują regionalnymi przysmakami zgromadzonych na brzegu mieszkańców i gości. Punktualnie w samo południe tratwa odbija od brzegów Orawy i płynie ok. 3 km z nurtem rzeki. Flisacy w bogatych strojach i szczęśliwi wybrańcy, wśród których jest zawsze miejscowy starosta, dostępują zaszczytu spływu Orawą. Na przewieszonych nad rzeką kładkach i mostach gromadzą się licznie widzowie.

 

Loading ....

 

Godziny popołudniowe zarezerwowane są dla zespołów folklorystycznych, których na Słowacji jest bez liku. Nie ma chyba miasteczka, a już na pewno wioski, gdzie nie byłoby jednego, a często i dwóch zespołów regionalnych. Bogactwo tańca, gwary i strojów zachwyca każdego, szczególnie nas, przybyszów z drugiej strony Tatr.

 

Loading ....

 

Kiedy na scenie pojawili się górale z Suchej Hory wydawało się, że to nasi grają, ale kiedy góralskie nuty ubogacił śpiew, wiedzieliśmy, że to górale, ale ze Słowacji. Program występów został tak ułożony, by widzów nie zanudzić - gawędy i góralskie śpiewy, sceny z codziennego życia sprzed kilku wieków na Słowacji i ludowe tańce, przeplatały się z koncertami innych zespołów.

 

Loading ....

 

Gwiazdą Pltnickiego Dnia była nasza mszańska Orkiestra Dęta OSP - Słowacy, gdy usłyszeli naszych muzyków na Dniach Mszany, nie wyobrażali sobie, by ich plenerowa impreza mogła się odbyć bez orkiestry spod Lubogoszcza. Szkoda jedynie, że do Niżnej mszańscy muzycy wybrali się w składzie mocno okrojonym - może nadarzy się jeszcze okazja, by zaprezentować się słowackiej publiczności w pełnej krasie (pełnym składzie), bo tylko wtedy można pokazać prawdziwą siłę orkiestry. Mimo, że w składzie osłabionym trwający ponad 30 minut koncert został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Na koniec starosta Rosina wręczył dyrygentowi Mikołajowi Kasprzykowi puchar, zaś sam odebrał z rąk Prezesa OSP Stanisława Antosza sympatyczną maskotkę i ... gaśnicę, bynajmniej nie proszkową, ale użyta prawidłowo i z umiarem, potrafi ugasić ... pragnienia.

 

Loading ....

 

Gdy na scenie pojawiały się kolejne zespoły regionalne, na murawie stadionu trwały przygotowania do strażackich zawodów. Hasicke vozidla (czyt. samochody strażackie) ustawiły się wzdłuż bieżni - mszański samochód ratowniczy nie ustępował klasą podobnym jednostkom z Trsteny i Suchej Hory i stanowił bardzo ciekawy obiekt do zwiedzania dla najmłodszych uczestników pikniku.

 

Loading ....

 

Nasi strażacy udostępnili maluchom gaśnice, strażackie chełmy, dzieciaki mogły uruchomić syrenę alarmową i zrobić sobie fotkę w pełnym "umundurowaniu". Pokazy strażackiej sprawności polegające na jak najszybszym połączeniu strażackich węży, uruchomieniu motopompy i podaniu wody na stanowiącą ostatni element linii, czyli prądnicę, zakończyło efektowny pokaz. Nasi strażacy po wykonaniu zadania na niebieskim niebie "skrzyżowali" strumienie wody, tworząc wielką, mokrą i chłodzącą literę "X" - wykorzystali to widzowie i w opadającym "deszczu" wszyscy ochoczo się ochłodzili.

 

Loading ....


Zawody nie były ostatnim akcentem wieczoru - festyn trwał jeszcze długo, zaś najwytrwalsi wrócili do domów po godzinie 2 w nocy. My tak długo nie wytrzymaliśmy i po 23 zameldowaliśmy się już w Mszanie Dolnej, wszak nazajutrz Orkiestra z samego rana, bo już o 6.oo wyjeżdżała na doroczny odpust do Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Loading ....

 

Tutaj można obejrzeć relację TV ORAVIA z Pltnickego Dnia.  

 

Więcej zdjęć w naszej galerii.

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1562.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/nad-orawa-u-przyjaciol-slowakow.html