Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 25.04.2024r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

 

 

 

 

Od 1 kwietnia 2012 r. Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych wraz z Urzędem Miasta Mszana Dolna realizuje projekt partnerski „Skuteczne instytucje – bezpieczna rodzina. Rozwój wiedzy, umiejętności i współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Mieście Mszana Dolna”, którego celem jest poprawa skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Mieście Mszana Dolna.


    W ramach projektu przewidujemy cykl szkoleniowo-warsztatowy „ABC skutecznego przeciwdziałania przemocy” dla przedstawiciel instytucji i organizacji działających w obszarze zapobiegania przeciwdziałania przemocy w rodzinie, doradztwo specjalistyczne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz piknik informacyjny dla mieszkańców Miasta Mszana Dolna.


    W związku z realizacją projektu serdecznie zapraszamy przedstawicieli instytucji i organizacji działających na terenie Miasta Mszana Dolna w obszarze zapobiegania przemocy w rodzinie oraz wykluczeniu społecznemu do udziału w seminarium promocyjno- informacyjnym, które odbędzie się 11 kwietnia 2012 r. o godz. 10:00 w Sali Narad Urzędu Miasta Mszana Dolna ul. Piłsudskiego 2.
Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 6 kwietnia br. u Pani Anny Rodackiej mailowo anna.rodacka@bis-krakow.pl lub telefonicznie 794 532 804.



Serdecznie zapraszamy!






 
 

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Informacja o projekcie


„Skuteczne instytucje – bezpieczna rodzina. Rozwój wiedzy, umiejętności i współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Mieście Mszana Dolna”.


   
    Projekt jest inicjatywą partnerską, realizowaną przez Urząd Miasta Mszana Dolna (Partnera) wraz z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie (Lidera). Zaplanowane w projekcie działania będą prowadzone w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2012 r. 
Udział w projekcie jest bezpłatny.


    Głównym celem projektu jest zwiększenie skuteczności zapobiegania i zwalczania przemocy w rodzinach w Mieście Mszana Dolna do końca grudnia 2012 r.

    Projekt skierowany jest do 2 grup docelowych:
1)    16 przedstawicieli instytucji/organizacji działających na terenie Miasta Mszana Dolna na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie i zapobiegania wykluczeniu społecznemu m.in. przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, policji, sądu, szkół, przedszkoli, ośrodka zdrowia, organizacji pozarządowych, parafii i innych zajmujących się działalnością profilaktyczną,

2)    mieszkańców Miasta Mszana Dolna  – min. 15 osób z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym znajdujących się w sytuacji kryzysu – osób niezatrudnionych w wieku aktywności zawodowej (15 - 64 lat), zagrożonych wykluczeniem głównie z powodu ubóstwa, bezrobocia, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizmu i członków rodzin osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz min. 100 osób z rodzin w kryzysie, zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wszyscy uczestnicy projektu muszą być mieszkańcami gminy wiejskiej, wiejsko-miejskiej lub miasta do 25 tys. mieszkańców oraz mieszkańcami gmin dotkniętych powodzią w 2010 r.

    W ramach projektu zaplanowano do realizacji następujące działania:
1.    CYKL SZKOLENIOWO - WARSZTATOWY „ABC SKUTECZNEGO PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY”:
•    cykl spotkań skierowanych do przedstawicieli podmiotów - instytucji/organizacji zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie na terenie miasta Mszana Dolna. Zajęcia służyć będą rozwijaniu i wzmacnianiu współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy, wypracowaniu płaszczyzny współpracy i projektowaniu wspólnych działań.

Warsztaty są dynamiczną formą – uczestnicy będą rozwijać i wzmacniać współpracę poprzez wspólne działania:
•    zaprojektowanie i przeprowadzenie diagnozy problemu przemocy  w rodzinie oraz środowisku lokalnym – badanie opinii mieszkańców,
•    przygotowanie projektu poradnika dot. problemu przemocy w rodzinie (podstawowe informacje nt. przemocy, możliwości uzyskania pomocy, wskazówki jak można chronić się przed przemocą) oraz ulotki (hasłowe informacje na temat przemocy, adresy instytucji pomocowych),
•    opracowanie programu pikniku informacyjnego skierowanego do mieszkańców,
•    przygotowanie planu działań dotyczącego dalszej współpracy na rok 2013.

    Zajęcia warstwowe przeplatane będą szkoleniami specjalistycznymi służącymi podnoszeniu kwalifikacji. Odbywać się będą na terenie Miasta Mszana Dolna.
Zakres tematyczny:
•    prawne aspekty przeciwdziałania przemocy – 1dzień,
•    rozpoznawanie przemocy i pomoc ofiarom przemocy – 2 dni
•    przemoc wobec dziecka – rozpoznawanie przemocy i  interwencja – 2 dni,
•    praca z trudnym klientem – stres i wypalenie zawodowe -1 dzień.

    „ABC skutecznego przeciwdziałania przemocy” to 11 dni szkoleniowo-warstwowych (5 dni warsztatów i 6 dni szkoleniowych), łącznie 71h zajęć. Zajęcia w ramach cyklu odbywać się będą średnio co ok. 4 tygodnie w dni pracujące w godzinach pracy (IV – XII 2012 r.).

    W wyniku przeprowadzonych zajęć powstanie:
•    koncepcja działań informacyjnych na temat przemocy,
•    poradnik dot. problemu przemocy – 500 egzemplarzy,
•    ulotka informacyjna – 1000 egzemplarzy,
•    program pikniku informacyjnego,
•    plan współpracy na kolejny rok.


2.    DORADZTWO SPECJALISTYCZNE – indywidualne lub grupowe doradztwo dla osób z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym szczególnie z powodu ubóstwa, bezrobocia, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizmu. Doradztwo służyć będzie przede wszystkim dostarczeniu informacji i wskazówek jak radzić sobie z emocjami, rozwiązywać problemy, pokonać kryzys zanim dojdzie do przemocy.
Z doradztwa będzie można skorzystać przez 5 miesięcy w okresie czerwiec - październik 2012 r.
 
3.    PIKNIK INFORMACYJNY – inicjatywa skierowana do mieszkańców Miasta Mszana Dolna  – osób z rodzin w kryzysie, zagrożonych wykluczeniem społecznym, służąca zwiększeniu świadomości problemu w społeczności lokalnej, przełamywaniu mitów i stereotypów nt. przemocy, uwrażliwieniu mieszkańców na problem, upowszechnieniu oferty instytucji pomocowych. Piknik zostanie zorganizowany w oparciu o program wypracowany przez uczestników cyklu szkoleniowo - warsztatowego (październik 2012 r.).




ZESPÓŁ PROJEKTOWY

Koordynatorka projektu:  Anna Rodacka
anna.rodacka@bis-krakow.pl
tel. 794 532 804

Lider Projektu – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
ul. Krasickiego 18, I piętro
30-503 Kraków
tel: 12 412 15 24

Partner Projektu – Urząd Miasta Mszana Dolna
ul. Piłsudskiego 2
34-730 Mszana Dolna
tel. 18 331 99 71
 

Tekst przeczytany: 1453.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/inauguracja-projektu.html