Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 25.04.2024r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2010

W związku z pojawiającymi się ostatnio nierzetelnymi informacjami dotyczącymi długu publicznego Miasta Mszana Dolna uprzejmie wyjaśniam:

  • dopuszczalne zadłużenie samorządów wynosi 60% (Zgodnie z art. 170 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych łączna kwota długu jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60% wykonanych dochodów tej jednostki w tym roku budżetowym)
  • aktualne zadłużenie Miasta Mszana Dolna wynosi 29,04%, czyli stanowi połowę dopuszczalnego zadłużenia
  • zadłużenie innych (w tym sąsiednich) gmin najczęściej jest większe niż naszego miasta (patrz wykres)
  • Miasto Mszana Dolna w przeważającej mierze zadłuża się na wkład własny do pozyskanych środków zewnętrznych (UE, budżet państwa), czyli na inwestycje i przedsięwzięcia prorozwojowe

 


Wykres: Zadłużenie Miasta Mszana Dolna oraz wybranych gmin ze szczególnym uwzględnieniem gmin sąsiednich (stan na rok 2010). Dane o zadłużeniu uzyskane z uchwał rad poszczególnych gmin, publikowanych w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego lub w Biuletynach Informacji Publicznej (ostatnich dostępnych).

 

 Osobom, które rozpowszechniają informację o rzekomym dużym zadłużeniu miasta dedykuję słowa doświadczonego małopolskiego samorządowca, Marszałka Województwa Małopolskiego, a obecnie Senatora RP z listy PO - Janusza Sepioła, który na łamach jednego z dzienników niedawno tak napisał:


„Jak to możliwe, że samorządy, których zadaniem jest budowanie infrastruktury mającej służyć wiele lat a nawet wielu pokoleniom, nie sięgają po środki z rynku kapitałowego? Jeśli most czy szkoła ma służyć wielu rocznikom, wielu generacjom, to dlaczego ich koszty mają ponosić jedynie płacący podatki właśnie dziś? Uogólniając, kto zarządzając miastem czy regionem nie zadłuża się na inwestycje, ten albo nie dba o przyszłość, albo zbyt wiele wymaga od chwili obecnej i od współczesnych. Uważam, że wójtowie, burmistrzowie i marszałkowie, którzy mają zerowe lub minimalne zadłużenie, to źli gospodarze. Właściwie - szkodnicy. (...) Zbliżają się wybory samorządowe. Sprawdźmy, jak wygląda zadłużenie naszych gmin, powiatów i miast. Jeśli jest ono niższe niż 10 proc. to należy takich zarządzających natychmiast usunąć, bo nie są to dobrzy gospodarze.”.

Cały tekst felietonu można przeczytać na stronie Senatora: http://www.sepiol.pl
 

Tadeusz Filipiak
Burmistrz Miasta
 

Tekst przeczytany: 2090.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/dlug-ma-wielkie-oczy.html