Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014
Mszana Dolna - biblijne Emaus
 
 

Do biblijnego Emaus z Jerozolimy było raptem 11 km. - dwaj Apostołowie w dzień zmartwychwstania Jezusa szli polną drogą i żywo dyskutowali o tym, co się wydarzyło w ciągu minionych trzech dni. Zajęci rozmową nie rozpoznali zmartwychwstałego Chrystusa, który w drodze przyłączył się do nich, przysłuchując się ich burzliwej dyskusji. Kiedy dotarli do Emaus, towarzysz ich podróży, jak pisze Ewangelista Łukasz, sprawiał wrażenie jakby chciał iść w dalszą drogę i wówczas padło z ust jednego z Apostołów to piękne zdanie: "...zostań z nami, gdyż ma się już ku wieczorowi i dzień się już nachylił". Co było dalej? Wiemy, bo fragment tej biblijnej opowieści słyszeliśmy niedawno w naszych kościołach. Przywołujemy tę przypowieść dlatego, że już niebawem do naszego miasteczka przyjadą młodzi ludzie z różnych zakątków Polski - z Warszawy, Gdańska, Poznania, Bytomia, Sosnowca, Złocieńca i Krakowa,  ale też z Sambora na Ukrainie i Burgas w Bułgarii. Wszyscy muszą przebyć zdecydowanie więcej, niż te biblijne 11km. by dołączyć do wielkiej rodziny wspólnot parafii prowadzonych przez Księży Zmartychwstańców. Bliżej niż z Jerozolimy do Emaus, będą mieć jedyni ministranci i lektorzy z parafii w Mszanie Górnej. Na trzy majowe dni Mszana Dolna dla niemal 400 chłopców i dziewcząt - ministrantów, lektorów, członków zespołów muzycznych i scholi parafialnych, stanie się biblijnym Emaus - to właśnie pod Lubogoszczą młodzi ludzie ze swoimi duszpasterzami chcą przeżyć radosne spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym.
 
 
Ksiądz Jan Kaczmarek CR, dyrektor Centrum Powołaniowego "EMAUS" w Mszanie Górnej mówi, że organizowane od 21 już lat spotkania mają na celu budowę wielkiej rodzinnej wspólnoty przekraczającej granice parafii. W czasie tych dni jest czas na modlitwę z Eucharystią, jako centrum, ale i na zabawę połączoną ze sportowymi zmaganiami. Mini-Emaus to również okazja do wymiany doświadczeń na gruncie liturgicznym - przecież każda grupa przyjeżdża z innego rejonu Polski, a nawet z zagranicy. By takie ogromne przedsięwzięcie się udało, potrzeba dobrej współpracy wielu ludzi i instytucji. Władze Zakonu Księży Zmartwychstańców pewnie same nie podołałyby temu zadaniu - za każdym więc razem, kiedy Mini-Emaus ma zagościć w naszym mieście, już na kilka miesięcy przed majem rozpoczynają się rozmowy pomiędzy organizatorami, a tymi, którzy mogą w tym wielkim dziele pomóc. A są to instytucje samorządowe miasta i gminy Mszana Dolna. Młodych ludzi trzeba gdzieś ugościć - zapewnić pożywienie, dach nad głową, udostępnić obiekty sportowe, zarezerwować godzinę mszy św. w kościele.
 
 
Uczestnicy zjadą do Mszany Dolnej już w najbliższą środę (30.04) - ponad 150 z nich zamieszka w mszańskiej "jedynce". Będą korzystać z hali i boiska, podobnie jak pozostali uczestnicy Mini-Emaus. Ich rywalizację będziemy mogli oglądać także na stadionie miejskim przy ul.Spadochroniarzy i kompleksie boisk przy ul. J.Marka, czyli na popularnym Orliku. Każdego dnia wszyscy będą uczestniczyć w Eucharystii - 1 maja o godz. 18.00 cała wspólnota Mini-Emaus zgromadzi się w kościele Miłosierdzia Bożego. Obecność tak ogromnej rzeszy młodych ludzi to dla nas powód do radości i dumy, że to właśnie Mszanę Dolną na miejsce spotkania wybierają chłopcy i dziewczęta z odległych zakątków Polski. Jeśli do nas wracają, to znaczy, że było im tu dobrze, że dobrze wśród nas się czuli, że Mszana Dolna im się podoba. Podejmijmy ich po góralsku - serdecznie, ciepło i z życzliwością.
 
 
Plan XXI Mini-Emaus
Mszana Dolna, 30 IV - 3 V 2014
 
Środa, 30 IV
- przyjazd 
19.00 - kolacja (szkoła) 
20.00 - otwarcie XXI Mini-Emaus (szkoła)
- sprawy organizacyjne
- śpiewy i tańce integracyjne 
21.00 - Apel Jasnogórski
 
 
Czwartek, 1 V
7.45 - modlitwa poranna
8.00 - śniadanie (szkoła)
9.00 - powitanie wspólnot, rozgrywki (sala gimnastyczna, boisko)
13.00 - obiad (szkoła)
14.00 - rozgrywki (sala gimnastyczna, boisko)
17.30 - nabożeństwo majowe (kościół p.w. Miłosierdzia Bożego)
18.00 - Eucharystia (kościół p.w. Miłosierdzia Bożego)
19.00 - kolacja (szkoła)
20.00 - Prezentacje wspólnot, pląsy wieczorne (szkoła)
23.00 - spoczynek nocny
 
 
Piątek, 2 V
7.45 - modlitwa poranna
8.00 - śniadanie (szkoła)
9.00 - rozgrywki lekkoatletyczne, zawody „dziwne” (stadion „TURBACZ”) 
13.00 - obiad (szkoła)
14.00 - rozgrywki (sala gimnastyczna, boisko)
17.15 - okazja do spowiedzi św.
18.00 - Eucharystia (szkoła)
19.00 - kolacja (szkoła)
20.00 - wieczór specjalny (szkoła)
23.00 - spoczynek nocny
 
 
Sobota, 3 V - uroczystość NMP, Królowej Polski
7.45 - modlitwa poranna
8.00 - śniadanie (szkoła)
9.30 - Eucharystia (szkoła)
- rozdanie nagród, zamknięcie XXI Mini-Emaus
12.00 - obiad (szkoła)
 
 
Tekst przeczytany: 1358.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/mszana-dolna-biblijne-emaus.html