Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 30.11.2021r. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2010

   3 października roku 2010 z pewnością zapisze się jako jedna z najważniejszych dat w historii naszego miasta - powody są co najmniej dwa. Dołączyliśmy do miast, które za Patrona obrały Michała Archanioła oraz wzbogaciliśmy się o sztandar - z historycznym herbem z jednej i nowym Patronem św. Michałem z drugiej strony.

 

Loading ....

    Uroczystościom przewodniczył Metropolita Krakowski i Honorowy Obywatel Mszany Dolnej J.E. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, a wśród Gości przybyłych na zaproszenie Samorządu i obu Parafii do miasta pod Lubogoszczą byli m.in. Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Senator RP Stanisław Kogut, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, Wicestarosta Limanowski Franciszek Dziedzina, Radni Sejmiku Małopolskiego Barbara Dziwisz i Grzegorz Biedroń, a także Komendant PSG w Sromowcach ppłk. Dariusz Gizicki i Honorowy Obywatel Mszany Dolnej Jan Winter. Honorowe miejsca na uroczystej Sesji Rady Miasta,którą świętowanie się rozpoczęło, zajęli rajcowie obecnej kadencji. Nie zabrakło też wójtów - sąsiadów Janusza Potaczka z gminy Niedźwiedź i Tadeusza Patality z gminy Mszana Dolna, Radnych i Burmistrzów minionych kadencji, dyrektorów i kierowników instytucji samorządowych i mszańskich firm. Miejsca przy Metropolicie Krakowskim zajęli księża Proboszczowie - Ks. Jerzy Raźny i Ks. Stanisław Parzygnat.

 

Loading ....
    Zanim jednak rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Miasta, przed budynkiem mszańskiego magistratu na Gości czekały poczty sztandarowe, nasza Orkiestra Dęta OSP, oddział galowo ubranych strażaków-ochotników i Zagórzanie w swoich barwnych strojach. Kardynała Dziwisza po staropolsku przywitali chlebem i solą zagórzańscy Gospodarze, a słowa powitania skierował do Dostojnego Gościa Przewodniczący Rady Miasta Eugeniusz Sieja, zaś Burmistrz Tadeusz Filipiak dziękując Krakowskiemu Metropolicie za przybycie do Mszany Dolnej, poprosił o odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy - "wyrytego w kamieniu świadectwa tej historycznej chwili".

 

 

Loading ....

    Odsłonięcia tablicy na prośbę Kardynała Dziwisza dokonali wspólnie z Dostojnym Gościem, Proboszczowie mszańscy i Gospodarze Miasta. Chwilę później krótka modlitwa i święcona woda spłynęła po tablicy. Jeszcze tekst wyryty w kamieniu odczytał prowadzący uroczystości Marian Wójtowicz i wszyscy udali się do Sali Narad Urzędu Miasta. Obradom uroczystej Sesji Rady Miasta przewodniczył Eugeniusz Sieja - po powitaniu Gości i przedstawieniu programu tego specjalnego zgromadzenia, kolejny raz głos zabrał burmistrz Tadeusz Filipiak - "... bez mała dwa lata trwały nasze starania i przygotowania do tego dnia. Panu Bogu i wielu ludziom dziś chcemy z całego serca podziękować. Za wsparcie i dobre rady naszym proboszczom, paniom i panom Radnym Rady Miasta za zaangażowanie i wielką życzliwość dla tej sprawy. Słowa szczególnej podzięki kieruję do Księdza Kardynała za przychylność i błogosławieństwo dla naszego zamysłu, by prosić Stolicę Apostolską o zgodę na ogłoszenie i uznanie św. Michała Archanioła Patronem Mszany Dolnej .... Wśród tych, którym dziękuję, nie może zabraknąć jeszcze dwóch osób - ks. Zdzisława Balona i burmistrza Chrzanowa Ryszarda Kosowskiego - kiedy dzieliłem się z nimi naszymi zamierzeniami, niemal jednomyślnie zawołali: nie zastanawiajcie się, do dzieła ... ".


Loading ....
   Tekst watykańskiej Kongregacji podpisany przez jej Prefekta Kardynała Antoniego Canizaresa Lloverę z dnia 21 listopada 2009 roku odczytał Wiceprzewodniczący Rady Miasta Robert Rataj, a Radni przez aklamację reskrypt uznający Michała Archanioła Patronem Mszany Dolnej przyjęli. Oryginał, pięknie oprawiony, zaprezentował zebranym w sali Przewodniczący Rady Miasta Eugeniusz Sieja - watykański dokument zawisł na przygotowanym wcześniej poczesnym miejscu, wśród portretów siedmiu Honorowych Obywateli Mszany Dolnej. Szczególnym świadkiem tych niezwykłych chwil był sztandar naszego miasta - dar samorządowców i pracowników Urzędu Miasta, a także instytucji samorządowych. Pierwszy poczet wybrali spośród siebie Radni, a utworzyli go Jan Szynalik, Stanisław Dziętło i Wacław Wacławik. Tuż przy trójce rajców, przepasani biało-czerwonymi szarfami stali Mieszkańcy Mszany Dolnej - Panowie Michał Antosz ze Słomki, Michał Antosz z ul. Słonecznej i Michał Antosz z ul. Orkana. To oni stanowili ten szczególny poczet złożony z Mieszkańców noszących imię Michał - to im w sposób symboliczny, już po poświęceniu w kościele, miejski sztandar przekazał burmistrz Tadeusz Filipiak.

 

 

Loading ....

   Przy dźwiękach marsza orszak ulicami miasta przeszedł do parafialnej świątyni - dla naszego Gościa z Franciszkańskiej 3, ta wizyta miała też szczególny wymiar - Metropolita Krakowski po raz pierwszy od czasów, gdy objął Stolicę św. Stanisława w Krakowie, przekroczył progi kościoła św. Michała w naszym mieście. Uroczystą Eucharystię wraz z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem koncelebrowali kapłani pochodzący z naszego miasta - infułat Jakub Gil, prałat Jan Franczak, księża Stanisław Jania, Wacław Kozicki i Robert Krzysztofiak, a także księża, których kapłańska droga prowadziła przez miasto pod Lubogoszczą - Ks. Franciszek Pacana, Ks. Marek Spólnik, Ks. Tadeusz Dziedzic, Ks. Marian Pogórny, Ks.  Ks. Zdzisław Balon i Ks. Rafał Ryczek, oraz obaj mszańscy proboszczowie - Ks. Jerzy Raźny i Ks. Stanisław Parzygnat.

 

Loading ....

    O godną i piękną oprawę liturgii zadbali chórzyści ze swoim dyrygentem Piotrem Wójcikiem i Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Rataja. Po homilii, w której kardynał Dziwisz przypomniał wiernym, że "...patronat św. Michała Archanioła nad Mszaną Dolną, to nie tylko powód do dumy, ale to nade wszystko wyzwanie i konieczność dawania świadectwa, to wierność zawołaniu Któż jak Bóg ..."

 

Loading ....

 

Loading ....


   Po homilii do ołtarza podeszli Radni z nowym sztandarem - nad pochylonym płótnem z jednej strony biało-czerwonym, na którym widnieje historyczny herb, a z drugiej św. Michał Archanioł, Celebrans odmówił modlitwę, a święcona woda dokonała aktu jego pobłogosławienia. Ksiądz Kardynał ucałował nowy sztandar, oddając w ten sposób szacunek i hołd. Przed sztandarem uklękli i ucałowali jego rąbek Przewodniczący Rady Miasta Eugeniusz Sieja i Burmistrz Tadeusz Filipiak. Po prezentacji nowopoświęconego sztandaru przy dźwiękach podniosłych fanfar, drzewiec z płótnem z rąk burmistrza przejął poczet Michałowy - to mieszkańcy Mszany Dolnej o których piszemy wyżej. Msza święta zakończyła się procesją eucharystyczną, której przewodniczył Metropolita Krakowski.

 

Loading ....

   Po południu naszym miastem zawładnęli Aniołowie - prawie 300 skrzydlatych duchów przeszło ulicami miasta aż na plac pod kościelną skarpą. Tam na estradzie podziwialiśmy anioły ze wszystkich mszańskich przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych - słowa podzięki kierujemy do wychowawców, rodziców i dyrektorów tych placówek, że odpowiedzieli tak pięknie na tę inicjatywę. Nagrodą za trudy "bycia aniołem" były słodkie łakocie.

 

Loading ....

    Po aniołach na scenę tanecznym krokiem wkroczyli młodzi ludzie z Zespołu Regionalnego "Dolina Mszanki" z Mszany Górnej - skoczna góralska muzyka rozgrzała marznących już nieco widzów. Gdy słońce powoli zmierzało ku horyzontowi na scenie pojawili się muzycy z Orkiestry Dętej OSP z naszego miasta. Trzęsły się mury górującego nad placem kościoła św. Michała, gdy młodzi trębacze, klarneciści i puzoniści zadęli w swoje instrumenty. Nic dodać - klasa sama w sobie!

 

Loading ....

    Kilka chwil po 17 z głośników popłynęła piękna maryjna pieśń  "Maryjo, śliczna Pani ..." - oznaczało to, że swój koncert w Mszanie Dolnej rozpoczyna Eleni. Znane i lubiane przeboje, nowe i całkiem świeże, śpiewane po grecku i po polsku, zakrólowały na scenie. Kostas Dzokas, menager i dobry duch grupy, choć chory, bawił publiczność opowiastkami i anegdotami z historii wspólnie spędzonych na estradzie lat z Eleni. Koncert skończył się już po zachodzie słońca - Eleni do wspólnego śpiewu znanej na całym świecie Barki, zaprosiła wszystkie dzieciaki. Bukiet czerwonych róż i widok naszego kościoła rysowany na czerpanym papierze - to prezenty wręczone tej znanej i cenionej artystce.

 

Loading ....

    Gdy nasi Goście z Poznania odjeżdżali na kolację do gościnnych progów Sióstr Franciszkanek na ul. Leśną, smyki ciągnięte wprawną ręką łąckich górali rzewnie zagrały - to kapela z Łącka przygotowywała nas na ostatni tego dnia punkt programu. Kiedy noc na dobre już zapadła nad Mszaną Dolną, bezchmurne tego dnia niebo rozbłysło ferią fantazyjnych ogni, którym towarzyszyła muzyka Vangelisa i J.M. Jarre. I tak zakończył się ten wielki i historyczny dzień w naszym miasteczku u stóp Lubogoszcza.

 

Loading ....


   Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ten dzień zapadł w naszych sercach na zawsze - a byli to Radni Rady Miasta Mszana Dolna, pracownicy UM, Starostwo Powiatowe w Limanowej, strażacy OSP Mszana Dolna i Orkiestra, chórzyści, policjanci z komisariatu w Mszanie Dolnej i limanowskiej "drogówki", strażnicy miejscy, pracownicy MOK-u i ZGK, dyr. INCO p.Jerzy Łabuz, księża Paweł Rybski i Tadeusz Skupień, członkowie obu Rad Parafialnych tworzących grupę odpowiedzialną za przygotowanie uroczystości, właściciele Pensjonatu JANDA i Wacek Laba z Krakowa - który uroczystość bezinteresownie utrwalił na fotografii.

 

  Więcej zdjęć w naszej GALERII (kliknij).
 

Red.

 

Tekst przeczytany: 2722.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/mszana-dolna-ze-sw-michalem-archaniolem.html