Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 20.05.2022r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Miasto » Herb

Herb

    

   Czteropolowa tarcza herbowa, która jest symbolem i godłem miasta przedstawia w najbardziej skrótowy i symboliczny sposób dzieje Mszany Dolnej.

    Trzy mitry na górnej lewej części tarczy wskazują,  że Mszana powstała na dobrach kościelnych, zakonnych i na początku dziejów należała do Cystersów.

    Kawałek muru w prawej górnej części tarczy dokumentuje fakt, że Mszana od początku była miastem i że kiedyś oprócz ubezpieczenia obronnego przez wody Mszanki, Słomki, Szklanówki i potoku na Gruszkówce, które stanowiły naturalne ofosowanie miasta była również – przynajmniej częściowo – otoczona murem.

    Piastowski orzeł na lewej, dolnej stronie tarczy przypomina , że Mszana przeszła do majątku królewskiego i należała później do tzw. "królewszczyzn”.

   Baranek (lub trzy baranki) umieszczony w prawej dolnej części tarczy przypomina potomnym, że Mszana poszerzyła swoje posiadłości miejskie o pastwiska i polany leśne, w związku z czym do tradycyjnych zajęć mieszkańców grodu typu rzemieślniczego i rolniczego - doszła gospodarka pasterska, którą popularyzowała osiedlająca się w Gorcach i Beskidzie Wyspowym ludność wołoska.

 

 

Tekst przeczytany: 365.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/herb/