Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 09.12.2021r. Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2017

 Msza partyzancka na Glisnem z rekonstrukcją 

 

Loading ....

Doroczne uroczystości patriotyczne w Glisnem miały wyjątkowy charakter. Pierwszy raz ich uczestnicy mogli zobaczyć rekonstrukcję historyczną. Najpierw w kościele modlono się podczas Mszy św. za poległych i zmarłych żołnierzy Oddziału Partyzanckiego por. Jana Stachury „Adama” oraz wszystkich, którzy w Gorcach i Beskidzie Wyspowym w latach okupacji walczyli z Niemcami. Taka bowiem była intencja tych, którzy 26 lat temu postanowili spotykać się corocznie w tutejszym kościele i na Apelu Pamięci.

 

Loading ....

Mówił o tym podczas Mszy partyzanckiej rektor kościoła, ks. Andrzej Sawulski, wspominając także o znajdującym się w świątyni obrazie Matki Bożej Partyzantów, ofiarowanym ćwierć wieku temu przez żołnierzy „Adama” i ich rodziny. Modlitwie przybyłych przewodniczył ks. Infułat Jakub Gil, a przy ołtarzu był również niedawno mianowany przez Prezydenta RP na oficera, ks. ppor. Jan Zając ze Śnieżnicy, który wspominał lata swojego pobytu w jednostce kleryckiej w Bartoszycach razem z bł. ks. Jerzym Popiełuszką.

 

Loading ....

Cieszę się, że mogę pierwszy raz w mundurze przeżywać tutaj na Glisnem Święto Wojska Polskiego. Przez dwa lata byłem w represyjnej kleryckiej jednostce, a było nas trzystu z całej Polski z 36. seminariów i musieliśmy wtedy przeżywać okaleczone obchody Ludowego Wojska Polskiego – podkreślił. Apel Pamięci, jak i całą uroczystość prowadził po raz pierwszy Zbigniew Jarosz, nauczyciel historii z Mszany Górnej, a w atmosferę partyzanckiego święta wprowadzili wierszem i piosenką dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej. Z kolei delegacje władz powiatu, gminy, miasta Mszana Dolna oraz krakowskiego Oddziału IPN-u, który objął patronat nad uroczystościami i kombatanci, złożyli wiązanki kwiatów przed poświęconą w ubiegłym roku Tablicą Pamięci.

 

Loading ....

To duże przeżycie i wzruszenie uczestniczyć w tym patriotycznym święcie w Glisnem. Te spotkania w tak małej wiosce, które odbywają się od ponad ćwierć wieku są bardzo potrzebne, bo są postumentem, na którym można stawiać wysoko wartości, jakie przyświecają nam wszystkim – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, który od wielu lat przybywa na partyzanckie święto. O tym, jak istotne jest podtrzymywanie pamięci o żołnierzach walczących na lokalnym froncie na stokach Turbacza, Lubonia, na ulicach Rabki i w okolicznych wioskach mówił dr Michał Wenklar, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

 

Loading ....

Dzięki takim uroczystościom, mamy możliwość wypełniania naszego obowiązku, zapisanego w preambule ustawy o IPN, ale także dotyczącego wszystkich: polityków, samorządowców, nauczycieli i rodziców. Jest to obowiązek zachowania w pamięci zmagań narodu polskiego w czasie II Wojny Światowej, zachowania czynów obywateli Polski dokonywanych w obronie niezależnego bytu państwa polskiego – zauważył dr Wenklar.

 

Loading ....

Kilka osób, m.in. wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Franciszek Dziedzina oraz kilka pocztów sztandarowych zostało uhonorowanych wizerunkiem Matki Bożej Partyzantów. Atrakcją partyzanckiego święta była widowiskowa potyczka leśnych chłopców z żołnierzami niemieckim oraz inscenizacja odprawy i przysięgi żołnierzy, jaka miała miejsce latem 1943 r. na Turbaczu, kiedy powstawał Oddział Partyzancki „Wilk”. Odtworzenie tych wydarzeń zaprezentowali członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica”.

 

Loading ....

 

 

źródło: www.limanowa.in

 

fot. Maciej Liberda, Urząd Gminy Mszana DolnaRed.

 

 

Tekst przeczytany: 777.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/msza-partyzancka-na-glisnem-z-rekonstrukcja.html