Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 28.11.2021r. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

Loading ....

Nie da się ukryć, że rozstrzygnięcia niektórych przetargów w naszym mieście przynoszą nam wstyd - jeśli jednak jedynym i decydującym kryterium wyboru jest cena, to organizujący postępowanie przetargowe samorząd, pola manewru nie ma żadnego. Wystarczy wspomnieć umowę z gdańską firmą PE-Polska, która rozstrzygnęła na swoją korzyść przetarg na wykonanie projektu chodnika wraz z odwodnieniem i oświetleniem ul. Krakowskiej. Na nic zdało się kilkukrotne aneksowanie umowy - dokładnie po roku sprawa niezrealizowanej umowy znalazła swój finał w sądzie. PE-Polska nie traci jednak rezonu i w kolejnych przetargach wciąż uczestniczy - ostatnio w gminie Puck. Z tamtejszego urzędu wpłynęło zapytanie o gdańską firmę - o jej "rzetelności" napiszemy obszernie.

 

Loading ....Przykład drugi to przetarg na rewitalizację - kontrakt wg kosztorysu wart ponad 16 mln. złotych wygrało lokalne Przedsiębiorstwo JANDA - znów zadziałało kryterium cenowe. Roboty przez firmę z Łostówki zostały wycenione na nieco ponad 10 mln.zł. Mimo, że rewitalizacja jeszcze trwa, a prace nie zostały odebrane i zapłacone, to kłopotów nie brakuje. W roku ubiegłym wadliwy kamień w Rynku zdemaskowały pierwsze przymrozki - spękany i złuszczony zniknął szybko z płyty Rynku. Już właściwy, ten przewidziany w projekcie z kopalni w Radkowie na Dolnym Śląsku, w ciągu najbliższych tygodni zostanie położony na całej przewidzianej do wyłożenia połaci. Ledwo skończył się jeden kłopot, a już drugi nie schodzi z czołówek lokalnych mediów - tym razem w głównej roli występuje Park Miejski.

 

Loading ....

 

Tam również sroga zima obnażyła niechlujstwo wykonawcy - nieuzgodniony "zamiennik" posypał się w bardzo wielu miejscach. Jak widać przykre i kosztowne doświadczenia z ubiegłego roku niczego wykonawcy nie nauczyły. W tych dniach z pewnością wielu z Mieszkańców miasta zauważyło gorączkowe prace ... rozbiórkowe w Parku - po trefnym kamieniu śladu już nie ma. W jego miejsce pojawi się ten właściwy z certyfikatem, taki jaki zakłada projekt.

Obszar zamówień publicznych (przetargów) to dla samorządów wciąż swoiste "pole minowe" - trzeba na niego wejść, bo innej drogi nie ma. Ale często dopiero po zrobieniu dwóch, trzech kroków następuje "eksplozja" - na szczęście tych robót, tak w Rynku, jak i w Parku nikt jeszcze nie odebrał, a z urzędowej kasy za te roboty nie zapłacono ani złotówki. Pozostał jednak niesmak, zawód i wstyd.

 

Loading ....

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1187.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://archiwum.mszana-dolna.eu/-janda-zawodzi-kolejny-raz.html