Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: sobota, 20.04.2024r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

Loading ....

My się cieszymy, cieszyć też mogą się rolnicy i plantatorzy, regionalni twórcy i rzemieślnicy z całej Ziemi Zagórzańskiej. Zarząd Województwa Małopolskiego 30 sierpnia podjął uchwałę o podziale środków unijnych w ramach Programu "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego PROW-em na lata 2007-2013, a obejmującego budowy, przebudowy i remonty targowisk stałych. Ten projekt bardziej był znany pod roboczą nazwą "Mój Rynek"

 

Loading ....

Kilka miesięcy temu w tym miejscu informowaliśmy, że Samorząd naszego miasta złożył wniosek wraz z dokumentacją na gruntowną przebudowę naszego targowiska przy ul. Orkana. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, jakie oceny zyska nasza propozycja, ale nasze nadzieje na sukces rosły proporcjonalnie do coraz częstszych zapytań z Krakowa i monitów o uzupełnienie dokumentacji niezbędnymi załącznikami.

 

Loading ....

Dziś możemy się chyba pochwalić, że kolejny raz skutecznie wyciągnęliśmy rękę po pieniądze z Brukseli. Nasza propozycja uzyskała najwyższą ocenę i wraz z Niepołomicami przewodzimy liście rankingowej ogłoszonej przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Z nowych targowisk już w przyszłym roku o tej porze, będą wspólnie z nami cieszyć się także mieszkańcy i producenci (rolnicy, sadownicy i plantatorzy) ze Szczucina, Starego Sącza, Piwnicznej-Zdrój, Kalwarii Zebrzydowskiej, Miechowa, Wolbromia, Wadowic, Wieliczki, Myślenic, Krzeszowic, Suchej Beskidzkiej, Kęt, Krynicy-Zdrój, Limanowej, Oświęcimia, Szczurowej i Ryglic. Na tej liście znajdziemy spośród 12 miast i gmin limanowszczyzny dwa ... miasta - Limanową i Mszanę Dolną. Jeszcze tylko miasto Oświęcim znalazło się w tym towarzystwie. Reszta beneficjentów "Mojego Rynku" to najczęściej samorządy miejsko-gminne, lub wiejskie. Tym większy więc sukces obu miast w powiecie limanowskim. Gratulujemy sąsiadom zza Gruszowca !

 

Loading ....

Z pewnością, jak to zwykle przy takich okazjach, pojawią komentarze o bezsensie takiego przedsięwzięcia. Wielu powie, że można było za te pieniądze zrobić to czy owo. Za "te" z Brukseli nie zrobilibyśmy absolutnie nic, bo by ich najzwyczajniej nie było. Wpłyną do naszego budżetu tylko wtedy, gdy podpisując umowę, burmistrz tym samym zobowiąże się do realizacji projektu. Retorycznym wydaje się zatem pytanie, czy warto było ? Trzeba przypomnieć sobie, jak cały ten teren wyglądał jeszcze trzy lata temu. Jak dziś przeznaczony pod nowe targowisko obszar komponuje się z otaczającym go terenem nowego placu targowego/parkingu oraz Parku Miejskiego zrewitalizowanych w dużej mierze za unijne środki (75% -25%) Nie zważając na zły stan nawierzchni, kałuże i brak podstawowych warunków higienicznych, wielu sadowników i plantatorów od wiosny po dziś oferuje swoje warzywa, owoce i inne dobra wyprodukowane w swoich gospodarstwach. Ten unijny projekt wychodzi na przeciw takim planom - za kilkanaście miesięcy nie poznamy tego miejsca. Powstaną zadaszone i otwarte stoiska, będzie bieżąca woda i toalety, ławki i kosze zaś cały plac będzie oświetlony i dostępny do godzin wieczornych.

 

Loading ....

W jednym miejscu, mieszkańcy Mszany, ale przecież i okolicznych miejscowości i nasi Goście, będą mogli kupić świeże i swojskie produkty od rolników. Pewnie spotkamy się z zarzutami, że wszystkich zgonimy w jedno miejsce - taka jest, nie ukrywamy tego już dziś, idea miejskiego targowiska. Nie można udawać, że sprzedaż masła i sera z koszyków postawionych tuż przy ruchliwej ulicy jest do zaakceptowania. Podobnie rzecz ma się z borówkami czy grzybami. Nowe targowisko to wreszcie godziwe warunki dla sprzedających i kupujących - wygodny i bezpłatny parking, a tuż obok pełne bogactwo warzyw, owoców, runa leśnego, sadzonek krzewów i kwiatów, nabiału, miodu i innych bogactw naszego regionu. A wszystko to przy głównej ulicy, blisko centrum.

Projekt i wizualizacja - Marcin Brataniec eM4, Kraków.

 

Co dalej będzie się działo w tym temacie ? Czekamy na sygnał z Krakowa - podpisać umowę na realizację projektu muszą z naszej strony burmistrz miasta i skarbnik, zaś ze strony Zarządu Województwa, Marszałek. Krokiem kolejnym będzie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy, który do lata musi się z pracami uporać. Jest zatem realna szansa, że poziomki, borówki i grzyby, ale także smaczne domowe sery i śmietankę, już za rok o tej porze kupimy na targowisku przy ul. Orkana.

Projekt i wizualizacja - Marcin Brataniec eM4, Kraków.

 

Zamieszczone pośród tekstu zdjęcia pokazują historię tych  miejsc, ich "wczoraj",  "dziś" i "jutro" Ocenicie Państwo sami.
 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 5588.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/19-nowych-targowisk-w-malopolsce-jedno-z-nich-w-mszanie-dolnej.html