Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 29.03.2024r. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

Niewielu z nas tamtej grudniowej nocy z 12/13 grudnia 1981 roku oglądało TV - tuż po północy z ekranów telewizorów i radiowych głośników przemówił do Polaków gen. Wojciech Jaruzelski, ogłaszając wprowadzenie na terytorium całego kraju stan wojenny. Parę minut po północy do tysięcy mieszkań i domów działaczy Solidarności zapukali milicjanci i funkcjonariusze SB. Do Krakowa, Gdańska, Warszawy, Katowic i wielu polskich miast wjechały czołgi i opancerzone transportery. Tak, jak dziś tak i wtedy był Adwent - śpieszący na Roraty nie wiedzieli i nie rozumieli, co na ulicach robią żołnierze w czołgach, dlaczego na większości skrzyżowań stoją uzbrojeni milicjanci ?



Podobnie było i w naszym mieście - kto był na porannej mszy św. 13 grudnia 1981 roku, ten pamięta przekazaną na samym początku liturgii przez ówczesnego proboszcza parafii św. Michała, ks. Antoniego Pawlitę informację - dziś w nocy wprowadzono w Polsce stan wojenny. Cisza, niedowierzanie, strach i ciche, tu i ówdzie w kościelnych ławach, szlochy. Wtedy nikt z nas nie wiedział, co będzie dalej? Jak potoczą się losy Ojczyzny?



Dziś wiemy, że był to najbardziej ponury i straszny czas w powojennych dziejach Polski - w niewyjaśnionych okolicznościach zamordowano prawie 100 osób, tysiące internowano. Sprawców tych zbrodni w ogromnej większości nigdy nie osądzono i nie ukarano. Twórcy stanu wojennego cieszą się dziś z przywilejów i wysokich apanaży, a pytani odpowiadają, że dziś postąpiliby tak samo. Ale również i Polacy są niestety podzieleni w ocenie tego, co wydarzyło się 30 lat temu.



Na nas pamiętających tamte dni ciąży obowiązek przekazywania i dawania świadectwa o czasie wypowiedzenia wojny własnemu narodowi - jeśli nie przekażemy tej prawdy młodemu pokoleniu, zrobią to za nas, ale po swojemu, inni i za lat kilka większość Polaków uzna stan wojenny już nie za mniejsze zło, ale zbawienną konieczność, a bohaterami godnymi pomników staną się generałowie Jaruzelski i Kiszczak.

 

 

We wtorek, 13 grudnia o godz. 18.oo w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i  za wszystkie ofiary stanu wojennego w naszym kraju - modlitwie przewodniczył ks. Rafał Piórkowski. Słowa serdecznej podzięki kierujemy do Panów z Chóru Męskiego im. ks. J. Hajduka, którzy wieczorną liturgię ubogacili swoim śpiewem. Podobnie, jak w całej Polsce, tak i w naszym mieście widać, że "czas leczy rany" - w kościelnych ławach nie było nas wielu. Tym większe podziękowania dla tych, którzy byli, dla nauczycieli i dyrektorów miejskich szkół, dla radnych. Nie zabrakło szkolnych pocztów sztandarowych i sztandaru miejskiego. Szczególne podziękowanie za piękną i cenną inicjatywę kierujemy do członków mszańskiej Solidarności. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będzie nas więcej, że nie zapomnimy o tych, którzy oddali swoje życie, by Polska mogła być wolna i suwerenna.

 



Serdecznie zapraszamy !

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1191.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/30-lat-temu-wprowadzono-stan-wojenny.html