Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2015

 II Festiwal Historyczny w Mszanie Dolnej  

 

 

Loading ....

W weekend 4–5 lipca odbył się w Parku Miejskim w Mszanie Dolnej II Festiwal Historyczny „Kasztel”. Na zaproszenie organizatorów przybyły grupy rekonstrukcyjne, rzemieślnicy i wytwórcy sztuki. Pierwsze grupy pojawiły się już w piątek, rozbijając obóz „średniowieczny” oraz „XVII-wieczny”. Między ogniskami i kociołkami rozbrzmiewały żołnierskie pieśni, zaś uczestnicy pełnili epokowe warty.

 

Loading ....

W sobotę odbyło się specjalistyczne seminarium szabli polskiej poprowadzone przez Jerzego Miklaszewskiego z krakowskiej grupy Silkfencing. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z żelaznymi podstawami walki szablą oraz ciekawymi gałęziami tej nauki oraz porównaniem szabli i rapiera. Pomimo upalnej pogody odbyły się warsztaty dawnego rzemiosła. Prym wiodła kuźnia Kanimira oraz szkoła kaligrafii Pauliny Duijn, obecne było także mszański Klub Przyjaciół Sztuki oraz „strugajło”, Wooden Dwarf.

 

Loading ....

Późnym popołudniem odbyła się inscenizacja bitwy regimentu piechoty ze zbójnikami, gra plenerowa oraz pokaz musztry piechoty polskiej z XVII wieku. Po zmroku odbył się pokaz plenerowy filmu „Potop Redivivus”, który zgromadził gości oraz rekonstruktorów. W niedzielę o godz.11.00 odbyła się uroczysta msza św., po której odtwórcy wyruszyli w przemarszu z Rynku do Parku Miejskiego. O 13.00 rozpoczął się ponad dwugodzinny pokaz strojów od Słowian, mieszczan i rycerzy z XIV wieku po XVII-wieczną modę męską i damską.

 

Loading ....

Wieczorem przeprowadzono jeszcze jedną potyczkę o obóz oraz pokaz tańca dworskiego. W niedzielę odbyły się także otwarte warsztaty broni drzewcowej opartej na systemie Paschena z XVII wieku (system przeznaczony dla oficerów do walki przeciwko tłumowi). W obozie swoje namioty rozbili członkowie grup: Klinga (Nowy Targ), Wolna Najemna Kompania Kasztelanii Szymbark, Grupa Odwtórstwa Historycznego Per Saecula (Nowy Wiśnicz), Parva Armis (Kraków), Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej (Kraków), Drużyna Wojów „Czarny Sokół” (Dębica), Najemna Kompania Wichrzycieli (Bielsko-Biała) oraz gospodarze – mszańska Gwardia Kasztelańska.

 

Loading ....

 

Wszystkim gościom i rekonstruktorom dziękujemy za lekcję historii oraz zapraszamy za rok!

 

Więcej zdjęć na fanpage'u Gwardii Kasztelańskiej:

   https://www.facebook.com/Gwardia.Kasztel

 

 

Loading ....

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1203.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/ii-festiwal-historyczny-w-mszanie-dolnej.html