Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 30.11.2021r. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2010

Loading ....

 

Kto w niedzielne popołudnie (22 sierpnia) wybrał się do Parku Miejskiego z pewnością nie żałował - Mszana Dolna była jednym z Gospodarzy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki KARPATY OFFer. Bogactwo kulturalne karpackich narodów mieli również okazję poznać nowosądeczczanie i mieszkańcy Muszyny - to w tych trzech miastach zagościł Festiwal. Honorowy Patronat nad imprezą objął Wicemarszałek Województwa Leszek Zegzda, dzięki któremu też nasze miasto zostało zauważone przez organizatorów. Kilka miesięcy wcześniej w rozmowie z burmistrzem Tadeuszem Filipiakiem, Marszałek Zegzda zapytał, czy podjęlibyśmy się organizacji jednego z dni festiwalowych? Odpowiedź mogła być tylko jedna - oczywiście, że tak.

 

Loading ....

 

Podczas jednego spotkania ustalono szczegóły i "rozpisano role" - kto i za co odpowiada. Martwiliśmy się tylko o pogodę, ale ta była tym razem po naszej stronie - od godz. 14.00 Park Miejski tętnił już rytmami karpackimi, słychać było muzykę folk - zadbała o to Kapela HORA ze Szczyrku. Po trzech kwadransach estradą zawładnęły tancerki z Zespołu Tańca Artystycznego MINIATURY z Krynicy - młode tancerki zaprezentowały folklor węgierski i hiszpański, był balet i przedstawienie pt. "Guwernantka". Bogactwo strojów, temperament i najwyższy poziom artystyczny mógł zadowolić najwybredniejsze gusta. Po żywiołowych tanecznych popisach przyszła pora na ukraiński kwartet akordeonowy HARMONIA - nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy zachwycili wirtuozerią. 40 palców w szalonym rytmie "biegało" po guzikach instrumentów - usłyszeliśmy znane standardy muzyki rozrywkowej, ale i popularne przeboje na nowo zaaranżowane przez muzyków znad Dniestru.  

 

Loading ....

 

Zanim o innych atrakcjach, słów kilka o publiczności - kiedy tylko upał nieco zelżał, ławeczki przed estradą (wypożyczone przez ks. Proboszcza Stanisława Parzygnata - wielkie Mu za to dzięki!!!) zapełniły się publicznością. Najwięcej było milusińskich, bo i dla nich oferta atrakcji była najszersza - ściana wspinaczkowa, park linowy, bezpłatne karykatury rysowane przez portrecistę, grupa cyrkowa na szczudłach, dwa szalone diabły zionące co chwilę ogniem i anioł z biczem na czarnym powozie. Maluchom najbardziej podobały się chyba olbrzymie mydlane banie? Można było poszaleć w basenie z piłeczkami, a po wspinaczce na sznurowej drabinie zjechać z ogromnej wieży dmuchanego zamczyska. A jeśli komuś zamarzyły się "warszawskie klimaty" mógł posłuchać warszawskiego kataryniarza i "porozmawiać" z jego papugą. Ale wróćmy na scenę - gdy słońce schowało się za drzewami estradą zawładnęła muzuka reggae!

 

Loading ....

 

Grupa SHARPI podbiła serca słuchaczy. Koncert trwający trzy kwadranse skończyła długa owacja i konieczny był bis. Kiedy na scenie trwały przygotowania do przedstawienia teatru marionetek z Pragi, publiczność mogła podziwiać współczesną modę inspirowaną motywami karpackiej przyrody i kultury narodowej - urodziwe modelki z grupy M. Molenda - Fundacja Nomina Rosae przechadzały się w etolach i futrach nie po wybiegu, ale po zielonej trawie parku. Kiedy artyści z Czech byli już gotowi, większość miejsc na ławeczkach tuż pod sceną zajęli najmłodsi, ale jak się później okazało Circo de Madera i występujące tam marionetki podbiły również dorosłe serca.

 

Loading ....

 

Perypetie pary tancerzy, opowieść o żołnierzu i jego niesfornym rumaku i wiele, wiele innych zabawnych scen w mistrzowski sposób przedstawionych przez aktorów czeskich zachwyciła widzów. Kiedy najmłodsi po spektaklu teatru marionetek udali się w stronę gastronomicznych straganów, na scenę wkroczyła grupa POŁUDNICA i słowacki duet tancerek brzucha RUSTIQUA - gra świateł, dymy i zmysłowe, czasem akrobatyczne układy taneczne w rytmach muzyki rozgrzały publiczność. Niejako na deser, dla najwytrwalszych, a było już po godzinie 20 zagrali rumuńscy Cyganie - FANFARA ZIMBRUL z Transsylwanii. Samoucy nie znający ani jednej nuty, ale za to znani na całym świecie. U początków swojej przygody z muzyką grali na ... pogrzebach i weselach w swojej rodzinnej wiosce. Dziś mogą się pochwalić wspólnymi nagraniami z Goranem Bregovicem i muzyką do filmów Emila Kusturicy.

 

Loading ....

 

Po ich 30 minutowym koncercie nikt się nie dziwił, że ta grupa 10 spokrewnionych ze sobą muzyków cieszy się taką popularnością. I na koniec słów kilka, bo reszty dopełnią zdjęcia w naszej galerii, o ostatnim akcie Festiwalu KARPATY OFFer - za sprawą Grupy Kuglarsko-Cyrkowej LOCOMOTORA, zostaliśmy przeniesieni na Daleki Wschód – żywiołowa, orientalna baśn pt. "Arabesqa" przy płonących kagankach, aktorach na szczudłach i fantastycznych scenach ze światłem i ogniem dopełniła tego niesamowitego popołudnia w naszym mieście. Do zobaczenia za rok - chcemy tego my, a i organizatorzy nie mają nic przeciw temu, by FESTIWAL KARPATY OFFer znów zagościł w mieście pod Lubogoszczą.

 

Loading ....

 

Więcej zdjęć w naszej GALERII (kliknij) .

Red.

 

Tekst przeczytany: 1472.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/kultura-karpat-pod-lubogoszcza.html