Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 16.04.2024r. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

Mszana Dolna  w samorządowej ekstraklasie Małopolski

 

"Ranking Gmin Małopolski przygotowany przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie kolejny raz stwarza okazję do przyjrzenia się stanowi rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu. Z jednej strony prezentuje i zestawia niektóre liczby z gminnych budżetów, z drugiej jest narzędziem analizy szans - tych straconych i tych potencjalnych, jakie mają małopolskie samorządy w sferze społecznej. (...) Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu; Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. O ile w tej edycji rankingu na pozycjach medalowych nie doszło do znaczących zmian, to w najlepszej dwudziestce znalazło się aż pięciu debiutantów. Zdobyty w zeszłym roku tytuł najlepszej gminy w Małopolsce obroniła Krynica-Zdrój. Pozostali laureaci tegorocznego Rankingu to gmina Niepołomice i Myślenice" - tak we wstępie do swojego artykułu zamieszczonego we wrześniowym numerze "MISTiA na Szlaku" pisze Piotr Modrzewski z Centrum Analiz Strategicznych i dalej "... do samorządowej elity dołączyły gminy Wierzchosławice, Zator, Trzciana, m. Mszana Dolna oraz Kocmyrzów-Luborzyca”.
 
Siedemnasta pozycja wśród 179 gmin Małopolski to duże osiągnięcie dla Mszany Dolnej. Miejsce pośród 20 najlepszych małopolskich gmin pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego wystawia Samorządowi Mszany Dolnej wysoką notę. Ranking przygotowany już po raz trzeci przez krakowską MISTiĘ różni się zdecydowanie od plebiscytów i konkursów, które czasem z rzetelnością mają niewiele wspólnego. MISTiA do swojego Rankingu nie zaprasza gmin, samorządy nie wpłacają "wpisowego" i nie są proszone o dostarczanie takich, czy innych danych. Te uznane przez specjalistów Instytutu za najbardziej miarodajne w ocenie czy gmina "śpi" czy też korzysta z możliwości, jakie daje np. nasze członkostwo w UE, MISTiA wyszukuje samodzielnie. I tak przy ustalaniu kolejności w samorządowej ekstraklasie brano pod uwagę np. wydatki majątkowe inwestycyjne na 1 mieszkańca, wydatki na administrację publiczną na 1 mieszkańca, ale też ilość środków europejskich pozyskanych przez gminę w przeliczeniu na 1 mieszkańca, a nawet ilość czytelników w bibliotekach publicznych i wyniki egzaminów szóstoklasistów i testów gimnazjalistów.
 
 
 
Mszana Dolna się zmienia, dzieje się to na naszych oczach. Dostrzegają to szczególnie przyjeżdżający do nas Goście. Widzą to specjaliści od gospodarki i rozwoju. To bez mała ośmiotysięczne miasteczko w Beskidzie Wyspowym coraz śmielej dopomina się o zauważenie na mapie Małopolski i coraz częściej jest dostrzegane i zbiera pochlebne oceny. Mszana Dolna nie przespała czasu, kiedy strumień unijnych środków napłynął do Polski. Nie zamierzamy także teraz "ucinać sobie drzemki", gdy rewitalizacja jest na ostatnich metrach przed metą, gdy główne ulice Mszany Dolnej są odbudowane z pozyskanych funduszy, gdy infrastruktury sportowej zazdroszczą nam miasta o wiele większe od nas. Myślimy wciąż, co jeszcze można poprawić, ulepszyć? W roku przyszłym oddamy naszym, ale i okolicznym rolnikom nowe, funkcjonalne targowisko, spróbujemy na terenach w centrum miasta zaprojektować, a zaraz potem zdobyć środki na Miejskie Centrum Kultury mieszczące pod jednym dachem dziś rozproszone instytucje kultury (MOK, Biblioteka, PTL ze swoimi bezcennymi zbiorami). Jeszcze w tym roku za pozyskane środki remontowi zostanie poddany kolejny zrujnowany przez wartką wodę 200 metrowy odcinek ul. Słonecznej. Zmieni się także otoczenie Miejskiej Przychodni - kilkudziesięcioletnią "trylinkę" na parkingu dla pacjentów i betonowe połamane płyty na chodnikach, zastąpi betonowa kostka. Mszana Dolna boryka się też z deficytem wody pitnej - wielu chciałoby ten problem spersonalizować i wskazać z nazwiska i imienia winowajcę, ale na brak wody narzeka prawie cała Małopolska i Mszana Dolna nie jest tu wyjątkiem. Nie patrzymy biernie na ten problem - trwa kompletowanie niezbędnej dokumentacji, bo bez niej o środki zewnętrzne wystąpić się nie da.  
Na sukces Mszany Dolnej pracuje wiele osób – samorządowców, społeczników, inwestorów, ale też zwykłych mieszkańców. Im wszystkim należą się słowa podziękowania za rozwój miasta, który odzwierciedla opisany ranking.
 
 
Tekst przeczytany: 1749.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/mszana-dolna-w-samorzadowej-ekstraklasie-malopolski.html