Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 25.04.2024r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

Choć w budżecie miasta Mszana Dolna na rok 2011 były zabezpieczone pieniądze na zakup fotoradaru już od stycznia to przetarg na to zadanie odbył się  dopiero pod koniec roku. Powodem tego było opóźnione wydanie odpowiedniego rozporządzenia Ministra Infrastruktury dopiero w połowie ubiegłego roku, a następnie duże problemy Policji, zarządców dróg  oraz samych straży gminnych i miejskich z interpretacją tego aktu prawnego. Zresztą kłopoty te trwają do dziś. Na początku nie było wiadomo, jak ustawić znaki D-51 ostrzegające  o przenośnym urządzeniu – czy mają na stałe tkwić w poboczu drogi, czy też tylko wtedy, gdy faktycznie dokonywany jest pomiar prędkości. Następnie nie bardzo wiadomo jaki odcinek można objąć ostrzeżeniem o fotoradarze oraz czy po każdym skrzyżowaniu należy powtórzyć znak ostrzegający… Takich rozstrzygnięć rozporządzenie nie zawiera, więc możliwość interpretacji szeroka, a więc problemów z uzgodnieniem dużo.

 

 
 
Po co w mieście fotoradar? Przez Mszanę Dolną przebiega szereg dróg. Oprócz miejskich ulic mamy tutaj drogi wyższej kategorii: powiatowe, wojewódzką nr 968 (Lubień – Zabrzeż) oraz krajową nr 28 (Zator-Medyka). Kumuluje się na nich ruch lokalny oraz regionalny, a nawet międzypaństwowy, co stwarza duże zagrożenie kolizji oraz wypadków, zarówno dla pojazdów jak i dla pieszych. Dodatkowo kilka prostych odcinków ulic Słomka, Krakowskiej, Kolbego, Orkana, czy Starowiejskiej sprzyjają rozwijaniu nadmiernych prędkości przez kierowców. Dodając do tego brak chodników i oświetlenia w niektórych miejscach, obecność przystanków komunikacji samochodowej oraz przejść dla pieszych zwiększa zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców miasta oraz podróżujących. 
Potwierdzają to statystyki policyjne – zdecydowana większość wypadków (w  tym śmiertelnych) oraz kolizji samochodowych odbywa się na wymienionych wyżej drogach. 
 
 
Najwięcej wypadków i kolizji drogowych zdarzyło się Mszanie Dolnej porównując z okolicznymi miejscowościami.  Dane Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej za 2011 rok.
 
Aby zapobiec temu zagrożeniu samorząd miasta podjął decyzję o zakupie fotoradaru przenośnego dla Straży Miejskiej. W przetargu nieograniczonym najkorzystniejszą ofertę przedstawił  Zakład Urządzeń Radiolokacyjnych „ZURAD” Sp. z o.o. z Ostrowi Mazowieckiej. Firma zaoferowała nowoczesny system Fotorapid  w skład którego wchodzi radar, aparat fotograficzny, statywy, obudowa kontenerowa, zasilanie akumulatorami żelowymi, system  sterowania Wi-Fi z laptopem oraz oprogramowanie do obróbki zdjęć oraz emisji dokumentacji mandatowej. Dodatkowo ZURAD przeszkolił pracowników Straży Miejskiej z obsługi miernika prędkości oraz oprogramowania. Całość zamówienia opiewała na 129 150,00 zł brutto.
 Punkty gdzie fotoradar będzie „pracował” zostały uzgodnione z Wydziałem Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Limanowej. Dwa z nich znajdują się na ul. Słomka, po jednym na ulicach: Kolbego, Krakowskiej, Orkana i Starowiejskiej. Następnie projekty organizacji ruchu z lokalizację znaków D-51 zostały przesłane do opinii i uzgodnienia z  Wojewódzką Komendą Policji w Krakowie oraz poszczególnymi zarządcami dróg (Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz Zarządem Dróg Powiatowych w Limanowej). 
 
 
 
Niezbędnym było również dostosowanie pomieszczenia w Urzędzie Miasta do zlokalizowania urządzeń i oprogramowania korzystającego z Centralnego Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zamontowano odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe oraz alarm, a także elektroniczny system kontroli dostępu do pomieszczenia. Zainstalowano oprogramowanie z kartami dostępu do systemu – tak, aby w ciągu kilku godzin można było pobrać dane samochodu, którego kierowca złamał przepisy ruchu drogowego. 
 
 
Ostatnimi czasy prasa dla fotoradarów będących w dyspozycji straży miejskich i gminnych nie jest zbyt dobra. Jest tego kilka przyczyn. Po pierwsze nie ma kierowcy, który cieszy się z mandatu otrzymanego za przekroczenie prędkości. Nie dostrzega przy tym bardzo często swojej winy, że nie stosuje się do obowiązującego prawa tylko wini za taki stan rzeczy straż miejską/gminną, która „śmie”  używać fotoradaru. Jednak przykłady innych państw, jak choćby Francji, pokazują, że pokrycie kraju siecią fotoradarów ma bardzo pozytywny wpływ na zmniejszenie się liczby wypadków, rannych i zabitych na drogach. Drugą przyczyną niechęci części społeczeństwa do gminnych rejestratorów prędkości jest postępowanie niektórych samorządów z Pomorza, które z fotoradarów uczyniły swoistego rodzaju biznes, planując dochody z tytułu mandatów na poziomie 7 milionów złotych! Zapisy nowego prawa dotyczącego fotoradarów nieco te zapędy ukrócą, ponieważ dochody z tytułu mandatów przeznaczyć będzie można jedynie na poprawę bezpieczeństwa, a nie na dowolny wydatek budżetowy, jak było to dotychczas. 
Najważniejszym zadaniem fotoradaru w Mszanie Dolnej będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach przebiegających przez miasto, szczególnie w miejscach newralgicznych – tam gdzie kierowcy permanentnie przekraczają dozwoloną prędkość, w okolicach przejść dla pieszych oraz przystankach. Jedno uratowane ludzkie życie sprawi, że ten wydatek zwróci się wielokrotnie. Czy wydatek na zakup miernika prędkości zwróci się po 2, czy 3 latach jest mniej ważne. Najważniejsze jest, aby kierowcy jadący przez Mszanę zdjęli nogę z „gazu” i jechali z dozwoloną prędkością. 
 
Tekst przeczytany: 1734.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/fotoradar-na-strazy-zycia.html